Genetska predispozicija, prehrambene navike i način života doprinijeli su tome da, prema procjenama, 50% ljudi srednje i starije životne dobi imaju povremeno ili učestalo tegobe uzrokovane hemoroidalnom bolešću. Tegobe uzrokovane povećanim hemoroidima su nešto o čemu se nerado razgovara. Posljedica toga je da se bolesnici često javljaju u već poodmakloj fazi bolesti ili s pojavom komplikacija, što otežava i produžuje liječenje.
Obratite pažnju na simptome
Ako primijetite simptome hemoroidalne bolesti kao što su svrbež, perianalni dermatitis, osjećaj pečenja u anusu, tromboza (ugrušak) u hemoroidalnom čvoru, bol, naročito prilikom defekacije (stolice), upalne promjene hemoroidalnih čvorova, krvarenje ili prolaps hemoroida kroz anus, neophodno je da se odmah javite specijaliziranom liječniku kako se bolest ne bi razvila do krajnjih faza bolnih, krvarećih hemoroida.
Uobičajeno je u početku bolesti liječenje započeti konzervativnom terapijom, no treba naglasiti da takva terapija ublažava simptome, ali ne liječi povećane hemoroidalne čvorove. Stoga, unatoč konzervativnim mjerama, bolest obično napreduje, a smetnje se ponovno javljaju, nerijetko još jačeg intenziteta. Kirurška terapija (operacija) je još uvijek jedina metoda kojom se trajno rješava hemoroidalna bolest.
Najmanje invazivna metoda
U Specijalnoj bolnici Arithera primjenjuju novu, minimalno invazivnu kiruršku metodu. – Priklonili smo se svjetskim medicinskim trendovima, te već nekoliko godina primjenjujemo DG-HAL +RAR ili doplersko vođeno podvezivanje hemoroidalnih arterija kao najprikladniju metodu liječenja hemoroidalne bolesti – objašnjava prim. dr. sc. Davorin Velnić, voditelj Aritherinog centra za proktologiju.
Primjenom ove metode u najvećem broju slučajeva trajno se i uz minimalnu nelagodu liječe povećani hemoroidalni čvorovi. To je najmanje invazivna i za bolesnike najmanje neugodna metoda. Osmišljena je tako da rješava uzrok nastanka čvora. Šavovima, koji se postavljaju transanalno, podvežu se arterije koje dovode krv u bolesni hemoroidalni čvor. To se postiže pomoću doplerske sonde, kojom se točno lociraju završne grane hemoroidalnih arterija. Šavovi se postavljaju u dijelu crijeva koje nema osjetnih živaca, te se minimalna bol ili nelagoda tijekom zahvata javlja tek kod iznimno malog broja bolesnika. Kako nema rezanja i oštećenja tkiva, funkcija hemoroidalnog čvora ostaje gotovo u potpunosti očuvana.
Zahvat traje između 30 i 40 minuta. Da bi se dodatno smanjila nelagoda, operacija se izvodi u lokalnoj potenciranoj anesteziji. Nakon kraćeg post-operacijskog promatranja, koje traje maksimalno do 4 sata, pacijenti se otpuštaju na kućnu njegu. Većina operiranih može se vratiti svakodnevnim aktivnostima već za 1 – 2 dana, a potpuna sanacija nastaje nakon 6 – 8 tjedana.
Za liječenje hemoroida posjetite Specijalnu bolnicu Arithera, Bukovačka cesta 1, Zagreb, ili se obratite na telefon +385 (0) 1 2304 074.