Jeste li primijetili da nas svakog Božića posjećuju neobična, ne baš privlačna stvorenja? Iznenada su se našli ispod svakog božićnog drvca, u svakom ukrašenom kućanstvu koje drži do sebe. Teško ćete ih promašiti, to su stvorenja s kapicom koja im prekriva oči, a ispod nje viri okrugli nos. koliko god bili ružni, toliko su karizmatični svojom pojavom – vjerojatno je to razlog da je prošlih blagdana nastala tolika potražnja da je vladala nestašica gnomova. Radi se naravno o gnomovima koji su odavno već poznati u mitologiji. Vole zadirkivati ljude, ali generalno rade više dobra nego zla. Budući da nisu veliki ljubitelji ljudske rase, žive u podzemnim gradovima odakle s vremena na vrijeme izađu na površinu.Kopiraj HTML Kopiraj tekst
Odakle oni uopće, dokle seže njihova povijest?
Gnomovi su prilično stara stvorenja. Spominju se u folklorima brojnih naroda, a samu riječ “gnomus” skovao je Paracelsus u 16. stoljeću. “Gnoza” inače na grčkom znači “znanje”, a možda je to povezano s time da gnomovi mogu otkriti točku lokaciju metala zakopanog u zemlji – imaju svoj vlastiti GPS.
Različite tradicije opisuju ih različito: zapadnoeuropska tradicija vidi ih kao demonska bića koja nastanjuju šume, dok ih keltska tradicija opisuje kao pohlepne patuljke koji žive u dubini zemlje i čuvaju zlato i drago kamenje. Vješti su u kopanju ruda i kovačkom umijeću, te izradi nakita. Često su obrađivani u romantičarskoj literature 19. stoljeća, kada su poistovjećivani s goblinima, a prisutni su i u modernoj književnosti.
Tolkien ih opisuje kao tehnološki najnapredniju vilenjačku rasu, stvorenja sklona taštini i nasilju. Nisu zaobiđeni ni u sagi o Harryju Potteru, gdje su opisani kao vrtne štetočine. U načelu su opisani kao dobronamjerni, ali nestašni, skloni raznim nepodoštinama. Postoje i ženski gnomovi, međutim, jako ih je teško razlikovati od onih muških. Raspostranjeni su posvuda, u filmovima, pjesmama i računalnim igricama, tako da nije čudno da su se uselili u naše domove tokom blagdana.
Gnomovi u stvarnom svijetu
Ako želite obogatiti svoj dekorativni doživljaj za nadolazeće blagdane, vašeg gnoma možete pronaći u Pepco katalogu, kao i obilje drugih božićnih ukrasa. I ovog Božića gnomovi će biti tražena roba, tako da njihovo vrijeme neće tako brzo proći! Ali jesu li gnomovi doista samo izmišljena bića?
Intrigantno je međutim da prema svjedočenju stanovitog Josea Alvareza, nije uopće riječ o fiktivnim, već o stvarnim bićima. Naime, prema vlastitom iskustvu doživljenom u vrtu, imao je bliski susret sa bićem koje je neodoljivo podsjećalo na gnoma. Petnaestak centimetara visoko zdepasto biće sa dugom bradom, podmuklim pogledom i tihim režanjem prestravilo je svjedoka. Međutim, nije se usudio slijediti gnoma koji je pobjegao u susjedno dvorište.
Ovo svjedočanstvo možda ne bi bilo uvjerljivo da ga nije potvrdilo još devetoro svjedoka. Ono oko čega su se svi složili je da stvorenje nije imalo dobre namjere.
Bili oni stvarni ili ne, svakako nabavite svoj primjerak ovog neobičnog stvorenja. Možda vam bude čuvao blago u kući, kao što je u opisu posla svakog patuljka. I budite oprezni sa igrama u vrtu, možda naiđete na jednog dobroćudnog gnoma u svom dvorištu!