Dajete sve od sebe kako biste uživali u ljetnoj večeri na otvorenom, međutim komarci koji vas slijede posvuda zbilja mogu pokvariti čitav doživljaj. Njihovi ubodi ostavljaju crvene otekline koje svrbe, a da ni ne spominjemo popratno iritantno zujanje. Možda ste uočili da neke osobe prolaze bez ijednog uboda dok su neki pak učestalo okruženi rojem komaraca. Zašto je to tako?
Komarci pokazuju veće afinitete za određene tipove krvi. Stručnjaci kažu da jedna od deset osoba predstavlja magnet za komarce. Također, mnogi nisu svjesni da im krv koju sišu iz nas nije večera. Naime, ženke komaraca trebaju krv kako bi mogle poleći jaja, a kako stvari stoje, za tu potrebu neće odabrati bilo kakvu krv.
Tko najviše privlači komarce?
Iako znanstvenici nisu još uvijek do kraja utvrdili koga točno komarci smatraju idealnim obrokom, istraživanja se i dalje provode. Najveći broj takvih istraživanja analizira ljudske mirise koji privlače komarce. Zbog velikog broja uzoraka i kompleksnosti cijelog procesa, znanstvenici su tek počeli razumijevati odabir komaraca.
Dosadašnja saznanja upućuju na to da najveći utjecaj (čak 85%) ima naš naslijeđeni genetički materijal. Također, u našem tijelu postoje određeni kemijski spojevi koji kada dođu na površinu kože jednostavno privlače komarce.
Osobe s visokim udjelom steroida ili kolesterola na svojoj koži djeluju privlačno komarcima. To ne znači da komarce privlači visoki kolesterol, već da te osobe vjerojatno imaju bolji metabolizam i obradu kolesterola, a produkti te obrade dolaze na samu površinu kože. Osim toga, komarci učestalo ˝biraju˝ osobe koje proizvode veće količine određenih kiselina u tijelu kao što je mokraćna kiselina. Takve tvari jednostavno jače podražavaju njihovo osjetilo mirisa.
Sam proces privlačenja komaraca počinje puno prije njihovog slijetanja na površinu kože. Komarci mogu namirisati svoj plijen s impresivne udaljenosti od čak 50 metara. Tome nikako ne pomaže ukoliko izdišete velike količine ugljikovog dioksida. Naime, ugljikov dioksid djeluje privlačno na komarce. Osobe većih proporcija obično ispuštaju veće količine ugljikovog dioksida, stoga komarci češće preferiraju odrasle u odnosu na djecu. Trudnice također imaju veći rizik od uboda komaraca.
Ukoliko želite izbjeći rojeve komaraca na vašoj vrtnoj zabavi radije organizirajte nešto ležernijeg i opuštajućeg karaktera negoli, primjerice, odbojkaški turnir. Što se više krećete ispuštate veće količine ugljikovog dioksida, više se znojite, a privlači ih i samo kretanje tijela.
Komarci zbilja nisu ˝od jučer˝, zuje našom planetom već 170 milijuna godina, a samo u SAD-u postoji više od 175 različitih vrsta komaraca. Stoga, nemojte misliti da ćete ih se tako lako riješiti, ali ipak možemo smanjiti njihov odbojan učinak za nas ljude.
Zaštita od komaraca – sintetski repelenti
Police dućana, pogotovo u ovo vrijeme prepune su različitih repelenata koji su bazirani na različitim spojevima ili metodama obrane od komaraca. Većina repelenata svoju efektivnost duguje umjetnim kemikalijama. Tako se još od 1957 godine koristi DEET – najčešća i najefektivnija kemikalija za tjeranje kukaca.
Prema nekim studijama, repelenti koji sadrže 23.8% DEET-a štite od kukaca i do 5 sati, iako većina formula sadržava između 10% i 30% ove kemikalije.
Postavlja se pitanje: Koliko je DEET siguran za naše zdravlje?
Znanstvenici tvrde da je DEET u potpunosti siguran, koristi se već 40 godina i zabilježeno je svega par slučajeva hospitalizacije – uglavnom zbog prekomjernog korištenja. Pedijatri i toksikolozi drže da su repelenti s niskim udjelom DEET-a (do 10%) sigurni za primjenu kod djece već od 2 godine starosti.
Od 2005. godine, na tržištu se počinju pojavljivati alternative DEET-u, pikaridin (picaridin) je jedna od njih. Pikaridin je dokazano jednako učinkovit i siguran kao i DEET te je vrlo ugodan za uporabu jer ne ostavlja nikakav miris niti masne tragove na koži.
Kemikalija pod imenom IR3535, poznata kao i Avonov proizvod Skin-So-Soft, pojavila se relativno nedavno na tržištu. Dosadašnja istraživanja su ustvrdila da je ova kemikalija mnogo manje učinkovita od DEET-a.
Još jedan repelent za komarce predstavlja nova kemikalija – metoflutrin (metofluthrin) dostupan na tržištu od 2006. godine. Dostupan je u dva oblika; kao papirnate trake koje objesite u dvorištu ili oblik koji nosite sa sobom. Ova druga varijanta se ne nanosi se na kožu, već se nosi u malenoj kutiji s baterijama, iz koje se oslobađa repelent.
Prirodna alternativa kemijskim repelentima
Ako želite izbjeći kemijske repelente, postoji nekoliko alternativa. Repelenti bazirani na ulju limunskog eukaliptusa, citronele, cedra, paprene metvice, limunske trave, čajevca i geranija pružaju dobru zaštitu.
U posljednjih nekoliko godina, pojavili su se repelenti koji sadrže tiamin (vitamin B). Djeluju tako što na površini kože ostavljaju miris kojeg ženke komaraca smatraju odbojnim. Međutim, istraživanja su pokazala da ovaj repelent nije previše učinkovit.
Zamke za komarce
Ne želite se mazati kemijskim niti prirodnim repelentima? Alternativa su zamke za komarce. Riječ je o zamkama koje sadrže komarcima privlačne spojeve poput ugljičnog dioksida, topline, vlage. Na taj način se ubijaju ženke što pridonosi i smanjenju broja komaraca općenito.
Novi trend u zaštiti protiv komaraca je odjeća prožeta kemijskih insekticidom permetrinom (permethrinom). Prodaju se kao dio obavezne opreme za osobe koje dugo vremena namjeravaju provesti na otvorenom.
U svakom slučaju, potrebno je sagledati i širu sliku. Komarci se legu u lokvama, vlažnim začepljenim odvodima, kantama s vodom i ostalim vlažnim mjestima. Njihovim uklanjanjem iz okoliša eliminiramo i komarce.
Valja istaknuti da su komarci i više od malih dosadnjakovića koji nas stalno gnjave ostavljajući neugodne ubode i svrbež. Oni također mogu biti i prijenosnici bolesti. U prvom redu malarije od koje umiru milijuni ljudi, a također je prijenosnik virusa Zapadnog Nila koji također može dovesti do smrtonosnih oboljenja. Nasreću, u našim krajevima nema opasnosti od ovakvih bolesti premda ubodi komaraca mogu dovesti i do ozbiljnih alergijskih reakcija.