Davne 1790 godine dr. Hahnemann, otac homeopatije, bio je bio cijenjen i poznat liječnik, međutim, unatoč svojem uspjehu osjećao je frustriranost zbog ograničenosti znanja koje mu je bilo dostupno. Spoznao je da se, vrlo ironično, moderna medicinska znanost toga doba ne bazira na osnovnim znanstvenim zakonima i da medicinski tretmani ponekad učine više štete nego koristi organizmu. Tako je ostavio posao liječnika i počeo se baviti prevoditeljstvom.
I dok je prevodio poznato djelo Materia Medica, odlučio je isprobati što će se dogoditi ako kao zdrava osoba uzme koru kininovca koja se koristila kao lijek oboljelih od malarije. Uzeo je ekstrakt kore kininovca i iznenadio se kada je, kao zdrav čovjek, razvio simptome slične malariji. Pomislio je da kora kininovca može liječiti malariju iz razloga što izaziva bolesti slične simptome kod potpuno zdravih ljudi. Kako bi testirao ovu ideju, eksperimentirao je s različitim supstancama i na sebi i na bliskim suradnicima i došao je do zaključka da su svi njegovi pokusi proizveli isti učinak.
Na temelju svojih zapažanja, dr. Hahnemann je postavio temelje modernoj homeopatiji koja se i današnjih dana diči svojom poznatom krilaticom : Similia Similibus Curantur – Slično se liječi sličnim!