Imate li ponekad osjećaj da ste „zapeli“, suočavajući se s uvijek istim životnim situacijama? Ljuti vas (ili žalosti) činjenica da niste ostvarili sve svoje potencijale? Razlog bi se mogao kriti u vašoj podsvijesti i svim naučenim ponašanjima koje vučemo još od djetinjstva. No, ne mora na tome i ostati – Irena Jurjević, savjetnica iz Gestalt psihoterapije i voditeljica Centra uspjeha, u svom radu svakodnevno pokazuje kako se naučeno može i promijeniti.
Irena svoj rad temelji na Gestalt psihoterapiji – humanističkoj psihoterapijskoj školi i otkriva nam kako ova metoda osobu gleda kao cjelinu. Um i tijelo nisu izdvojeni entiteti – naše misli proizvode osjećaje, a mi se ponašamo na temelju onoga što osjećamo i naša fiziologija (tijelo) izravno reagira na ovaj proces.
– Ako, na primjer, dulje vrijeme vrtite crne misli, počet ćete se osjećati loše, a ako u takvom depresivnom raspoloženju ostanete dulje vrijeme, tijelo će reagirati, nećete imati energije, bit ćete nesretni, vjerojatno će ovo stanje za sobom povući i nezdrav stil života, prehrane i velike su šanse da ćete se i razboljeti – kaže Irena.
Osnovni cilj Gestalt psihoterapije je osvještavanje našeg pravog identiteta, potencijala, ali i problema i konflikata koje nosimo sa sobom. Kad imamo veću svjesnosti o sebi i životu, povećava nam se mogućnost izbora ponašanja, ono više nije isključivo automatizirano i nesvjesno.
– Većinu svog života provedemo nesvjesni, automatski čineći stvari po naučenim, programiranim obrascima. Kada shvatimo da se život ne odvija u smjeru kojem bismo željeli, to je pravo vrijeme da osvijestimo kako sami pridonosimo svojoj nesreći i neuspjehu, osvijestimo te obrasce i počnemo ih mijenjati – naglašava Irena.
Irena Jurjević, savjetnica iz Gestalt psihoterapije
Za savjetovanje i Skype savjetovanje možete se javiti na irena@centaruspjeha.com ili na broj 091 5987 683
Gdje smo pokupili te programe, uvjerenja i obrasce ponašanja koje spominjete? Jesu li za sve „krivi“ naši roditelji, okolina…
– Pokupili smo ih ponajviše u djetinjstvu, u obitelji, potom iz šire zajednice, društva i to do treće ili sedme godine. Mi smo, zapravo, bili hipnotizirani pravilima života o kojima smo učili po modelu naših roditelja, gledajući i osjećajući svoju okolinu. Mozak male djece funkcionira u theta-moždanim valovima, do dvanaeste godine nemaju razvijen kritički um. Djeca „gutaju bez žvakanja“ hipnotičke poruke svojih roditelja i one iz okoline te ih usvajaju kao istine, bez preispitivanja njihove točnosti. Živimo vođeni tim porukama, nesvjesni većinu života. Pa se postavlja pitanje čiji život zapravo živimo.
Što nas najviše koči u ostvarivanju vlastitih potencijala? Jesmo li zaista sami sebi najgori neprijatelj?
– Vlastita neučinkovita uvjerenja. Samo i isključivo to. i da, jesmo.
Zašto je tako teško preispitati vlastita negativna uvjerenja?
– Jer je najteže promijeniti navike. A negativno razmišljanje je navika razmišljanja. Uvjerenje je misao koju ponavljamo svakodnevno. Što više i češće nešto ponavljamo, to ćemo bolje naučiti. Tako je s ponašanjima i uvjerenjima. Što smo kao djeca češće ili emocionalno snažnije dobivali poruke iz okoline, to su nam se uvjerenja jače učvrstila i zato ih je teže iskorijeniti.
No, kako ih se možemo riješiti i reprogramirati vlastitu podsvijest?
– Na isti način na koji su i nastala – što više ponavljate nove obrasce mišljenja i ponašanja, to ćete ih jače učvrstiti. Mozak je neuroplastičan i znanstveno je dokazano da se može mijenjati cijeli život. Psihoterapijske tehnike omogućavaju nam da reprogramiramo svoj mozak tako da „uđemo“ u podsvjesno, promijenimo matricu i pustimo da promjena profunkcionira u stvarnom životu.
Vjerujem da je intuicija jedan od moćnijih alata na tom putu…
– Kad pitam ljude kako prepoznaju svoje intuitivne signale, većina ih kaže: „Jednostavno znam da je nešto tako“ ili „Mogu osjetiti vibru/energiju druge osobe ili nekog prostora“. Intuicija nam se javlja najčešće na dva načina: „To je to!“ ili „Ne, ne, ne…“
Prvi je način generalno pozitivan osjećaj – nekad se javlja kao senzacija u tijelu, možete osjetiti kao da se tijelo kreće prema nečemu, kao da se otvarate novoj ideji, mogućnosti. Drugi je način manje ili više neugodan osjećaj koji nam govori veliko NE. To je osjećaj kad za nekoga ili nešto znate da je potpuno pogrešno za vas. Ponekad se javlja kao lagano kretanje tijela unatrag, osjećamo trnce ili imamo negativni osjećaj duboko u utrobi – poznat kao gut feeling.
Možemo li naučiti kako bolje slušati intuiciju?
– Za vjerovanje intuiciji treba biti što objektivniji i smireniji. Intuicija, kao i kreativnost, ne radi na zahtjev. Moramo stvoriti uvjete da se pojavi, a to ponekad zahtijeva rad i predanost. No, postoje načini kojima možete doći do više informacija iz svog nesvjesnog uma, a svima je zajedničko ulaženje u alpha i theta-moždane valove, u opušteno i kreativno stanje. Stoga, prakticirajte meditaciju, slušajte svoje tijelo, obratite pozornost na snove i uživajte u slobodnom vremenu.
Spominjete meditaciju. Mnogi naši čitatelji nikada nisu probali meditirati, što biste im poručili?
– Ako meditirate, moći ćete bolje čuti intuiciju. No, meditacija nije samo sjedenje u lotos-položaju i poniranje u sebe. Meditirati se može i kada šećete u prirodi, odmarate se uz laganu glazbu, izležavate u kadi ili se dugo tuširate, bavite se hobijima ili umjetničkim radom, radite stvari na drukčiji način… Ili, pak, kada dopustite sebi ne raditi – ništa.