Svakodnevno smo bombardirani sa slikama iz medija i časopisa koje nam daju do znanja što je poželjno, a što nije. Često je „željeni izgled“ posljedica ekstremne dijete ili Photoshopa, dakle nema ničeg zdravog ili prirodnog u tome.
Kako većina žena izgleda prirodno (lijepo), nezadovoljstvo raste i poseže se za popularnim dijetama. Time se pojavljuje opasnost ulaska u opasni ciklus nekog od poremećaja prehrane.
Svake godine u posljednjem tjednu veljače obilježava se Svjetski tjedan skretanja pažnje na poremećaje prehrane (20. – 26. veljače 2012.) s ciljem podizanja svijesti o problemima poremećaja prehrane.
Važno je upozoriti javnost na ove rastuće probleme, kao i na potrebu za primarnom prevencijom ovih poremećaja jer, prema istraživanjima znanstvenika , oko 50.000 mladih u Republici Hrvatskoj pati od nekog oblika poremećaja prehrane. Anoreksiju ili bulimiju ima 2-3% (i to 90% djevojaka i oko 10% mladića). Riječ je o poremećajima koji teško narušavaju zdravlje i ostavljaju trajne posljedice na organizam, a njihovo liječenje je dugotrajno i zahtjevno za čitavu obitelj. Najugroženija životna dob je od 10 do 30 godina starosti.
Novost u moru različitih vrsta poremećaja prehrane predstavlja ortoreksija. U današnjem društvu velik se naglasak stavlja na zdravu prehranu, tako da su se pojavili i oni koji pretjeruju u tome – ortoreksičari su patološki fiksirani na konzumaciju zdrave hrane, njihov koncept zdrave hrane toliko je ekstreman da se pretvara u opsesiju.
Prema podacima, samo 30% onih koji imaju poremećaj prehrane zatraži stručnu pomoć. Kako bi se taj broj povećao, potrebno je intenzivno raditi na podizanju društvene svijesti i osigurati što više mjesta i prilika gdje će se moći ostvariti potrebna komunikacija o tim gorućim pitanjima.
Ukoliko i sami bolujete od neke vrste poremećaja prehrane, potražite odgovarajuću pomoć i podršku u svojoj okolini i zajednici – u prostorijama Udruge PET PLUS održavaju se grupe podrške za osobe oboljele od anoreksije, bulimije i emocionalnog prejedanja.