Često se može čuti kako je najvažniji dječji posao igra, a novi izvještaj Američke pedijatrijske akademije s time se svesrdno slaže. Igra je ključan element dječjeg razvoja pomoću kojeg oni razvijaju socijalne i mentalne sposobnosti, oslobađaju se stresa te grade zdravu vezu s roditeljima.
Dijete istražuje svijet od rođenja, a igra je pritom primarni način na koji dijete uči o sebi, drugima i svojoj okolini. Nije dovoljno da dijete samo sluša i promatra, već je ključno da ono samo istražuje i otkriva – dodiruje, rastavlja, sastavlja, isproba – jer je to način na koji dijete otkriva sebe i svijet eksperimentiranja, pa i metodom pokušaja i pogrešaka. Stoga je igra jedan od važnijih faktora koji pridonosi rastu i razvoju mozga, potpomaže djetetov emocionalni, socijalni i tjelesni razvoj, razvija vještine na gotovo svim područjima (motoričke, kognitivne, emocionalne, socijalne i govorno-jezične vještine) te pritom jača samopouzdanje.
Prednosti igre dalje se protežu na ublažavanje stresa, poboljšanje akademskih vještina i izgradnju sigurnih i stabilnih emocionalnih odnosa, zaključio je izvještaj američkih stručnjaka, objavljen u časopisu Pediatrics.
Jedna je studija, na primjer, otkrila da je razina stresa kod 3- i 4-godišnjaka koji su bili nervozni oko početka predškole bila dvostruko niža među djecom koja su provela 15 minuta u igri nego kod onih koji su jednostavno slušali čitanje priče. Istraživači su također uočili da su se nemirna djeca bolje ponašala ako su se tijekom godine redovito igrali s odgajateljem.
Nažalost, studije pokazuju da se većina djece danas igra manje nego ikad. Između 1981. i 1997. godine, postotak vremena koji djeca provode u igri smanjio se za 25 posto. Istraživanje provedeno na gotovo 9.000 američkih predškolaca i njihovih roditelja otkrilo je da samo polovica djece izlazi van u šetnju ili igru s roditeljem jednom dnevno. Štoviše, devet od deset roditelja izrazilo je zabrinutost zbog sigurnosti svoje djece kad se igraju vani, a tipično dijete predškolske dobi svakodnevno provodi 4,5 sati pred ekranima, otkrili su istraživači.
Iako aktivni angažman s digitalnim sadržajima primjerenim dobi djeteta može biti koristan za stariju djecu, korištenje medija poput televizije, videoigara ili aplikacija za pametne telefone odvlači djecu od igre, bilo na otvorenom ili u zatvorenom prostoru. Zato sljedeći put kad se vaše dijete želi igrati s vama, recite da. To je jedan od najboljih aspekata roditeljstva, ali i jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje dijete. Igra je važna kako za djecu tako i za njihove roditelje jer dijeljenje zajedničkih trenutaka tijekom igre može samo poboljšati vaš odnos.
Pročitaj i ovo:
• Stručnjaci upozoravaju: Ograničite djeci vrijeme provedeno pred ekranima
• Ove tri aktivnosti značajno utječu na razvoj mozga vašeg djeteta
• Neki novi klinci, neki novi roditelji