Za sve koji žele uključiti aromaterapiju u svoj svakodnevni život, najbolje je koristiti od svega pomalo – što znači ne samo aromaterapijsku paradigmu (eterična ulja/biljna ulja/hidrolati), nego i sve ostale pripravke koje nudi fitoterapija: tinkture, infuze, dekokte, homeopatiju. Hidrolati, koji na prvi pogled djeluju samo kao blijeda verzija eteričnih ulja, sve su samo ne to. U usporedbi s eteričnim uljima, oni imaju nekoliko prednosti.
Prva prednost je praktične prirode. Dok je za eterična ulja uvijek upitno koje doze se trebaju koristiti i koju koncentraciju uljne mješavine napraviti za određenu poteškoću i osobu, kod hidrolata taj problem ne postoji. Hidrolati imaju unaprijed određenu koncentraciju aromatične tvari rastopljene u vodi i ne postoji lipofilna faza koja bi mogla izazvati iritacije. Dakle, posebno znanje o toksičnosti i vještina izrađivanja mješavina nije toliko potrebna kao kod primjene eteričnih ulja.
Zatim, hidrolati su vrlo blagi i u većini slučajeva se mogu koristiti bez ikakvoga straha od iritacija kože ili neke slične negativne posljedice korištenja. Naprotiv, većina hidrolata ublažava iritacije, a neki, poput rimske i njemačke kamilice, mirte cineol i različka se mogu koristiti čak i kod infekcije oka. Korištenje hidrolata je izuzetno jednostavno jer, iako se čisti hidrolati uglavnom prodaju kao sirovina, oni su zapravo gotovi proizvodi koji se koriste ravno iz boce.
Prije nabavke i korištenja hidrolata, važno je znati nekoliko činjenica. Prije svega, ako ih želite koristiti u terapijske svrhe (bez obzira radi li se o kožnom oboljenju ili jednostavno svakodnevnoj njezi kože), oni trebaju biti potpuno čisti, bez ikakvih dodatka poput alkohola ili konzervansa, pakirani u tamne boce od stakla ili inertne plastike. Zatim, nemojte očekivati da miris hidrolata bude isti kao i miris eteričnog ulja iste biljke. Ponekad miris nije čak ni sličan. Eterična ulja i hidrolati sadrže sasvim drugačije molekule biljke (jedne su lipofilne, a druge hidrofilne), pa gotov proizvod, iako uglavnom sličnog djelovanja, nije nikako istih fizikalno-kemijskih karakteristika.
Hidrolati se mogu koristiti na različite načine, a neki od njih su:
– tonik za njegu lica i tijela
– vodena faza kod izrade prirodne kozmetike (kreme, gelovi, glinene maske, šamponi, serumi..)
– njega nadražene kože
– sredstvo za grgljanje kod infekcija grla
– vaginalne kupke
– dodatak kupkama za bebe
– sredstvo za inhalaciju
– komprese
– kapi za nos
– regenerator za kosu
– komponenta za izradu prirodnih parfema
– začin kod kuhanja
Za detaljno opisivanje svih načina korištenja hidrolata, kao i samih hidrolata, trebalo bi napisati nekoliko knjiga. Zato ću vam opisati nekolicinu hidrolata koje najčešće koristim, uz načine njihove primjene.
Hidrolat rimske kamilice
Ovaj prekrasan hidrolat slatkastog mirisa i okusa ima mnoge primjene, od njege nadražene kože pa do smirenja u vrijeme mentalnog opterećenja. Rimska kamilica je jedan od hidrolata koji se obavezno koristi kod kožnih alergija, osipa, rozaceje, akni, crvenila i općenito osjetljive kože. Bez obzira o čemu se točno radi i koji je uzrok poremećaja na koži, s rimskom kamilicom nećete pogriješiti. Način korištenja je, kao i kod svih hidrolata, vrlo jednostavan – pomoću blazinice ili raspršivača nanesite na kožu. Hidrolat pustite da se posuši na koži, ili, ako koristite dodatnu njegu u obliku uljnih mješavina, utrljajte ulje na vlažnu kožu. Ulje koje se uvijek spominje kod kože je macerat nevena, pa ako koristite samo kombinaciju hidrolat + macerat već ćete puno napraviti i vjerojatno brzo vidjeti prve rezultate.
Također se upotrebljava kao sredstvo za čišćenje šminke i tonik. Kod čišćenja kože raspršite hidrolat na lice i prebrišite blazinicom te ponovite postupak dok blazinica ne bude čista. Isto tako možete i namočiti blazinicu hidrolatom, ako vam je tako jednostavnije. Kao tonik, samo raspršite hidrolat na koži i nanesite uljnu mješavinu ili kremu na vlažno lice.
