Suprotno uvriježenom mišljenju, grljenje, ili čak samo boravak u blizini stabla, može poboljšati zdravlje na nekoliko načina. Suvremeno društvo odgovorno je za enormne količine stresa u našim životima, zbog čega se sve više i više ljudi okreće darovima prirode kao dobrodošloj terapiji. Na tragu japanske prakse šumskih kupki, gdje se tijekom boravka u šumskom ambijentu sudionike potiče da svim osjetilima svjesno opažaju svoj okoliš, jednake se koristi javljaju i ako u zagrljaj prihvatite drvo.
Prema knjizi Blinded by Science autora Matthewa Silverstona, postoje dokazi da boravak u blizini stabala donosi zdravstvene koristi u slučaju mentalnih poremećaja, depresije i hiperaktivnosti, te poboljšane razine koncentracije i vremena reakcije.
Prema znanstvenim studijama koje su citirane u knjizi, djeca pokazuju psihološke i fiziološke promjene u smislu poboljšanog zdravlja i dobrobiti kada su u interakciji s biljkama. Zabilježeno je da djeca kognitivno i emocionalno bolje funkcioniraju ako su u zelenim sredinama te imaju više kreativne igre. Veliki javnozdravstveni izvještaj koji proučava povezanost zelenih površina i mentalnog zdravlja također je istaknuo da „pristup prirodi može značajno doprinijeti našoj mentalnoj sposobnosti i dobrobiti."
Što je to u prirodi što može uzrokovati značajno ublažavanje spomenutih simptoma? Iako mnogi vjeruju da zeleni otvoreni prostori doprinose tom efektu, Silverstone objašnjava kako su vibracijska svojstva stabala i biljaka ta koja nude zdravstvene prednosti, a ne samo otvoreni prostori. Grljenje stabla također povećava razinu hormona oksitocina. Ovaj hormon je odgovoran za osjećaj smirenosti i emocionalne povezanosti, a hormoni serotonin i dopamin odgovorni su za osjećaj sreće.
Knjiga Blinded by Science pokazuje da grljenje stabala nije samo za hipije, nego za svakoga. Ne samo da polaganje ruku oko debla hrasta može biti ljekovito i oslobađajuće, već može pružiti mnoštvo zdravstvenih pogodnosti. Kako onda iskoristiti te prednosti?
1. Uranjanje u šumu
Japanska je vlada još 1982. godine uvela pojam šumske kupke (shinrin yoku), koje su danas priznat postupak relaksacije i upravljanja stresom. Šetnja šumom može vas učiniti jačima i zdravijima. Razlog tome su tvari koje u zrak otpušta drveće, zvane fitoncidi, koje djeluju nepovoljno na niže organizme, osobito bakterije. Time boravak u šumi povoljno djeluje na imunitet, a svih pet osjetila stimulirano je prirodom.
2. Kontakt s prirodom
Sad kad ste zakoračili u šumski svijet, pronađite stablo i stavite dlan na deblo. Možete se čak i ohrabriti pa ga obujmiti rukama u veliki zagrljaj. Kad ste u prilici, izađite van, skinite cipele i čarape pa zakoračite bosim nogama u travu.
3. Razgovarajte – sami sa sobom
Iako društvo ne gleda blagonaklono na osobe koje razgovaraju same sa sobom, postoje mnoge prednosti ove „lude“ prakse. Šuma može biti mjesto gdje se možete potpuno opustiti i osjećati povezano sa samim sobom, a time i govoriti što slobodnije. Studija koju su proveli Nottingham Trent i George Mason University pokazuje da razgovor sa samim sobom smanjuje razinu stresa i povećava samopouzdanje, a da i ne spominjemo slobodu izražavanja najdubljih misli i osjećaja.
Pročitaj i ovo:
• Posadite povrtnjak na vašem balkonu
• Ponovno se poveži s prirodom u samo 5 koraka
• Šumske kupke – povratak prirodi za eliminaciju stresa