Nos je začepljen, grlo je upaljeno i „grebe“, a glava kao da se raspada… Je li to samo prehlada ili sezonska gripa? Simptomi se obje bolesti mogu preklapati i izazvati nedoumice jer se u oba slučaja radi o virusnoj infekciji, samo ih uzrokuju različiti virusi.
Za razliku od gripe, prehlada je blaža respiratorna bolest. Dok simptomi prehlade mogu potrajati nekoliko dana, simptomi gripe mogu se protegnuti od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Gripa također može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima kao što je upala pluća i hospitalizacija. Stoga slijedi nekoliko osnovnih smjernica za uočavanje razlika između simptoma prehlade i gripe.
>> Tajna snažnog imuniteta krije se u ovih 7 zdravih navika
Kako prepoznati prehladu?
Obična prehlada je infekcija gornjeg dišnog sustava uzrokovana virusom. Prema Mayo Clinic, više od 100 različitih virusa može uzrokovati prehladu, ali rinovirus je najčešće taj koji tjera ljude na kihanje i šmrcanje. Iako možete uhvatiti prehladu u bilo koje doba godine, češće su tijekom zimskih mjeseci kada su virusi aktivniji.
Simptomi prehlade obično počinju grloboljom, koja se u pravilu povlači nakon dan-dva. Zatim slijede simptomi poput začepljenog nosa i curenja nosa, uz kašalj do četvrtog i petog dana. Kod odraslih se temperatura rijetko javlja, ali je moguća lagano povišena temperatura. Kod djece je veća vjerojatnost da prehlada bude praćena temperaturom.
Ovi simptomi obično traju otprilike tjedan dana. Tijekom prva tri dana kada imate simptome prehlade, zarazni ste i možete zaraziti druge – stoga ostanite kod kuće i uživajte u potrebnom odmoru.
Ponekad se simptomi prehlade mogu zamijeniti sa simptomima alergijskog rinitisa (peludne groznice) ili infekcije sinusa. Ako se simptomi razviju brzo i smire se nakon tjedan dana, vjerojatno je riječ o prehladi, a ne alergiji.
>> Vitamin C: Nezaobilazan saveznik u vrijeme proljetnih alergija
Ako se simptomi prehlade ne počnu povlačiti nakon tjedan dana, možda imate bakterijsku infekciju, što znači da vam je potreban antibiotik. Posjetite liječnika ako se prehlada ne povuče nakon tjedan dana, ako dođe do visoke temperature ili ako ne uspijevate sniziti temperaturu.
Kako prepoznati gripu?
Influenca ili gripa još je jedna infekcija gornjeg dišnog sustava. Za razliku od prehlade koja vas može zadesiti u bilo koje doba godine, gripa je općenito sezonska. Sezona gripe obično traje od jeseni do proljeća, a vrhunac dostiže tijekom zimskih mjeseci.
Sezonska gripa uzrokovana je virusima gripe A, B i C, a najčešći su A i B soj. Aktivni sojevi virusa gripe mutiraju iz godine u godinu, zbog čega se svake sezone razvija novo cjepivo protiv gripe.
Simptomi gripe u pravilu su ozbiljniji od simptoma prehlade i nastupaju naglo. Uključuju visoku temperaturu (38°C i više), glavobolju, umor, opću malaksalost, bolove u mišićima i zglobovima, a kasnije se javlja upala grla, začepljen nos i kašalj. Uz ove simptome, kod svinjske gripe dolazi do proljeva i povraćanja. Zarazni ste jedan dan prije pojave simptoma i do 5 do 7 dana nakon što razvijete simptome.
>> Koliko umora je previše umora?
Većina simptoma gripe postupno se smiruje tijekom dva do pet dana, ali nije neuobičajeno da potraju tjedan dana ili više. Uobičajena komplikacija gripe je upala pluća, osobito kod djece, starijih osoba ili osoba s problemima pluća ili srca. Ako primijetite da vam nedostaje daha, obavijestite svog liječnika. Još jedan znak upale pluća je vrućica koja se vraća nakon što je nestala dan ili dva.
Baš kao i virusi prehlade, virus gripe ulazi u tijelo kroz sluznicu nosa, očiju ili usta. Svaki put kada rukama dodirnete jedno od ovih područja, mogli biste se zaraziti virusom, zbog čega je važno čestim pranjem ruku održavati ruke čistima.
>> Neka vas ove zime gripa zaobiđe u širokom luku
Gripa ili prehlada?
Kako ćete znati imate li simptome gripe ili prehlade? Izmjerite temperaturu, savjetuju stručnjaci. Simptomi gripe često oponašaju simptome prehlade – hunjavica, grlobolja, začepljen nos, kašalj i slabost. No, za razliku od prehlade, gripa je redovito praćena povišenom tjelesnom temperaturom (od 38 do 40°C) koja može potrajati 3 do 4 dana. Osjećaj umora, iscrpljenost te bolovi u mišićima i zglobovima također su češći kod gripe.
Beta glukan – imuno kompleks
Sadrži jedinstvenu kombinaciju beta 1,3 / 1,6 glukana (iz stanične stijenke prirodnog kvasca, Saccharomyces cerevisiae), ploda crne bazge (Sambucus nigra), Estera-C, vitamina D3, cinka, bakra i selena. Vitamini C i D te minerali selen, bakar i cink doprinose održavanju normalne funkcije imunološkog sustava, primjerice tijekom razdoblja u kojima tijelo ima slabije obrambene mehanizme, kao što je sezona prehlade i gripe.