Promjena je jedina konstanta u životu, koja ne zaobilazi ni našu kožu, kosu i tijelo koji se prirodno mijenjanju zahvaljujući raznim čimbenicima. Neki od njih, kao što su sunce, agresori iz okoline i prehrana, su očiti, ali ne smijemo zaboraviti ni hormone. Hormoni imaju ogroman utjecaj na našu kožu, počevši od pubertetske kože sklone pretjeranoj proizvodnji sebuma i izbijanja nepravilnosti zbog stresa ili mjesečnog ciklusa.
Lukava stvar kod hormona je u tome što na njih utječe gotovo sve: prehrana, spavanje, raspoloženje, vaše okruženje, kao i prirodne fluktuacije koje dolaze sa zrelošću i godinama. Jedna promjena koju ćete primijetiti u srednjim i kasnim 30-ima? Prema dermatologinji i specijalistici za hormone dr. sc. Keire Barr, trebali biste očekivati pad hormona progesterona.
Progesteron u 30-ima
Progesteron je spolni hormon, zajedno s estrogenom i androgenima, poput testosterona. Svi ovi hormoni imaju učinak na vašu kožu i kosu – i dobar i loš. “Učinak progesterona na kožu slabije je definiran, ali doprinosi elastičnosti kože, pigmentaciji, kao i povećanoj cirkulaciji i aktivnosti lojnih žlijezda”, kaže doktorica. Progesteron je važan za žene pogotovo jer je, počevši od sredine i kasnih 30-ih, ovo prvi hormon koji počinje primjetno opadati. Drugim riječima, menopauza nije jedini put kad prolazite kroz pad spolnih hormona – ne, pad započinje i eskalira već u 30-ima.
Posljedice za kožu i tijelo
S padom progesterona vjerojatno ćete početi primjećivati kako vam koža postaje suha, zahvaljujući smanjenoj proizvodnji ulja. Također, pojavit će se tamne mrlje i fine linije, a vi i vaša koža možete osjećati veći stres. Naime, progesteron je u interakciji s GABA neurotransmiterom, koji pomaže smiriti i opustiti tijelo pa se žene, koje se nalaze u kasnim 30-ima, mogu osjećati tjeskobnije i nervoznije.
Drugim riječima, zapravo se ne mijenjate puno, ali odjednom ste tjeskobniji, ne spavate dobro kao prije, a to sve može biti povezano s promjenama koje dolaze s padom ovog hormona. Kao što znamo, stres, nedostatak sna i anksioznost dramatično utječu i na našu kožu, što može dovesti do preranog starenja, osjetljivije kože, ugrožene kožne barijere i drugih neželjenih pojava.
Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći:
- Vježbajte disanje kada ste pod stresom. Istraživanje pokazuje da su sudionici koji su tijekom osam tjedana odradili 20 treninga s disanjem imali znatno niže razine hormona stresa kortizola u usporedbi s onima koji nisu prakticirali vježbe disanja. Kortizol je odgovoran za reakciju našeg tijela na stres, a njegova visoka razina može uzrokovati kroničnu upalu, razgradnju kolagena i senzibilizaciju kože.
- Nosite kremu za sunčanje i lokalne antioksidanse. Budući da se za to vrijeme povećavaju tamne mrlje i hiperpigmentacija, uvijek zaštitite svoju dragocjenu kožu SPF-om i sjajnijim antioksidantima, poput niacinamida i vitamina C.
- Nabavite gušću hidratantnu kremu. Budući da koža postaje manje masna i više suha, preporučujemo da se odlučite za nešto gušću strukturu kreme koja će joj vratiti vlagu.