Kad vam netko kaže da neka hrana ne ide skupa s alergijama, vjerojatno ćete pomisliti na reakcije koje nastaju uslijed prevelike osjetljivosti na određene namirnice. Znate li koje su to, izbjegavat ćete ih i poštedjeti se muka. No, hranu i alergije ne treba povezivati samo u tom negativnom kontekstu.
Kako su u razdoblju pred nama, u proljeće i ljeto, izražene sezonske alergije na pelud, trave i drugo, tad često patimo od simptoma poput kihanja i curenja iz nosa. No, jeste li znali da vam neke namirnice mogu olakšati simptome sezonskih alergija?
Upravo te namirnice sigurno imate kod kuće, a konzumirate li ih češće, one mogu ojačati vaš imunološki sustav te pomoći da se manje mučite s dosadnim alergijama. Evo o kojim je namirnicama riječ.
Đumbir
Godinama se đumbir koristi za ublažavanje mnogih zdravstvenih tegoba. Protuupalni fitokemijski spojevi koje sadrži pokazuju se korisnima u borbi protiv simptoma alergije. Svježi ili sušeni – odluka je na vama, a slobodno ga kombinirajte s krumpirom, curryjem ili, pak, napravite čaj od đumbira.
Njegov čaj pomaže čak i u mršavljenju, a priprema mu je jednostavna. Pripremite vrh izdanka tako da ga operete i ogulite, iako neki recepti preporučuju zadržavanje kore. Vrh naribajte na tanke komadiće tako da ih bude za jednu čajnu žlicu. Koristite li nož, trudite se sjeckati ga na što manje komade. Taj nasjeckani đumbir stavite u šalicu i prelijte s 2 dcl kipuće vode. Pričekajte pet minuta, procijedite i odvojite đumbir od tekućine. Dodajte limun i med.
Voće s vitaminom C
Odmalena nam govore da vitamin C ublažava i skraćuje trajanje prehlade, no izgleda da pozitivno utječe i na sezonske alergije. Pokazalo se da konzumacija hrane bogate vitaminom C smanjuje iritaciju gornjih dišnih puteva uzrokovanu peludom biljaka. Zato, kad vas ulovi alergija, trkom po limun, grejp, bobičasto voće…
Rajčice
I rajčice su dobar izbor vitamina. Jeste li znali da jedna rajčica srednje veličine sadrži 26 posto preporučenog dnevnog unosa vitamina C? Osim toga, rajčice sadrže likopen, spoj koji pomaže u suzbijanju upale. Likopen se bolje apsorbira kad je rajčica kuhana pa, za bolji učinak, preporučamo kuhane rajčice.
Losos
Neka su istraživanja pokazala da omega-3 masne kiseline iz riba mogu ojačati vašu otpornost na alergije. Masne kiseline bore se, naime, protiv sužavanja dišnih puteva kod alergija, a poglavito kod astme. A čini se da to proizlazi iz protuupalnih svojstava omege-3. Zato je dobro konzumirati ribu barem jednom tjedno, i to ‘masne’ ribe – losos, skušu, komade tune – bez obzira patite li od proljetnih alergija ili ne.
Luk
I za kraj, namirnica za koju se u razgovoru često kaže da ojačava metabolizam i uništava bolesti. Luk je prirodni izvor kvercetina, koji prirodno smanjuje sezonske alergije. A budući da luk sadrži i niz drugih protuupalnih i antioksidativnih spojeva, nećete pogriješiti uvrstite li ga u svoju prehranu tijekom sezone alergija. Ipak, sirovi crveni luk ima najveću koncentraciju kvercetina, a slijede ga bijeli i mladi luk. Kuhanjem se smanjuje sadržaj kvercetina u luku, pa za maksimalan učinak jedite luk sirov. Naravno, možete ga uvrstiti i u salate, no ne zaboravite osvježiti dah nakon tog obroka.