Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Happiness Studies pokazuje da usmjeravanje naše pozornosti na neku stvar može stvarno utjecati na način na koji se osjećamo. Drugim riječima, ako ne možemo pravilno usmjeriti svoju pažnju, nadvladat će nas osjećaj nedostatka i odsutnosti sreće.
Potraga za srećom rezultira njezinom odsutnošću
Istraživanje je pokazalo kako je precjenjivanje osjećaja sreće povezano sa slabijom kontrolom emocija i manjem uživanju u pozitivnim iskustvima, što pokazuje da je potraga za srećom zapravo kontraproduktivna pronalasku iste. Isto tako, istraživanjem je otkriveno kako su pripadnici zapadnjačke kulture pokazivali simptome depresije više od onih koji toj kulturi nisu podložni.
Stručnjaci su zaključili kako postoji značajna razlika između zapadnjačkih kultura koje govore engleski jezik i drugih kultura kada je u pitanju kako naša unutarnja vrijednost doživljavanja sreće oblikuje naša iskustva i raspoloženje. Tim je utvrdio da, iako je postojala snažna povezanost među sudionicima u Ujedinjenom Kraljevstvu (između vrednovanja sreće i simptoma depresije), EU i internacionalni sudionici nisu pokazali istu povezanost.
Ako sreća uvijek ovisi o nečemu što vas očekuje u budućnosti, nikada nećete istinski uživati u trenutku
Problem je kada se, govore stručnjaci, snažno usredotočite na jednu stvar pa manje obraćate pažnju na druge. Oni to nazivaju „tuneliranjem“ jer što više energije posvećujete rješavanju „nestašice“ sreće, to ostavljate manje mjesta za dobre stvari u vašem životu.
Ako sreća uvijek ovisi o nečemu što vas očekuje u budućnosti, nikada nećete istinski uživati u trenutku. I doista, kad postavimo uvjete za našu sreću, uvijek možemo pronaći nešto pogrešno u postojećem stanju stvari, a kad se ne fokusiramo na ono što nam nedostaje – sreća će nas pronaći sama.
Pročitaj i ovo:
- Mitovi o sreći: Stoji li vam na putu pogrešna definicija sreće?
- Uspjeh i sreća: Kako provesti važne životne odluke?
- Dug i sretan život: Znanost otkriva ključan faktor za sreću