Vjeruje se da je glog (Crateagus species) među biljkama s najdužom tradicijom. Kinezi su nekoć od njega radili fermentirano piće, a njegovi ostaci pronađeni su u 9000 godina starim lončanicama. Bijeli glog (Crataegus oxyacantha) i crveni glog (Crataegus monogyna) su vrlo razgranata grmolika listopadna stabla visine 2 do 5 metra, sitnih listova urezanih u 3 do 5 režnjeva. Cvjetovi su im bijeli ili crveni (ovisno o vrsti), u cvatovima sa puno prašnika.
U našim je krajevima češći bijeli glog koji raste samo u Europi, dok crvenog nalazimo u Europi i Aziji. U fitoterapiji koristimo cvjetove i mlade listiće neposredno ispod cvjetova. Biljni materijal sakuplja se u doba cvatnje i treba ga sušiti brzo u tankom sloju, neposredno nakon branja. Najkvalitetniji pripravci su upravo oni dobiveni iz svježeg biljnog materijala (SIPF) jer je tinktura iz cvjetova svježeg gloga daleko učinkovitija od one dobivene iz sušenih listova.
Sastav
Aktivne komponente odgovorne za djelotvornost pripravaka gloga su krategolična kiselina, flavonidi hiperozid i rutozid, glikoizoflavon viteksin, esencijalno ulje, kavena kiselina i procijanodoli. Od ostalih sastojaka tu su neutralni polisaharidi, male količine biogenih amina, sterola, aminopurina i fenolnih karbonskih kiselina.
Djelovanje i indikacije
U znanstvenoj i tradicionalnoj fitoaromaterapiji glog se primjenjuje kao “lijek za srce”, što je i dokazano brojnih kliničkim i farmakološkim studijama. Može se primjenjivati u ranim stadijima srčanog zatajenja (rane koronarne insuficijencije i zatajenja srčanog mišića, stadiji I do II NYHA) kao i kod “ostarjelog” srca prije početka primjene kardiotoničnih glikozida. Kod gore navedenih poremećaja dobra procjena primjene pripravaka gloga je vrlo važna, budući se ne smije primjenjivati ukoliko su već nastupile organske promjene srca. Upravo zbog navedenog, glog se ne bi trebalo uzimati samoinicijativno već isključivo u dogovoru s liječnikom.
Aktivne tvari odgovorne za djelovanje na navedene tegobe su procijanidoli i flavonidi. Djelovanje gloga na srce očituje se u poboljšanju provodljivosti električkih impulsa u srcu, pojačanju snage srčanog mišića, smanjenju broja otkucaja srca te smanjenju stvaranja električkih impulsa u srcu.
Glog djeluje smirujuće na središnji živčani sustav i smanjuje periferni otpor krvnih žila što dovodi do sniženja tlaka. Međunarodna, dvostruko slijepa, placebo-kontrolirana studija izvedena na više od 1600 pacijenata u Njemačkoj i Poljskoj pokazala je pozitivne rezultate jer se kod pacijenata nakon dugotrajnog uzimanja ekstrakata gloga poboljšala prokrvljenost srčanog mišića i tolerancija na smanjenu koncentraciju kisika. Mehanizam djelovanja nije u potpunosti razjašnjen.
Način primjene
Iako je već napomenuto da su najkvalitetniji pripravci gloga oni dobiveni iz svježeg biljnog materijala (SIPF), u Hrvatskoj se najčešće koriste tinkture i kapsulirani suhi ekstrakti standardizirani na sadržaj hiperozida. Oni se vrlo često primjenjuju zajedno s biljkama koje djeluju sinergistički s glogom poput valerijane, lipe ili matičnjaka. Ako je biljka kvalitetno osušena, priprema se čaj tako da se 3 grama biljke stavi u 250 ml kipuće vode i ostavi stajati 15 minuta, te se nakon toga procijedi i popije. Postupak treba ponoviti tri puta dnevno, a terapija bi trebala trajati minimalno 6 tjedana.
Za primjenu su kvalitetni i alkoholni ekstrakti (tinkture) koje se uzimaju prema preporuci proizvođača, a najbolje su one. dobivene od svježeg biljnog materijala.
Kontraindikacije i popratne pojave
Pripravci gloga su netoksični i prikladni za dugotrajnu primjenu. Ako osoba već koristi lijekove za srce, potrebna je konzultacija s liječnikom prije početka primjene pripravaka gloga. Ne smije se koristiti u slučajevima bradikardije (smanjenog broja otkucaja srca).
Regulativa
Prema Pravilniku o dodacima prehrani pripravci gloga dozvoljeni su u Hrvatskoj i kao monodroga (što do sada nije bio slučaj), s napomenom da je najveća dnevna doza nažalost ograničena na 1,5 g (lista s cvijetom) što nije dovoljno količina biljne droge koja bi mogla učinkovito djelovati na gore navedene probleme. Stoga je najbolje da sami krenete u berbu gloga tijekom proljeća i pripremite si tinkturu prema ispravnim recepturama ili da gotove pripravke gloga nabavite iz drugih zemalja Europske Unije gdje su dozvoljene i veće količine biljne droge u pripravcima.
Izvor:
1. Max Wichtl: Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals
2. Stribor Marković: Fitoaromaterapija
3. Simon Mills & Kerry Bone: The Essential Guide to Herbal Safety