Kako smo zagazili u novu godinu, čini se da ne nedostaje savjeta za organizaciju doma i eliminaciju nereda, kako u domu, tako i u životu. No, ako gotovo sterilni minimalizam nije baš po vašem guštu, tada se može činiti kako je neke od tih savjeta teško usvojiti i implementirati u stvarnom životu.
No, stručnjaci kažu da Wabi Sabi, japanska metoda organizacije doma koja ostavlja prostora nesavršenostima te koristi starost objekta ili njegovo manje savršeno stanje kako bi mu dala novu svrhu, zapravo može pomoći da prigrlite svoj dom onakav kakav jest, dok istovremeno imate na umu veći plan za prostor u cjelini.
Wabi sabi se fokusira na ljepotu savršeno nesavršenog – to je koncept koji je jednostavan, ali ne i prestrog, organiziran, ali udoban, objašnjava Julie Pointer Adams, stručnjakinja za uređenje i autorica knjige Wabi Sabi Welcome. Wabi sabi dom je mjesto na kojem želite biti, za razliku od doma koji je super sterilan ili super organiziran do te mjere da izgubite osjećaj da se u tom prostoru zaista i živi, a vodi se ovim trima osnovnim principima.
Kad se ljepota i funkcionalnost prožmu
Kada počnete učiti o vlastitoj estetici, nemojte je ograničiti samo na predmete koji spadaju u domenu dekorativnih predmeta. Dopustite da se vaš osjećaj za lijepo proširi i na funkcionalne stavke kao što je oprema za čišćenje ili pohranjivanje. Ako ih učinite jednako lijepima kao i druge predmete, donijet će vam radost, a pritom ćete manje razmišljati o čišćenju i pospremanju kao nekoj vrsti tlake.
U konačnici, to znači da će vam trebati manje stvari kada imate funkcionalne stvari koje služe svrsi, a ujedno i uljepšavaju vaš dom. Kao primjer može poslužiti ukusna košara za odlaganje novina i časopisa te elegantan kuhinjski pribor koji vam neće smeta gledati na pultu ako nemate prostora za pohranu.
Savršenstvo nesavršenog
Umjesto da potičete ciklus kupi-upotrijebi-ponovi, birajte namještaj i dekor koji će dugo ostati s vama. Kupujte stvari za koje znate da će trajati. Ali čak i ako stvari postaju savršeno nesavršene, kao što je napuknuta zdjela ili klimavi stolica, osmislite način kako ih popraviti tako da imaju novu ljepotu i ostanu korisni u vašem domu.
Na tom je tragu i kintsugi, japanska vještina popravljanja slomljenih predmeta zlatnim „šavovima“, koji tako ističu nesavršenosti predmeta i daju mu novi život i ljepotu.
Ako to zaista volite, isplati se
Iščekivanje kupnje – pogotovo one kojoj se zaista veselite – potpuno je vrijedno toga. Kada odlučite uštedjeti i uložiti u nešto što stvarno volite i znate da će dugo trajati, na kraju trebate manje stvari. To je drugačiji način razmišljanja od onog kojeg mnogi od nas imaju (pogotovo u periodu siječanjskih sniženja), i još uvijek je izazov.
Bilo da uložite više u luksuznu svilenu pidžamu ili novi kauč, više ćete cijeniti ono što imate te postati svjesniji svojeg okruženja.
Pročitaj i ovo:
• Zazelenite što više životni i radni prostor – biljke nas čine zdravijima i sretnijima
• Feng Shui: 7 grešaka kod uređenja doma koje je najbolje izbjegavati