Postoji mnogo razloga zašto se Island nalazi na vrhu travel-liste brojnih putnika – ipak je riječ o domu tridesetak aktivnih vulkana, skrivenih laguna s izvorima vruće vode, gejzira i nepreglednih ledenih vidika. Zemlja vatre i leda također je poznata po najvećem ledenjaku u Europi, kristalnim špiljama koje možete posjetiti samo zimi te kitovima u blizini otoka, a da i ne spominjemo čaroliju treperavih svjetala Aurore borealis.
A kakvi su doživljaji Islanda jednom kad zaista stignete tamo? O tome smo čuli nešto više na Travelloungeovoj večeri Islanda u Zagrebu, gdje su putnici s već mnogo milja u nogama podijelili svoje dojmove i iskustva boravka na tom bajkovitom otoku.
Besplatan smještaj? I to je moguće
Obitelj Kordić na Islandu je provela 20 dana, i to s malom bebom, pri čemu im je uspjelo tamo boraviti – besplatno. Oni su svoj dom u Zagrebu zamijenili za Reykjavik i pritom uštedjeli na troškovima smještaja i prijevoza jer ih je tamo dočekao automobil, spremnik pun goriva i hladnjak pun namirnica – sve to zahvaljujući Home Exchangeu, servisu zamjene domova. Na Islandu se nalazi velika Home Exchangeova zajednica s gotovo 700 nekretnina, od stanova do luksuznih vila, što znači da postoje velike šanse za uspješnu zamjenu.
Ako vas brine putovanje s djecom, nema razloga za to, kao što su se uvjerili Inia i Zoran Kordić – Island je jako kids friendly, jedina zemlja u kojoj su bili da je toliko otvorena prema djeci.
– Jako nam je pomoglo i to što smo dobili auto na korištenje for free, zahvaljujući Home Exchangeu. Toliko je tamo neobično lijepa priroda i čim sjednete u auto, vrlo brzo imat ćete toliko toga za vidjeti. Vozite se cestom koja kruži Islandom, uvijek vas znakovi vode do prirodnih ljepota i odmah znaš da se isplati skrenuti s glavne ceste – kažu Kordići.
U hotelu s milijun zvjezdica
Na Islandu je kampiranje način života i gotovo je nacionalna tradicija. Iako bi surovost islandske prirode i nepredvidljivost vremenske prognoze posjetitelje mogla obeshrabriti, činjenica je da je kampiranje jedan od najboljih načina za upoznavanje s islandskom prirodom, koji omogućava mobilnost i slobodu, pogotovo ako ste ograničeni budžetom. Tako je Island doživjela Nina Brezak, koja je provela 15 dana putujući Islandom i kampirajući u šatoru.
– Svaki dan smo proveli pola sata do sat vremena tražeći gdje ćemo se utaboriti. Mi smo nosili svoje šatore, a prvih par dana se bilo teško priviknuti jer je bilo užasno hladno. Ja nisam ponijela vreću za spavanje pa sam morala kupiti pravu islandsku deku. Inače bih umrla od hladnoće. Pili smo isključivo vodu iz potoka, a kuhali smo sve sami – otkrila je Nina.
Većina islandskih gradova i sela ima vlastiti kamp, ali iako je većina površine Islanda potpuno nenastanjena, turiste se ohrabruje – što će uskoro biti i regulirano zakonom – kampirati samo na za to određenim mjestima. Štoviše, na određenim lokacijama kampiranje je strogo zabranjeno, ponajprije u nacionalnim parkovima.
Čari nacionalnih parkova
I dok bi se cijeli prostor Islanda, s velebnim ledenjacima i krajolicima koji osvajaju ljepotom, mogao mirne duše proglasiti jednim velikim nacionalnim parkom, na Islandu su službeno prepoznata tri nacionalna parka – Þingvellir, Vatnajökull i Snæfellsjökull. A Krešimir Terzić jedini je Hrvat koji je odradio tromjesečni program volontiranja u islandskim nacionalnim parkovima radeći na markiranju staza, postavljanju edukativnih panela te gradnji stepenica i staza.
