Djeca s prekomjernom težinom često postaju pretile odrasle osobe, s popratnim problemima poput bolesti srca, dijabetesa i raka. No, nova studija sugerira kako postoji kritični period kad se stanje i broj kilograma može promijeniti, piše portal WebMD. Istraživanje koje je obuhvatilo više od 2 700 odraslih osoba potvrdilo je ono što su mnoge ranije studije pokazale – indeks tjelesne mase ili BMI u dječjoj dobi dobar je prediktor pretilosti u odrasloj dobi.
Pretile odrasle osobe već su imale veću težinu od svojih vršnjaka prije svoje šeste godine, što sugerira da je rano djetinjstvo ključno razdoblje za sprečavanje pretilosti u kasnijoj dobi. No, rezultati istraživanja također ukazuju na postojanje drugog kritičnog perioda, izjavila je autorica studije Marie-Jeanne Buscot, postdoktorandica na Sveučilištu Tasmania u Australiji.
Tinejdžerske godine bile su jednako važne, pokazala je studija. Nisu svi koji su imali prekomjernu tjelesnu masu u djetinjstvu postali pretile odrasle osobe. Oni koji su uspjeli usporiti svoju težinu učinili su to u ranoj odrasloj dobi – kod djevojaka koje su izbjegle pretilost dobitak na težini prosječno se zaustavio u dobi od 16 godina, a među dječacima to se dogodilo oko 21. godine.
S druge strane, kod pretilih mladih ljudi težina se ustalila u prosjeku oko 25. godine. Situacija je bila slična kod djece s idealnom težinom koja su postala pretili odrasli – njihova težina se ustalila oko 30. godine života.
Istraživači su znali da je BMI indeks – omjer visine i težine koji se koristi za mjerenje prekomjerne tjelesne težine ili pretilosti – u ranom djetinjstvu snažno povezan s pretilosti u odrasloj dobi, objasnila je Buscot. Međutim, ova studija ukazuje na važnost "putanje težine" kod djece – nije samo važna težina prije dobi od 6 godina, već i stopa kojom djeca dobivaju na težini tijekom čitavog djetinjstva.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Pediatrics, temelji se na podacima prikupljanima 31 godinu na uzorku od 2 717 odraslih osoba u Finskoj, kojima je BMI mjeren do osam puta između djetinjstva i odrasle dobi. Većina je ispitanika imala normalan BMI u djetinjstvu i nisu postali pretili. No, 5 posto ispitanika imalo je prekomjernu tjelesnu težinu kao djeca, što se razvilo u pretilost u odrasloj dobi, dok je 15 posto njih postalo pretilo tek u odrasloj dobi.
Manja skupina – oko 3 posto ispitanika – imala je visoki BMI u djetinjstvu, ali nisu postali pretili u odrasloj dobi. Upravo je ta skupina, otkrila je studija, pokazala rano usporavanje dobivanja na težini. Studija je posebno važna jer je pratila mlade ljude kroz dulji vremenski period te ukazala na raspored kretanja BMI vrijednosti od djetinjstva do odrasle dobi.
Kako zaustaviti trend dobivanja na težini? Općenite smjernice održavanja zdrave težine kod djece uključuju dovoljno kretanja i uravnoteženu prehranu koju konzumira cijela obitelj. Djeca bi trebala imati barem jedan sat tjelesne aktivnosti veći dio dana u tjednu – bilo što od preskakanja užeta i igranja lovice, do satova nogometa i plesa. Što se tiče prehrane, posebno je korisno ograničiti unos šećera – uključujući zaslađena pića – i umjesto toga djeci osigurati obilje voća i povrća, cjelovitih žitarica, mliječnih proizvoda i ribe.
Pročitaj i ovo:
• Alarmantni podaci: Broj pretile djece i mladih povećao se 10 puta
• Obujam vrata najbolji pokazatelj dječje debljine
• 8 savjeta za zdravu prehranu djeteta