Pravilna prehrana jedan je od najvažnijih stupova zdravlja našeg organizma. Ako ste izbjegavali zdravije namirnice jer ste mislili da su mnogo skuplje u odnosu na sveprisutnu brzu hranu – u krivu ste. U ovom članku ćemo vam dati čak 22 savjeta kako jesti zdravije i jeftinije; vaše tijelo ali i vaš novčanik bit će vam vrlo zahvalni.
U supermarketu…
1. Napravite popis namirnica za kupovinu
Napravite jasni popis na kojem će se nalaziti isključivo one namirnice i potrepštine koje su vam zbilja potrebne. Kad dođete u supermarket i svoja shopping kolica budete provlačili kroz redove prepune reklama i novih proizvoda – zatomite svoj shopping-holičarski nagon i slijepo se držite svog popisa.
2. Nikad nemojte kupovati gladni
Unatoč dobro isplaniranoj listi namirnica za kupovinu, ukoliko budete kupovali gladni vjerojatno će se u vašim kolicima naći pokoja stvarčica više i to najčešće ona nezdrava. Dakle, prvo se lijepo najedite i onda siti i smireni kupujte ono što vam zbilja treba.
3. Što više zelenjave
Trudite se kupovati što više povrća i druge zelenjave, a što manje brze hrane i nezdravih namirnica. Povrće možete uklopiti u gotovo svaki obrok, a mnogo je jeftinije od nezdravih gotovih proizvoda.
4. Izbjegavajte konzerve
Kada se radi o povrću, juhama, grahoricama – izbjegavajte njihove konzervirane proizvode. Kad god je to moguće izaberite zamrznute proizvode jer sadrže mnogo manje konzervansa i aditiva od onih u konzervama.
5. Ne kupujte ono što vaša baka ne bi prepoznala
Namirnice za koje ne možete ni zamisliti da se uzgajaju na prirodan način i u kojima vaša baka ne bi prepoznala ništa jestivo jednostavno nemojte kupovati. Razlog za to je jednostavan – čipsevi, razne grickalice i industrijske prerađevine najčešće vode u pretilost i povećanju rizika od brojnih bolesti. Odaberite namirnice koje u što većoj mjeri odgovaraju svom izvornom obliku.
6. Uzmite integralne proizvode
Kad kupujete proizvode od, primjerice, bijelog brašna – to je gotovo isto kao da ste odabrali šećer zakamufliran u nekom drugom obliku. Grickalice, keksi i kolačići proizvedeni od cjelovitih žitarica sa manjim udjelom šećera predstavljaju zdraviju i hranjiviju varijantu. Integralni proizvodi obiluju vlaknima, antioksidansima i vitaminima te čine čuda za vašu probavu.
7. Izbjegavajte slatka pića
Sokove i druga pića s dodatkom šećera izbjegavajte u širokom luku. Ne samo da predstavljaju ogromne količine kalorija, ozbiljno štete vašem zdravlju te povećavaju rizik od razvoja dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. Zamijenite ih vodom ili svježe ocijeđenim sokom nekog voća.
8. Bez dodatka šećera molim!
Svi mi ponekad imamo neutaživu želju za slatkim, ali kad god je to moguće pokušajte industrijske proizvode s ogromnim količinama šećera zamijeniti prirodnim slasticama; voćem, medom, slatkim krumpirom.
9. Kupujte veća pakiranja
Obiteljska pakiranja određenih proizvoda podrazumijevaju manje ambalaže i štednju novca. Veća pakiranja jednostavno kod kuće podijelite u više manjih porcija i uz to uštedite svoje dragocjeno vrijeme koje biste inače potrošili na kupovinu.
10. Blago na rubovima supermarketa
Supermarketi obično funkcioniraju tako da na najprometnije središnje dijelove ističu proizvode koje najviše mame ljude, a to su najčešće one nezdrave stvari. Prošećite onim zabačenijim rubovima marketa jer tamo ćete zasigurno naći zdravije varijante namirnica koje su vam potrebne.