– Biti tri mjeseca na Islandu, volontirati u nacionalnim parkovima i vidjeti takve divote zaista je nevjerojatno i nezaboravno iskustvo. Bilo je tu i izazova i rada po 12 sati na minus 10, markiranja novih staza za planinare, što sam radio s kolegama, ali i prekrasnih trenutaka kada si sam usred ničega, ti i tišina i prekrasna ljepota. Slike ne mogu dočarati onako kako to zaista jest, tu neiskvarenu ljepotu koju osjetiš kada radiš ovakvo što – istaknuo je Krešimir.
Sve se isplati vidjeti
Pa, što onda uključiti u plan putovanja Islandom? Većina će turista u jednom trenutku spomenuti Golden Circle, popularnu rutu koja komprimira najljepše islandske vidike, što je legitimna opcija ako ne možete provesti cijeli tjedan vozeći se cestom koja kruži otokom.
Golden Circle sastoji se od tri jednako zadivljujuće lokacije u jugozapadnom dijelu Islanda, a uključuje Nacionalni park Þingvellir, geotermalno područje Geysir i slap Gullfoss. Te su lokacije poznate diljem svijeta, spektakularne koliko i jedinstvene, a nijedna od njih nije udaljena više od dva sata vožnje od Reykjavika. No, naši sugovornici savjetuju da se ipak odvažite na istraživanje drugih lokacija.
– Ako se zadržite na Golden Circleu i onome što vam kažu agencije, nećete baš puno vidjeti – mišljenja je Zoran Kordić. S njim se slaže i Krešimir Terzić, koji je s kolegama volonterima gotovo cijeli otok obišao četiri puta, uključujući Westfjords i centar Islanda.
– Nakon tri mjeseca rada nastavio sam putovati sa svojom djevojkom pa smo posjetili neka mjesta i lokacije koje samo domaći znaju. Opuštali smo se u tzv. hot potovima, ima stvarno lijepih turističkih mjesta, ali najbolja su ona u divljini – evo, recimo na Westfjordsu jedan bazen, nigdje nikoga, samo za vas, s pogledom na fjordove. Najljepša mjesta su ona koja nisu razvikana. Mi smo tek na kraju obišli Golden Circle, i to više reda radi – kaže Krešimir.
– Obišli smo cijeli Island i čak smo otišli skroz na sjever do slapa Dynjandi, meni osobno najljepšega, i Látrabjarga, gnjezdilišta ptica, što je zapravo okomita stijena koju po slojevima naseljavaju različite vrste ptica. Žao mi je što nismo išli gledati kitove. Riječ je o vrlo surovoj prirodi, ali krije svoju ljepotu. Sve se isplati vidjeti – zaključila je Nina Brezak.
Gdje se smjestiti?
Ako želite preskočiti kampiranje i spavanje u šatoru, Island ima i druge opcije smještaja, od luksuznih hotelskih lanaca i boutique-hotela do farmerskih kućica, a smiješi vam se i mogućnost besplatnog smještaja.
Zamijeni dom
Island je zemlja s vrlo aktivnom Home Exchange-zajednicom i s gotovo 700 nekretnina na raspolaganju, od stanova u modernom skandinavskom stilu do kuća sa zelenom okućnicom. A budući da Islanđani vole putovati, šanse za uspješnu zamjenu i besplatan smještaj poprilično su velike.
Ispod polarnih svjetala
Smješten u blizini Nacionalnog parka Þingvellir, ION Adventure Hotel omogućava jednostavan pristup svim bitnim atrakcijama Zemlje, Vatre i Leda – a pogled na polarnu svjetlost iznad vas definitivno se ubraja u nezaboravne događaje.
Luksuz s islandskim štihom
Elegantni hotel Hilton Reykjavik Nordica jedno je od najpopularnijih odredišta za turiste, poslovne ljude i lokalce. Uživajte u hiltonovskom stilu, usluzi i kvaliteti, uz udobnost i šarm islandskih interijera.
