Znojenje je prirodan mehanizam tijela čija je primarna funkcija regulacija tjelesne temperature. Kada tjelesna temperatura poraste (kao što je slučaj s vrućim ljetnim danima), središnji živčani sustav šalje poruku žlijezdama znojnicama kako je vrijeme za ispuštanje znoja, i time dolazi do efekta rashlađivanja tijela.
Znoj obično izbija na području pazuha, leđa, lica (čelo), na dlanovima i nogama. Prosječna osoba ima 2 do 4 milijuna znojnih žlijezda – što više imate, to se više znojite. Međutim, poznato je i stanje hiperdrioze, gdje dolazi do prekomjernog i nekontroliranog znojenja koje prelazi potrebe normalnog procesa regulacije tjelesne temperature. Osim što može dovesti do dehidracije, prekomjerno znojenje može biti uzrok manjka magnezija i vitamina topivih u vodi.
>> Provjeri imaš li neki od ovih simptoma nedostatka vitamina i minerala
Kamo nestaju vitamini?
Kako bi ispravno funkcionirao, živčani sustav zahtijeva dovoljnu količinu vitamina topivih u vodi. U tu grupu vitamina ubraja se i vitamin C te vitamini B kompleksa. Kako se voda ili znoj izlučuju iz tijela, s njima odlazi i dio vitamina topivih u vodi (vitamin B12 predstavlja iznimku ovom pravilu jer se može godinama zadržati u jetri kao rezerva).
U svrhu nadoknađivanja hranjivih tvari koje su izgubljene zbog znojenja ili mokrenja, važan je dovoljan unos vitamina B i C. Na primjer, dnevne potrebe za vitaminom B1 (tiaminom) i B3 (niacinom) povećavaju se s većom potrošnjom energije. Potrebne su i dovoljne doze vitamina C koji pomaže pri apsorpciji željeza, koje se također može izgubiti uslijed pretjeranog znojenja.
>> Vegetarijanci, pozor: Prepoznajte na vrijeme znakove manjka vitamina B12
Nedostatak vitamina B može uzrokovati niz neželjenih posljedica, uključujući umor, gubitak apetita, depresiju, bol u trbuhu i anemiju. Također su moguće i respiratorne infekcije, gubitak kose i grčevi u mišićima. Premalo vitamina C može dovesti do povećane sklonosti modricama, sporijem zacjeljivanju rana i bolesti desni. Suha koža i kosa također mogu upućivati na manjak vitamina C.
Oprez – znojenje uzrokuje i manjak magnezija
Prekomjerno znojenje također može iscrpiti vaše zalihe magnezija. Magnezij je esencijalni mineral koji sudjeluje u funkciji oko 300 različitih enzima. Glavnina ukupnog sadržaja magnezija (oko 60 %) nalazi se u kostima, zatim 35 % u skeletnom i srčanom mišiću te ostatak u jetri, bubrezima i mozgu.
Simptomi koji ukazuju na mogući manjak magnezija uključuju slabost i razdražljivost, grčeve u mišićima, poremećaje rada srca, poteškoće sa spavanjem i glavobolje. Preporučeni dnevni unos magnezija za žene iznosi 320 miligrama, a za muškarci i trudnice 420 miligrama. Međutim, ako ste sportaš ili se puno znojite, vaše potrebe za magnezijem mogu biti i veće.
>> 10 znakova koji upućuju na nedostatak magnezija
Bolje spriječiti nego liječiti
Unos dovoljne količine vode svaki dan može pomoći u zaštiti od dehidracije uzrokovane prekomjernim znojenjem. Nemojte čekati da osjetite žeđ – to je pokazatelj kako je tijelo već dehidrirano pa pijte vodu i ranije. Vitamini topivi u vodi nalaze se u velikom broju namirnica, uključujući ribu, perad, jaja, cjelovite žitarice, voće i povrće. Kao dobre izvore magnezija vrijedi izdvojiti špinat, pistacije, sjemenke bundeve, zeleno lisnato povrće, banane i žitarice.
VM-75
Kompleksna formula vitamina, minerala, antioksidansa, biljnih osnova u prahu (alfalfa, acerola, peršin, šipak, potočarka i kelp) i bioflavonoida u samo jednoj tableti dnevno.
Između ostalog, sadrži vitamin C koji pridonosi održavanju normalne funkcije imunološkog sustava za vrijeme i nakon intenzivne tjelesne aktivnosti, vitamin E koji pridonosi zaštiti stanica od oksidativnog stresa, vitamine B1, B2, B6, B12 koji doprinose normalnom metabolizmu stvaranja energije, vitamine B2, B3, B5, B6, B12 i folnu kiselinu koji doprinose smanjenju umora i iscrpljenosti, cink koji pridonosi normalnoj kognitivnoj funkciji, te vitamin D i magnezij koji pridonose održavanju normalne funkcije mišića.