Organizacija kod kuće…
11. Dobra organizacija štedi vrijeme
Po povratku iz supermarketa racionalno raspremite i posložite namirnice i potrepštine kako bi vam bile nadohvat ruke i kako biste uštedjeli vrijeme prilikom njihove pripreme. Smrznute proizvode razdijelite u porcije, nasjeckajte i zamrznite povrće koje ne planirate uskoro pripremati, nadohvat ruke stavite jogurte i žitarice za zdravi doručak.
12. Kuhajte svoje obroke
Kad god je to moguće nemojte pojesti nešto usput ili naručiti pizzu već skuhajte nešto zdravo i hranjivo kod kuće. Postoji veliki broj recepata za lagane i brzo
pripremljene obroke koji su gotovi u svega pola sata.
13. Ograničite grickalice na male porcije
Obično su nam oči veće od želuca i kad se pred nas stavi velika vreća čipsa skloni smo posezati za njime rukom sve dok ne vidimo dno vrećice. Prevarite sebe doziranjem i ograničavanjem grickalica na manje porcije.
14. Uzgojite svoje biljke
Ne morate biti profesionalni poljoprivrednika kako bi uzgojili nešto vlastitog povrća i začina. U svakom domu se nađe mjesto za par teglica začinskog bilja ili čak balkon s uvjetima za uzgoj nekog povrća – primjerice rajčica. Na taj način štedite novac a svoje obroke upotpunjavate vlastitim domaćim namirnicama – neprocjenjivo!
15. Zdrave namirnice na prvo mjesto
Kad otvorite vrata hladnjaka pobrinite se da ugledate samo zdrave namirnice; povrće, zelenjavu, jogurte. One manje zdrave proizvode koje ne bi trebali svakodnevno konzumirati gurnite u kut pa ćete automatski i rjeđe posezati za njima. Daleko od očiju – daleko od želuca!
Za stolom…
16. ˝Podvalite˝ povrće svakom jelu
Povrće će lako naći mjesto u svakom obroku pa čak i u desertu. Priuštite si zdraviji i hranjiviji povrtni obrok s manje kalorija
17. Zaboravite na brojanje kalorija
Zbrajanje svake kalorije s etikete određenog proizvoda u najmanju ruku je izrazito naporno. Umjesto toga, potrudite se jesti raznolike namirnice; voće, povrće, žitarice, grahorice u što svježijem obliku.
18. Zdravi doručak za početak dana
Zdravi doručak ne samo da je vjerojatno najbitniji obrok u danu već će vas opskrbiti dovoljnim količinama energije tako da ćete osjećati sitost još dugo nakon prvog obroka tako da ćete možda i preskočiti ručak. Priuštite si obilan i raznolik doručak s desertom.
19. Tajna je u malim porcijama
Jedite raznoliko, jedite veći broj ukusnih jela, ali sve ograničite na male porcije. Često kad malo pregladnimo imamo toliko velike oči da naručimo veliku porciju hrane i ˝udavimo˝ se u njoj. Izbjegnite takve situacije, jedite više puta dnevno u manjim količinama.
20. Voće umjesto deserta
Slatki desert pun kalorija zamijenite nekim voćnim osvježenjem. Zdravije je i jeftinije, a kad vam uđe u naviku zaboravit ćete na nezdrave deserte.
21. Jedite polako
Kad brzo pojedemo neki obrok naš mozak ni ne shvati da se hranimo a već imamo samljevenu hranu u trbuhu. To je loše za probavu, loše se iskorištavaju nutrijenti iz hrane i što je najgore – brže ponovno ogladnimo.
22. Nemojte uopće kupovati nezdravu hranu
Najjednostavniji način kako izbjeći unos nezdrave hrane jest izbjegavanje njene kupovine. Zamislite kao da nezdrava hrana uopće ne postoji, barem za vas.