„Jesen je drugo proljeće, kad je svaki list cvijet“, rekao je jednom Albert Camus. I zaista, s mirisom jeseni koji tinja u zraku sve nijanse crvene, žute i narančaste otkrivaju se pred našim očima. Jesenje lišće prekrasan je podsjetnik na cikličku prirodu našega svijeta, kad se lišće odvaja od stabla, sve s nadom u ponovno rođenje dolaskom proljeća.
Za mnoge, riječ je o najljepšem razdoblju godine. Dobu kad lišće pokazuje svoje „prave“ boje, inače zaogrnute u zelene nijanse klorofila. Od proljeća do kasnog ljeta klorofil je glavni igrač, ali s jeseni primat preuzimaju drugi pigmenti – karotenoidi i antocijanini. Kako jesenski dani postaju sve kraći i kraći, tako se usporava i proizvodnja klorofila, koja na kraju ustupa mjesto svim onim nevjerojatnim nijansama zbog kojih priroda u jesen zadobiva posebnu ljepotu. Prava čarolija jeseni prije kolorističke uniformnosti zime.
Prednosti za tijelo, prednosti za um
Stoga je odlazak u prirodu još primamljiviji. Vježbanje na otvorenom je gotovo uvijek dobra ideja, ali jesensko planinarenje (ili samo „obična“ šetnja) zasigurno odnosi pobjedničku titulu. I dok planinarenje zapravo podrazumijeva da osvojite neko brdo ili brežuljak, pješačenje ili hodanje u prirodi (ili trekking, kako želite) ne traži ništa drugo osim entuzijazma za duge šetnje i boravak u prirodi. Ono što vaše tijelo pritom dobiva su brojne zdravstvene prednosti za kardiovaskularni sustav i poboljšanje kondicije, jer je u pokretu gotovo svaki dio tijela, ali tome valja pridodati i prednosti za mentalno zdravlje.
Odlazak u prirodu osjetilno je iskustvo koje budi sva čula i hrani maštu. Više nije nepoznanica (a to potvrđuju i brojna istraživanja) da kontakt s prirodom pozitivno utječe na našu fizičku, emocionalnu i mentalnu dobrobit, jer pozitivno utječe na suzbijanje simptoma stresa i tjeskobe, a može pomoći kod depresije i nesanice. Japanska je vlada još 1980-ih godina poticala svoje stanovnike da borave u prirodi i svim osjetilima svjesno opažaju okoliš. Tako je skovan i pojam „šumskih kupki“ (odnosno shinrin-yoku), što je danas priznata metoda relaksacije i upravljanja stresom.
Boravak u prirodi ucijepljen je u naš DNK, što je činjenica koju ponekad zaboravljamo. Stoga se lako može pretvoriti u meditativnu praksu – to je prekrasan način da aktivirate tijelo i um, razgibate se i povežete s prirodom, što će zauzvrat potaknuti opuštanje i kreativnost.
Ukorijenjeni u prirodu
Koliko si često date prostora da se oslobodite tehnologije, odgovornosti posla i stresa svakodnevice? Odlazak u prirodu sjajna je prilika da um rasteretite tih smetnji suvremenog svijeta. Na sljedećem takvom izletu uzmite stanku na polovici puta ili vrhu i sjedite nekoliko trenutaka u tišini. Upijte zvukove, boje i mirise, slušajte vođenu meditaciju ili zabilježite par misli u dnevnik.
Pratite promjene godišnjih doba, pokušajte saznati što više o biljnom svijetu koji vas okružuje. Poznavanje naziva cvijeća, biljaka i stabala može pomoći stvoriti dublje razumijevanje života koji buja oko vas. To će vas izvesti iz vlastite glave, dalje od briga i strahova, i vratiti fokus na prirodno okružje, a moguće i pomoći da se prebacite u stanje zahvalnosti i obilja. Osvijestite svoju okolinu, prizore koji vas okružuju, pa makar to bio i daleki horizont, jer je samo nebo granica kad je riječ o mogućnostima koje stoje pred vama.
