Gubitak kose je čest, ali složen problem. Mnoštvo čimbenika može pridonijeti povećanom ispadanju, poput stegnutog konjskog repa, upale vlasišta, starenja i sna – točnije, nedostatka istog. Vjerojatno nismo prvi koji će vam reći da je kvalitetan san itekako važan, ali ovo je još jedan pokazatelj kako utječe na gotovo sve, uključujući i pravilan rast kose.
Kako loš san utječe na gubitak kose?
Sve se svodi na kortizol. Obično prije spavanja osjećamo pad hormona stresa i porast količine melatonina koji ima neke impresivne prednosti za regeneraciju stanica kože. No bez kvalitetnog sna vjerojatnije je da će vaše tijelo povećati razinu kortizola, a stres koji osjećate zbog još jedne neprospavane noći može dovesti do gubitka kose.
Poveznica između stresa i gubitka kose dobro je dokumentirana, štoviše, ona ima svoju dijagnozu: zdravstveno stanje poznato kao telogeni effluvium. Stres gura folikule dlačica u fazu mirovanja (poznatu kao telogena faza), što može dovesti do ispadanja tih dlačica. Obično nije trajno, ali je nevjerojatno često.
Ovdje se zapravo radi o tome koliko je upravljanje stresom važno za zdravlje cjelokupnog organizma. Premda nedostatak kvalitetnog sna nije jedini čimbenik koji pridonosi stresu, ne treba ga zanemarivati.
Što učiniti?
Nešto što trebate znati o gubitku kose izazvanog stresom: “Jednom kada krenete uspješno upravljati stresorima, kosa više neće toliko ispadati i na kraju će ponovno narasti”, kaže dermatologinja Christine M. Shaver i nastavlja: “No to se ne događa preko noći – postupak može potrajati jedan do tri mjeseca, pa čak i do godinu i dvije.”
Što se tiče optimizacije vaše rutine spavanja, savjet da se jednostavno više naspavate, sasvim razumljivo, nije od pomoći, ali postoje neke sitnice koje možete poduzeti.
Evo nekoliko načina za optimizaciju sna:
Isključite zaslone: Valne duljine plavog svjetla mogu odbaciti prirodni cirkadijalni ritam tijela. Vašem mozgu i tijelu treba neko vrijeme da prijeđu u fazu mirovanja, zbog čega mnogi stručnjaci preporučuju da ugasite uređaje jedan do dva sata prije spavanja.
Odradite vježbu za smanjenje stresa prije spavanja: Pronađite nešto što će vam olakšati um prije nego što se ušuškate u krevet – bilo da je to meditacija, disanje, čitanje ili vođenje dnevnika.
Polagano povećajte sate spavanja: Pokušajte svake noći dodati 30 minuta više sna dok ne dosegnete 7-8 sati. Ne pokušavajte dodati tri sata odjednom jer je to previše ekstremno – postizanje manjih uspjeha čini se dostižnijima i djelotvornijima, ali imajte na umu da ćete možda trebati posjetiti stručnjaka ako se zaista mučite s nesanicom.
Pročitaj i ovo:
- Kosa vam presporo raste? Uz ovih 6 profesionalnih savjeta rast će puno brže
- Odobrili nutricionisti: 10 namirnica koje će vam pomoći da bolje spavate
- Kosa: 3 skrivena razloga zbog kojih se borite s ispadanjem kose