Oprez je potreban kod izrazito suhe kože – ovaj hidrolat ima dosta nizak pH, pa kod čestog korištenja može doći do dodatnog zatezanja kože. Ako je koža vrlo suha (prirodno, ili kao posljedica ekstremnih vremenskih uvjeta), pomiješajte kamilicu s nekim drugim hidrolatom poput lavande, hamamelisa ili ruže.
Rimska kamilica, kako sam spomenula prije, jedan je od hidrolata koji se može koristiti za ispiranje oka. U slučaju infekcije popust konjunktivitisa, oči prekrijte kompresama natopljenim hidrolatom rimske kamilice, ili jednostavno ispirite oči hidrolatom. Ukoliko ste skloni crvenilu oka, ili puno radite za računalom, svakodnevno ispiranje očiju hidrolatom može postati vrlo zdrava navika.
Zbog svojeg učinka na živčani sustav, hidrolat rimske kamilice može biti odlična pomoć u vrijeme napetosti, depresije i nesanice. Najjednostavniji način korištenja bio bi raspršivanje hidrolata po licu, ali možete napraviti i ugodnu kupku u koju ste dodali nekoliko žlica hidrolata. Čajna žličica hidrolata rimske kamilice u čaju prije spavanja može osigurati dobar san. Za djecu, hidrolat lagano raspršite po posteljini prije spavanja.
Hidrolat čajevca
Hidrolat čajevca ima miris poput eteričnog ulja – medicinski, oštar, podsjeća na dezinficijens. Za većinu ljudi takav miris nije previše ugodan, no treba uzeti u obzir da se čajevac uglavnom koristi u terapijske svrhe, pa miris možda i nije toliko važan. Kao i njegov lipofilni brat, hidrolat čajevca je snažan antiseptik te djeluje protiv gljivica, bakterija i virusa. Koristi se kao sredstvo za grgljanje kod upale grla ili za ispiranje usta kod bolesti desni. Nekoliko puta dnevno grgljajte malu količinu hidrolata i ispljunite. Ako vam je okus čajevca preintenzivan, možete ga pomiješati s malom količinom svježe vode.
Za svježi dah se može koristiti s hidrolatom paprene metvice (u omjeru 1:1) te koristiti kao vodicu za usta. Kod infekcija genitalno-mokraćnog sustava može se koristiti kao vaginalna kupka. Hidrolat čajevca se može primjenjivati i kod gljivičnih infekcija stopala ili nokta, ali u ozbiljnijim situacijama ipak će trebati posegnuti za eteričnim uljima. Ako se skloni gljivičnim infekcijama, svakodnevna rutina raspršivanja hidrolata čajevca na područje gdje se infekcije pojavljuju može puno pomoći u prevenciji.
Dermalno se hidrolat čajeva koristi kod problematične kože s aknama te za čišćenje posjekotina, ogrebotina i rana. U slučaju rane, lagano raspršite hidrolat oko rane i oprezno počistite sterilnom gazom. Također je koristan kod izrade spreja protiv ušiju.
Hidrolat hamamelisa
Ovo je jedan od najjačih antioksidansa među hidrolatima. Poput rimske kamilice, ublažuje iritacije, umiruje nadraženu kožu i djeluje protuupalno. Umiruje crvenilo, osipe, svrbež i ljuskanje kože. Neizostavno je sredstvo kod tretmana atopijskog dermatitisa. Česti je slučaj da se simptomi atopijskog dermatitisa mogu potpuno ukloniti kombinacijom hidrolata hamamelisa i shea maslaca.
Ukoliko imate oba hidrolata, kombinacija hamamelis-rimska kamilica je odlična sinergija kod svih kožnih poteškoća.
Hamamelis također i potiče mikrocirkulaciju, pa se može koristiti i kod hemoroida, proširenih vena i općenito osjećaja teških nogu. U slučaju hemoroida koristi se kao sjedeća kupka, a kod nogu jednostavno raspršivanje nekoliko puta dnevno će biti učinkovito. Ako ste iskusni u izrađivanju prirodne kozmetike, u gel za noge kao vodenu fazu svakako koristite hamamelis. Kao svakodnevna njega, hamamelis je odličan za mješovitu kožu (jer djeluje adstringentno) te za osjetljivu i zrelu kožu (antioksidans, učvršćuje kožu). Koristi se kao i ostali hidrolati, direktnim raspršivanjem na lice.
Kao što sam rekla na početku, o hidrolatima se mogu napisati knjige, ali možda će vas ovih nekoliko informacija potaknuti, ako već niste, da se zaljubite u hidrolate. Zaista su sveta vodica!
www.philosophyofaromatherapy.com