Kozmetička industrija jedna je od onih koje najviše profitiraju izbacujući na tisuće novih proizvoda svake godine, stoga često ne pazimo na utjecaj onoga što unosimo u organizam hranom. YouTube je prepun dnevnih i noćnih rutina za lice, stvarajući dojam da je jedini put prema lijepoj i zdravoj koži kupnja nekog kozmetičkog proizvoda.
Naravno, informacije su uvijek korisne, ali prije prepuštanja kozmetičkom tretmanu ili trošenja velike količine novaca na toner, serum ili hidratantnu kremu, trebamo se okrenuti sebi i razmisliti o životnim navikama koje mogu pogoršavati stanje akni.
Namirnice koje svakako treba izbjegavati
Dobra je vijest da su u većini slučajeva namirnice koje štete našoj koži, štetne i za ostatak organizma, te ćete izbacivanjem istih iz prehrane profitirati u svim zdravstvenim aspektima. Mnoge studije pokazuju značajan utjecaj namirnica s visokim glikemijskim indeksom na stvaranje novih upala na koži, stoga je preporučljivo u što većoj mjeri izbjegavati namirnice poput pekarskih proizvoda od bijelog brašna i šećer.
Uz to, probleme s aknama mogu nam stvoriti laktoza i gluten, ako ne znamo da ih naše tijelo ne može dobro probaviti. Ako niste sigurni podnosite li laktozu, možete ju prestati konzumirati na nekoliko tjedana, pa u skladu s rezultatima na koži vratiti ili potpuno izbaciti iz prehrane.
Saveznici u borbi protiv akni
S druge strane, postoje namirnice koje su izrazito zdrave za naše tijelo i najčešće su vrlo korisne i u borbi protiv akni. Hrana bogata omega 3 masnim kiselinama poput ribe, špinata, kelja, lješnjaka i badema mogu se pokazati korisnim saveznikom u borbi protiv akni. Nadalje, dovoljna količina vode i antioksidansa (osobe sklone aknama često imaju manjak prirodnih antioksidansa- vitamina A i E u krvi) pomoći će vašem tijelu zaustaviti upalne procese.
Borovnice, crno grožđe, avokado i brokula izvrsni su antioksidansi koje možete konzumirati svakodnevno. Mineral koji gubimo konzumacijom alkohola, pušenjem i ispijanjem kave je cink, a on je ključan za borbu protiv upala, ali i za obnavljanje stanica. Najbogatiji izvori cinka su morski plodovi, meso, iznutrice, te sjemenke i orašasti plodovi.
Pročitaj i ovo:
- Akne ili rozaceja? Otkrijte kako razlikovati ta dva različita stanja kože
- Problematičan ten i akne u odrasloj dobi? Dermalogica ima rješenje
- Kako liječiti akne na području vrata nakon puberteta?
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!