Genetiku na stranu, malo je stvari definitivno povezano s pojavom Alzheimerove bolesti i drugim degenerativnim stanjima mozga. Za razliku od bolesti srca, koje pretežno nastaju pod utjecajem faktora poput prehrane, vježbanja i pušenja, znanost nije pronašla mnogo čimbenike rizika koje bi se moglo dovesti u vezu s degenerativnim bolestima mozga, iako postoje naznake kako bi tjelesna aktivnost te mentalne igre i zagonetke mogle pomoći u zaštiti mozga.
Međutim, studija objavljena u časopisu Neurology, koju je vodila dr. Zoe Arvanitakis, medicinska ravnateljica u Rush Alzheimer’s Disease Center, ukazuje kako bi visoki krvni tlak mogao biti upravo jedan od takvih faktora rizika.
Dr. Arvanitakis i njezin tim pratili su vrijednosti krvnog tlaka kod gotovo 1 300 starijih osoba, u dobi od 59 do 102 godine. I dok se pod normalnim vrijednostima krvnog tlaka podrazumijeva 120/80 mmHg, sudionici u ispitivanju u prosjeku su imali 134/71 mmHg. Osobe s višim krvnim tlakom tijekom dugog vremenskog razdoblja u kasnijem razdoblju svog života imale su više lezija mozga, tj. područja mrtvog tkiva mozga gdje su živčane stanice izgubile sposobnost međusobnog komuniciranja. Ujedno su imali i veću prisutnost tau proteina, što je još jedan znak Alzheimerove bolesti koji se pojavljuje u kasnijoj fazi bolesti.
Visoki krvni tlak može oštetiti zidove vrlo krhkih arterija koje dostavljaju krv u mozak i druge vitalne organe. Zauzvrat, to može dovesti do drugih stanja povezanih s demencijom: upalom u tijelu i malih moždanih udara koji najčešće prođu neprimijećeni. U skladu sa zaključcima studije, kontroliranje vrijednosti krvnog tlaka može biti jednako dobro za vaš mozak kao i za vaše srce.
Izvor: Time
Pročitaj i ovo:
• Sve prednosti spavanja: Kvalitetan san može zaštititi vaš mozak od Alzheimerove bolesti
• Alzheimerova bolest: Dirljivi videozapisi o životu s demencijom