Prvi pogled na fotografiju ploda guarane, biljke porijeklom iz amazonske prašume, podsjetio me na širom otvorene oči što, ako ćemo gledati po starim travarskim metodama izbora biljaka potpuno opravdava njeno korištenje. Naime, nekada kada nisu postojale analize, se o ljekovitosti biljke odlučivalo na temelju njenog vanjskog izgleda. Listovi plućnjaka ličili su na organ pluća pa su se i za plućne bolesti i počeli koristiti, listovi jetrenke na jetru…a guarana?
Izbečene “oči” guarane upućuju na budnost. Tako vam predlažem da ponekad, kada ste umorni kao ja jutros, umjesto druge šalice kave, radije posegnite za napitkom od guarane. I ne samo zbog toga što njen plod liči na širom otvorene oči.
Guarana – bogat izvor kofeina
Guarana, Paullinia cupana, je povijuša, puzajući grm iz porodice Sapindaceae čije se sjemenke koriste u biljnim preparatima. Sadrži, kao svoje aktivne sastojke, kofein i druge alkaloide- teobromin i teofilin. Upravo zbog takvog sastava koristi se za stimulaciju centralnog nervnog sustava, djeluje na metabolizam i kao slabi diuretik. Guarana također sadrži tanine, djeluje kao adstringens i prevenira proljeve iako to još treba dodatno dokazati.
Oralno, guarana se koristi za gubitak težine i za poboljšanje fizičke spreme, uklanjanje mentalnog i fizičkog umora, hipotenzije, kroničnog umora te djeluje kao tonik, afrodizijak i diuretik. Koristi se i za prevenciju malarije i dizenterije te kod kronične dijareje, vrućice, kardioloških problema, glavobolje, lumbaga i iscrpljenosti.
Kao i svi napitci s kofeinom, guarana može uzrokovati nesanicu, drhtavicu, anksioznost, palpitacije (lupanje srca), a zbog diuretičkog djelovanja može povećati količinu urina. Napitke od guarane izbjegavati za vrijeme trudnoće i dojenja i pripaziti na kvalitetu kupljenog napitka jer je na tržištu mnogo “lažnjaka”.
Izvor: Natural Medicines Comprehensive Database