Konzumiranjem voća i povrća možete biti sigurni kako u organizam unosite malo kalorija, a mnoštvo vitamina, minerala, fitokemikalija i vlakana. Pored toga, studija objavljena u časopisu European Heart Journal ukazala je kako su osobe koje su dnevno konzumirale osam serviranja voća i povrća imale 22 posto manji rizik od smrti uzrokovane bolestima srca, za razliku od onih koji su jeli samo tri serviranja. Daleko je to od nutricionističke preporuke konzumiranja pet serviranja voća i povrća, što uspije „odraditi“ tek trećina odraslih.
Prije svega, preporučuje se jesti što više različitog voća i povrća, u svim bojama duge. Pod hashtagom #eattherainbow krije se raznobojan način života kojeg sačinjavaju salate i plate u svim zamislivim nijansama, ali pitanje i dalje stoji: koji se vitamini i minerali zapravo kriju u svakoj kriški duge?
Liječnik funkcionalne medicine dr. Mark Hyman u nedavnom Instagram postu objašnjava kako točno crvene jabuke, narančaste mrkve ili žuti ananas pomažu našem organizmu. Povrće i voće koriste svoje boje kako bi signaliziralo koje korisne tvari sadrže, navodi dr. Hyman. Budući da je boja jezik biljnog kraljevstva, u svoju prehranu uključite čitav niz šarenih biljnih namirnica.
Crvena (rajčica, grejp, lubenica): Čuli ste za dosadne slobodne radikale, nestabilne atome ili molekule kojima nedostaje elektronski par? Zbog nesparenih elektrona, slobodni radikali drugim molekulama u tijelu „kradu“ njihove elektrone, što uzrokuje promjene u strukturi i funkciji stanica. Oni mogu uništiti kolagen i DNA te napasti elastinska vlakna koja održavaju vašu kožu čvrstom. Da bi se neutraliziralo djelovanje slobodnih radikala, potrebno je organizmu osigurati dovoljno antioksidanata, a crvene namirnice signaliziraju da su bogate likopenom koji pomaže osloboditi tijelo od slobodnih radikala, piše dr. Hyman.
Narančasta (mrkva, mango, marelice, dinje, bundeve, tikva, batat): Namirnice iz narančastog spektra duge sadrže alfa-karoten, za koji se smatra kako pridonosi zaštiti od raka. Također sadrže beta-karoten, koji tijelo pretvara u vitamin A, poznat po pozitivnim učincima na zdravlje kože.
Narančasta / žuta (ananas, naranče, mandarine, breskve, papaje, nektarine): Ovaj niz prirodno slatkih plodova sadrži beta-kriptoksantin. On je jedan od 600 poznatih karotenoida, prisutan u jestivom voću i povrću, koji djeluje kao snažan antioksidant te se u tijelu pretvara u vitamin A.
Žuta / zelena (špinat, zeleno povrće, grašak, avokado, dinja, kukuruz): Kao što je već spomenuto, žuto-zeleni ton ovih namirnica znači da sadrže karotenoide, lutein i zeaksantin, za koje se vjeruje da pomaže smanjiti rizik od makularne degeneracije koja dolazi sa starenjem.
Bijela / zelena (poriluk, luk, češnjak, celer, grašak, vlasac): Neke od namirnica obojene ovim tonovima sadrže antioksidativne flavonoide, kao što je kvercetin, koji štite vaše stanice od oštećenja. Također, luk sadrži alicin koji pokazuje protutumorska svojstva, dodaje dr. Hyman.
Zelena (brokula, prokulice, kupus, kelj): Zeleno povrće sadrži biljne spojeve izotiocijanate, među kojima se ističe sulforafan. Taj biljni spoj iz porodice krstašica povezuje se s prevencijom raka i poticanjem zdravlja srca.
Crvena / ljubičasta (cikla, patlidžan, tamno grožđe, šljive, brusnice, borovnice, kupine, jagode, crvene jabuke): Ovdje vrijedi upamtiti dvije riječi: zdravlje srca. Prema dr. Hymanu, antioksidansi poznati kao antocijanini u crvenoj skupini namirnica štite zdravlje srca sprječavajući stvaranje krvnih ugrušaka.
Pročitaj i ovo:
• Ovih osam hormona upravlja tvojim apetitom – nauči kako ih dovesti u ravnotežu
• 7 namirnica koje je uvijek dobro imati u hladnjaku – po preporuci nutricionistice
• Tajna zdrave probave: Kako probavni sustav utječe na tvoj imunitet, ten i raspoloženje