SeaPod je potpuno drugačiji od tradicionalnih bungalova sa slamnatim krovom nad vodom koje možete posjetiti, primjerice, u Francuskoj Polineziji i Jamajci – i to ne samo zato što gotovo u potpunosti radi na solarnu energiju i skuplja kišnicu.
Za razliku od tipičnih bungalova koji počivaju na stupovima zabijenim u pijesak ili stijenu, on pluta na površini vode, privremeno vezan za morsko dno sidrima koja ostavljaju daleko manji otisak na dnu oceana.
Bungalovi koji lebde iznad vode
“Ne morate uništavati okoliš da biste postavili bungalove”, objašnjava Laura Fernandes de Barros Marangoni, postdoktorandica s panamskog Smithsonian Tropical Research Instituta te dodaje kako bungalovi i standardna obalna odmarališta dodiruju morsko dno i imaju tendenciju štetiti lokalnim ekosustavima.
Upravo ta prepoznatljiva značajka djelomično mu omogućuje da djeluje kao umjetni greben – ne samo da umanjuje štetu svojoj okolini, već je zapravo i obnavlja.
Izum visokotehnološke tvrtke za oceanske inovacije Ocean Builders, SeaPod od 845 četvornih stopa – čiji otvoreni, kružni dizajn obuhvaća kuhinju, mali dnevni boravak te spavaću sobu i kupaonicu – podržava čelične cijevi ispunjene zrakom koji počivaju ispod površine vode. Koristeći solarnu energiju koju skuplja, SeaPod generira blagu električnu struju koja radi na privlačenju kalcijevog karbonata – tvari koja ne samo da štiti strukturu od korozije i hrđe, već je također građevni blok još jednog ključnog materijala: koralja.
Koristi solarnu energiju i potiče obnavljanje koralja
“Kalcijev karbonat najbolji je mogući supstrat za nove regrute koralja da se sami nasele”, kaže Ronald Osinga, asistent profesora ekologije na Sveučilištu Wageningen u Nizozemskoj, koji savjetuje Ocean Builders o projektima obnove grebena. Dakle, tako se pospješuje prirodni razvoj bioraznolikosti koralja. SeaPod će vjerojatno postati izvor velikog broja koraljnih materijala za obnovu grebena.
Osnivač tvrtke Ocean Builders, Grant Romundt, u to se uvjerio dok je 2019. testirao prototip za SeaPod na pučini u tajlandskom Phuketu. U roku od dva mjeseca od lansiranja beta verzije, bio je zadivljen ugledavši koralj kako kolonizira čelik strukture cijevi.
“Kamo god da ste pogledali, oko vas su bile tisuće riba”, kaže Romundt i dodaje: “Bio sam stvarno uzbuđen. Shvatio sam da naše kuće mogu obnoviti morski život u oceanu za razliku od kuća na kopnu, za koje se sječe drvo i narušava priroda da biste je izgradili – a zatim stavite biljku u posudi u kut da zamijeni ono što ste posjekli.”
U budućnosti će se graditi SeaPodovi otporni na uragane
Romundt, inače Kanađanin, ima prebivalište u Panami koja nudi boravak strancima koji su spremni značajno uložiti u zemlju. Za pokretanje projekta izabrao je Panamu, ne samo zbog njezina prekrasna morskog okoliša i privlačnosti za život na vodi, nego i zato što se nalazi ispod pojasa uragana, što ga čini dobrim mjestom za testiranje početne održivosti koncepta.
U budućnosti planira izgraditi SeaPodove otporne na uragane koje će postaviti na mjesta poput Floride, gdje postoji velik interes za takve projekte.
Najbolji način na širenje ekovizije na globalnoj razini
Romundt je izvorno zamislio SeaPod kao stambenu strukturu, kako bi proširio mogućnosti života na obali na ekološki prihvatljiv način. Ali ideja da se SeaPod pretvori u ugostiteljski projekt došla je sama po sebi, kaže.
“Pružanje nevjerojatnog iskustva o tome kako izgleda život u plutajućem domu najbolji je način rasta i širenja naše vizije na globalnoj razini”, kaže on. “Koraci koje poduzimamo ovdje u Panami bit će osnova za širenje plutajućih odmarališta u drugim dijelovima svijeta.”
Pročitaj i ovo:
- Održivi dizajn: Danski kulturni centar izgrađen u brdu podsjeća na kuće hobita
- Održivi prijevoz: 5 fantastičnih dizajna električnih vozila koje morate vidjeti
- Kako je Portugal sveo potrošačke račune za struju gotovo na nulu?