Beč je nadaleko poznat kao grad umjetnosti, raskošne arhitekture i bogate kulturne ponude. Uz imperijalnu raskoš carskih rezidencija i kulturnih institucija, u Beču se nalaze i brojni muzeji međunarodnog značaja, koji čuvaju kapitalna djela bečke secesije i moderne.
Razlog zašto će svi ljubitelji umjetnosti ove godine pohrliti u Beč jedna je važna obljetnica: 2018. godina u cijelosti je posvećena bečkom modernizmu jer su četiri njegova najznačajnija protagonista, koji su imali trajni utjecaj na Beč oko 1900. godine – Gustav Klimt, Egon Schiele, Otto Wagner i Koloman Moser – umrli prije 100 godina.
Foto: WienTourismus/Christian Stemper
Do velikog broja muzeja možete stići lagodnom šetnjom bečkim ulicama, (glavnina muzeja je koncentrirana u muzejskoj četvrti, MuseumsQuartier, najpoznatijem kulturnom dijelu grada), a u bečke muzeje možete još lakše zaviriti koristeći sve prednosti kartice Vienna City Card. Osim brojnih pogodnosti i popusta u 210 bečkih muzeja i atrakcija, Vienna City Card omogućuje besplatan javni prijevoz i lagano kretanje gradom podzemnom, tramvajem ili autobusom za one manje avanturistički raspoložene. Dostupna je u varijanti od 24, 48 ili 72 sata, po cijeni od 17 € nadalje.
Albertina
Zbirka koju je 1776. godine osnovao vojvoda Albert Sachsen-Teschen, zet carice Marije Terezije, broji više od milijun grafika i 60 000 crteža. Poznata djela muzeja Albertina uključuju djela Albrechta Dürera, „Zeca“ i „Ruke sklopljene u molitvi“, Rubensove studije djece i remek-djela Schielea, Cézannea, Klimta, Kokoschke, Picassa i Rauschenberga, koja se izlažu na povremenim izložbama.
Foto: Österreich Werbung/Popp-Hackner
Stalni postav Albertine pokriva najuzbudljivije umjetničke pokrete posljednjih 130 godina: od francuskog impresionizma, njemačkog ekspresionizma do ruske avangarde i sadašnjosti, među kojima su Monetovi „Ljiljani“, Degasove „Plesačice“ te djela Marca Chagalla i Kazimira Malevicha. Osim toga, Albertina sadrži i fotografsku te arhitektonsku zbirku s djelima Helmuta Newtona i Lisette Model, čija se djela prikazuju u posebnim izložbama.
Belvedere
Belvedere nije samo veličanstvena barokna palača već i jedna od najvrjednijih austrijskih umjetničkih zbirki, s ključnim djelima Gustava Klimta, Egona Schielea i Oskara Kokoschke. Princ Eugen Savojski (1663.-1736.), uspješni general i poznavatelj umjetnosti, podigao je palaču kao svoju ljetnu rezidenciju palaču.
Foto: WienTourismus/Christian Stemper
Ovaj arhitektonski dragulj sastoji se od dvije palače (Gornji i Donji Belvedere) – Gornji Belvedere izlaže najveću svjetsku kolekciju Gustava Klimta, uključujući i svjetski poznati "Poljubac", te djela Schielea i Kokoschke, a Donji Belvedere prikaz je dvorskog života kroz sobe Eugena Savojskog.
Kunsthistorisches Museum
Kunsthistorisches Museum (Muzej povijesti umjetnosti) izgrađen je 1891. godine u blizini carske palače kako bi smjestio opsežne zbirke carske obitelji. Sa svojim nizom eminentnih djela i najvećom zbirkom Bruegelovih djela u svijetu, smatra se jednim od najistaknutijih muzeja na svijetu. U ožujku 2013. godine ponovno je otvoren Kunstkammer Wien, „kabinet čuda“ u kojem se čuvaju dragocjenosti iz nekadašnjih habsburških komora čudesa. Zbirka je jedna od najznačajnijih takvih vrste na svijetu i prikazuje vrijedne umjetnine iz srednjovjekovne, renesansne i barokne ere.
Foto: WienTourismus/Peter Rigaud
Odmah preko puta Kunsthistorisches Museuma nalazi se Naturhistorisches Museum (Prirodoslovni muzej), u kojem je izložena i 29.500 godina stara i samo jedanaest centimetara visoka skulptura Vilendorfske Venere, pronađena u Wachau u Donjoj Austriji 1908. godine.
