drugi naziv: HIPERTIREOZA
Opis
Hipertireoza nastaje kada štitna žlijezda, parna žlijezda koja se nalazi na prednjoj strani vrata, proizvodi previše hormona štitnjače. To je bolest učestalija kod žena nego kod muškaraca i najčešće se javlja kod žena između tridesete i četrdesete godine života. Stanje u kojem štitnjača luči previše hormona uzrokuje ubrzavanje vašeg metabolizma. Najčešće se hipertireoza javlja kao dio sindroma koji može uključivati gušu i izbočenje očnih jabučica, a poznata je i kao Gravesova bolest. Hipertireoza se može javiti i kao posljedica ekstremnog stresa ili tijekom trudnoće.
Uzroci
Znanstvenici sumnjaju da Gravesovu bolest, najčešći oblik hipertireoze, uzrokuju antitijela koja stimuliraju štitnjaču na proizvodnju hormona te da je riječ o autoimunoj bolesti. Međutim, hipertireozu mogu uzrokovati i tumori štitne žlijezde, hipofize, testisa ili jajnika, upala štitne žlijezde zbog virusne infekcije ili druge upale, unos prevelikih količina tiroidnog hormona i unos prevelikih količina joda. Kod hipertireoze je TSH u serumu smanjen, a T3 i T4 su obično povišeni.
Glavni simptomi koji mogu varirati od gotovo neprimjetnih pa sve do snažno izraženih su: gubitak na težini, povećani apetit, nervoza, nemir, nepodnošenje topline, pojačano znojenje, umor, grčevi u mišićima, česte stolice, menstrualne nepravilnosti kod žena, a može biti prisutna i guša.
Liječenje
Ovisno o stanju, uzrocima i jačini simptoma provodi se liječenje. Upotrebljavaju se antitiroidni lijekovi (propiltiouracil), radioaktivni jod ili odstranjenje manjeg ili većeg dijela štitne žlijezde kirurškim putem.