Biovega potiče razvoj domaće ekološke poljoprivrede i eko proizvodnje te već godinama njeguje suradnju s hrvatskim ekološkim poljoprivrednicima i proizvođačima. Dokaz te svojevrsni rezime i rezultat te plodne suradnje bio je sastanak domaćih eko partnera koji je održan krajem prošle godine.
Jasno je kako će se fokus i želja za što jaču suradnju s domaćim poljoprivrednicima još bolje izraziti i u 2015. godini te smo zbog toga krenuli u serijal intervjua u kojima glavnu riječ, tj. glavne odgovore, daju upravo sami poljoprivrednici. Porazgovarali smo stoga s Damirom Rosipalom, jednim od vodećih eko poljoprivrednika iz Slavonije i vlasnikom OPG-a Rosipal iz Deževaca koji nam je otkrio što ga je inspiriralo da se počne baviti eko uzgojem, kako se nosio s vremenskim neprilikama prošle sezone te što misli o budućnosti eko poljoprivrede u Hrvatskoj. Pročitajte intervju!
Što vas je inspiriralo da se počnete baviti eko poljoprivredom (kako je sve krenulo)?
– S eko poljoprivredom smo krenuli krajem devedesetih godina, inspirirani drugim načinom razmišljanja i izazovom da se može nešto napraviti bez upotrebe kemije i mineralnih gnojiva. U eko poljoprivredi smo vidjeli svoje mjesto pod suncem.
Kako se nosite s vremenskim neprilikama, koliko je bilo gubitaka i kako ste to podnijeli?
– S vremenskim neprilikama nosimo se dosta teško jer protiv prirode se jednostavno ne može. Nastojimo izvući pouku iz vremenskih ekstrema i prema tome se najbolje prilagoditi. U prošloj godini smo imali dosta gubitka na polju dok su gubici po kulturama varirali od 50-100% gubitka. Na poslovanje će ove godine utjecati gubitak iz prošle – tako ćemo ove godine ostati bez proizvoda od prosinca do srpnja, dok ne krene nova sezona. Gubitke ćemo amortizirati time što nismo prezaduženi, a uvelike nam pomaže i dobra suradnja s Biovegom koja je nam pomogla da gubitke manje osjetimo.
U požeškoj kotlini okruženi ste uglavnom konvencionalnim poljoprivrednim površinama – kako se nosite s time i da li to utječe na vašu proizvodnju?
– Mi smo svoja polja grupirali po cjelinama gdje smo omeđeni s potocima, šumarcima i putovima i naš položaj je dosta dobar, sjeverno uz rijeku Orljavu od Požege. Oko nas nema nikakve industrije niti velikih OPG-ova koji koriste puno kemije. Većinom su to mali seljaci koji rade zemlju s malom uporabom kemije.
Zbog čega mislite da su eko proizvodi bolji odabir za kupca?
– Eko poljoprivreda je bolji odabir za kupca zbog sljedljivosti proizvodnje i kvalitetnijih proizvoda.
Što mislite kakvu budućnost eko poljoprivreda ima u Hrvatskoj?
– Budućnost eko poljoprivrede u Hrvatskoj je u ljudima koja se bave eko poljoprivredom. Nadam se da će idućih godina u eko poljoprivredi pojaviti i nove značajnije, ozbiljnijih osoba, koja bi se bavile njome.
Navedite nekoliko savjeta za one koji razmišljaju o tome da i sami postanu eko poljoprivrednici. Što biste im poručili?
– Teško je nekoga savjetovati. Svaki proizvođač mora sam donijeti odluku. Moja je preporuka ako imaju dobre uvjete za proizvodnju – zemlja, voda, položaj – da krenu u to. Po meni je jedini zdravi način proizvodnje – eko poljoprivreda – jer konvencionalna poljoprivreda nema budućnost.
bio&bio trgovine ponosne su na suradnju s gospodinom Damirom Rosipalom te vrhunskom ponudom eko proizvoda s OPG Rosipal.