Foto: Österreich Werbung/Trumler
Kunst Haus Wien
Šarene površine, nepravilni oblici, zidovi i krovovi obrasli bujnim zelenilom – tako je izgledala vizija arhitekture bečkog slikara Friedensreicha Hundertwassera, koju je i oživio kad je nekadašnju Thonet tvornicu namještaja preobrazio u svom karakterističnom stilu. Danas nepravilni elementi stakla, metala, cigle, drveta i keramičkih pločica u svim mogućim bojama daju jedinstveni karakter nekad neupadljivoj zgradi.
Foto: WienTourismus/Karl Thomas
Otvorena 1991., Kunst Haus Wien nudi trajnu izložbu Hundertwasserovih djela na dvije etaže, s prostorom za povremene izložbe, shopom, kafićem i „garažom“ kao ateljeom za mlade umjetnike. Ne tako daleko od Kunst Hausa, nalazi se i tzv. Hundertwasser Haus, poznati kompleks javnih stanova gdje ponovno dolazi do izražaja kreativnost Friedensreicha Hundertwassera.
Leopold Museum
Stotine djela austrijske moderne umjetnosti koje je skupio strastveni ljubitelj umjetnosti dr. Rudolf Leopold, izloženi su u Leopold Museumu u MuseumsQuartieru, u blizini carske palače.
Foto: WienTourismus/Peter Rigaud
Leopold Museum krije jedinstvena blaga bečke secesije, djela Wiener Werkstätte i ekspresionističkog razdoblja. Kao najposjećeniji muzej u poznatoj bečkoj muzejskoj četvrti, MuseumsQuartier, posjeduje najvažniju i najveću zbirku djela Egona Schielea u svijetu, kao i remek djela osnivača bečkog secesijskog pokreta, Gustava Klimta. Osim toga, Leopold Museum također izlaže radove Wiener Werkstätte od Josefa Hoffmanna do Kolomana Mosera, koji se smatraju jedinstvenim djelima međunarodne povijesti dizajna.
Foto: WienTourismus/Peter Rigaud
Wien Museum Karlsplatz
Sa svojom jedinstvenom zbirkom vrijednih umjetničkih djela i povijesnih izložaka, Wien Museum nudi uvid u povijest grada od neolitika do današnjih dana. Cijeli se postav proteže na tri etaže – najstarije eksponati uključuju arheološke nalaze iz rimskog vojnog logora Vindobona, staklene prozore sačuvane u izvornom stanju i skulpture iz katedrale sv. Stjepana, oružje i oklope te djela iz razdoblja baroka i bidermajera.
Najznačajniji eksponati muzeja potječu iz 19. stoljeća – slike Gustava Klimta (među kojima je i svjetski poznati portret partnerice Emilie Flöge), Egona Schielea, Richarda Gerstla i Arnolda Schönberga, djela Wiener Werkstätte, kao i dva velika modeli grada Beča koji datiraju oko 1900. godine, predstavljaju vrhunac bečkog modernizma. Dnevni boravak i namještaj iz stana arhitekta Adolfa Loosa i rekonstruirani stani austrijskog pjesnika Franza Grillparzera, uključujući originalni namještaj, također daju vrijedan uvid u ovo doba.
Haus der Musik
Beč je poznat i kao grad glazbe, što možete doživjeti jedinstvenom glazbenom putovanju u bečkom muzeju glazbe Haus der Musik. Računane instalacije i hologrami poznatih bečkih kompozitora prate vas na muzičkom istraživanju svih pet etaža muzeja.
Foto: Inge Prader, Haus der Musik
Možete se i sami uključiti u slaganje kompozicija – tzv. virtostage je multimedijska i interaktivna izvedba 15-minutne opere koju izvode članovi Bečke filharmonije i operna zvijezda Natalia Ushakova. Svatko tko se kreće ispred zaslona intervenira u izvođenje opere, čime svaki put nastaje jedinstvena umjetnička izvedba. Ako ste se ikada zapitali kako je to biti dirigent, ovaj će vam muzej i to otkriti – jednostavno zakoračite u cipele virtualnog dirigenta i s Bečkom filharmonijom zasvirajte Na lijepom plavom Dunavu.
Foto: Inge Prader, Haus der Musik
Sve informacije o bečkim muzejima, izložbama i lokacijama potraži na www.wien.info.