Najljepše šetalačke rute
Laganini s noge na nogu, a ako poželite, i žustrije s planinarskim štapovima – ljepota je u tome što raznolikost ovih staza svakome dopušta radost rekreacije u prirodi.
Plitvice u jesen (ili uvijek)
Naš najveći i najstariji hrvatski nacionalni park zaštićen je još 1949. godine. Predstavlja osobitu hidrogeološku kršku pojavu koju čini 16 manjih i većih jezera kristalne modrozelene boje, uklopljenih u šumovit planinski kraj koji s jeseni zadobiva novu čar.
Istarske šetnice
U Istri se tijekom cijele godine može uživati u trekkingu, ali jesenske su boje, u kontrastu s plavetnilom mora, one koje ostaju u sjećanju. Zahvaljujući dobro razvijenoj infrastrukturi i stazama podijeljenim po zahtjevnosti, nije se teško odvažiti na avanturu – bilo da preferirate Stazu suhozida ili Sedam slapova, šetnju do Motovuna ili krug oko Momjana uz poznati Muškat momjanski.
Planinarenje u – Slavoniji?
Ako krenete nabrajati planine Požeško-slavonske županije, mogli biste pomisliti da se nalazite u nekom gorskom dijelu Hrvatske, a ne u srcu Slavonije. No, sa 67 planinarskih staza Požeška gora, Papuk, Dilj, Krndija i Psunj ruše sve predrasude o Slavoniji kao nepreglednoj ravnici – zato je vrijeme da ih istražite, a kad bolje nego tijekom jeseni?
Bled i Bohinj
Jesen je uistinu posebno vrijeme da se posjeti Bled. Intenzivne boje okolnih brežuljaka ogledaju se u jezeru s bajkovitim otokom, a dok je i sama šetnja uz jezero očaravajuća, vidici su još spektakularniji ako se popnete do Bledskog dvorca. Pritom nemojte zaobići ni obližnji Bohinj, još jedno čarobno slovensko jezero.
Od kolibe do kolibe u Austriji
Pješačenje i planinarenje vrlo su važni u Austriji, čemu posebnu draž daju tradicionalne alpske kolibe. Osim što se skladno uklapaju u idiličan pejzaž, pružaju i dobrodošao predah između etapa planinarenja. Sa svojih sedam etapa, čarobnim pogledima i kolibama, mnogi stazu Venediger-Höhenweg smatraju jednom od najljepših planinarskih staza Istočnog Tirola.
Iz aviona u planinarske cipele
Iako nas od ovih destinacija dijeli i nekoliko sati leta avionom, jesenskim je ljepotama teško odoljeti. Stoga, ako vas put nanese, napasite oči i odmorite dušu na nekoj od ovih čarobnih lokacija, jer hej, samo se jednom živi!
Nacionalni park Yosemite, SAD
Stavljen pod zaštitu još 1864. godine, Nacionalni park Yosemite najpoznatiji je po svojim slapovima i atrakcijama Half Dome i El Capitan. Međutim, njegovih gotovo 1200 četvornih kilometara krije duboke udoline, drevne divovske sekvoje i impozantne granitne stijene, koje u kontrastu s jesenskim tonovima predstavljaju pravi melem za oči (i dušu).
Kyoto, Japan
Japan je možda poznat po proljetnoj cvatnji stabala trešanja, ali jesen nije ništa manje spektakularna. Okružen planinama s tri strane, Kyoto pruža mnogo prilika za uživanje u jesenskoj eksploziji boja, a vrhunac obično nastupa od sredine do kraja listopada.
West Highland Way, Škotska
Šetnja škotskim gorjem na ovom 155 kilometara dugom putovanju može biti itekako nepredvidljiva. Ipak, planinare osvajaju prekrasni prizori jer ruta prolazi kroz nevjerojatno slikovit i romantičan škotski krajolik.
Pročitaj i ovo:
• Planinarenje – vježba koja može učiniti čuda za vašu štitnjaču
• Ponovno se poveži s prirodom u samo 5 koraka
• Šumske kupke – povratak prirodi za eliminaciju stresa