Fermentirani morski pas? Zašto ne?
Među tradicionalne Islandske specijalitete ubrajaju se sušena riba, ovčja glava i fermentirani morski pas, hákarl, kojeg su u prošlosti pokapali u zemlju, sušili, dimili i fermentirali na različite načine. Iako se danas ne nalaze na svakodnevnom tanjuru Islanđana, ova jela predstavljaju dio islandske baštine.
Ako želite jesti kao lokalac, probajte skyr, gusti i kremasti mliječni proizvod koji se najbolje opisuje kao spoj jogurta i svježeg sira, u pravilu poslužen s preljevom od bobičastog voća. A bobica ovdje ima u izobilju, poput crne mahunice i islandske inačice borovnica, koje se mogu slobodno brati tijekom ljetne sezone i rane jeseni.
Kako doživjeti Island kao lokalac?
1. Čak 55 posto Islanđana vjeruje u trolove, vilenjake i patuljke, do te mjere da će prije mijenjati građevinski projekt nego uništiti krajolik za koji vjeruju da ga nastanjuju ta mitska bića.
2. Na Islandu se svi strogo drže pravila o ograničenju brzine do 90 km/h. Pregovora i cjenkanja oko kazne jednostavno nema – ili 300 eura ili odlazak u policijsku postaju.
3. Izbjegavajte zamke za turiste. I dok je kupanje u mliječno-bijeloj vodi Plave lagune postala najčešća razglednica s putovanja na Island, da biste to iskusili, morate unaprijed rezervirati vrijeme ulaska i strogo se pridržavati rasporeda. Za sve koji žele izbjeći takvo ograničenje u itineraru, na Islandu ima drugih skrivenih laguna i jezeraca koja jamče isti, ako ne i bolji doživljaj Islanda. Problem je samo natjerati lokalce da vam ih otkriju.
4. Tijekom ljetne sezone dan na Islandu traje i do 21 sat. Ako se tada spremate na Island, ponesite masku za oči kako biste „noću“ lakše zaspali.
5. Gotovo je 80 posto cesta na Islandu neasfaltirano, a do nekih se dijelova otoka i ne može doći ako nemate automobilom s pogonom na sva četiri.
6. Automobil je jedan od najboljih načina za istraživanje Islanda, stoga se mnogi turisti odlučuju za opciju rent a car. Kad je u pitanju osiguranje, savjetujemo da odaberete kompletan paket koji će osigurati automobil i u slučaju izokretanja vrata prilikom naleta vjetra.
7. Ne dajte da vas nepregledne ravnice Islanda namame da skrenete s ceste i krenete voziti off-road. Islanđani i za to imaju predviđene kazne – ako ne želite platiti, možete sami izgrabljati dio otoka na koji ste nesmotreno skrenuli, pod budnim okom rendžera.
8. Bez obzira u koje doba godine planirali svoje putovanje, pripremite se za sva četiri godišnja doba. Vrijeme na Islandu je svojeglavo i nepredvidljivo u tolikoj mjeri da lokalci na pitanje „Kakvo će biti vrijeme?“ odgovaraju: „Pitaj me za pet minuta!“
9. Na Islandu je voda toliko čista da je možete piti izravno iz potoka.
10. I pripazite na ovce! Ako udarite ovcu, kazna se penje i do 2500 eura.
Ludi za putovanjima
Travellounge, večeri putovanja, tematska su druženja na kojima gosti predavači predstavljaju egzotične destinacije kroz originalne priče i vlastita iskustva. Iza projekta stoji marketinška stručnjakinja Rujana Lukač, predstavnica tvrtke Home Exchange u Hrvatskoj i prava zaljubljenica u putovanja. S Rujanom i njezinim gostima svi se zainteresirani mogu družiti jedanput na mjesec, srijedom od 19 sati, u Travel & Technology HUB-u u Gackoj 16 u Zagrebu.