Prehrana
Eliminirajte potencijalne alergene iz hrane, uključujući mlijeko i mliječne proizvode, pšenicu, kukuruz, soju, konzervanse i aditive hrani. Liječnici bi vam mogli preporučiti testiranje intolerancije na hranu. Korisno je jesti hranu bogatu antioksidansima – od voća crne bobice, trešnje i rajčice, a od povrća kelj, špinat i paprike. Izbjegavajte rafiniranu hranu, bijeli kruh, šećer i tjestenine. Konzumirajte manje crvenog mesa, a više ribe i laganog bijelog pilećeg i purećeg mesa. Smanjite ili eliminirajte unos transmasnih kiselina koje se mogu pronaći u margarinu, slastičarskim i pekarskim proizvodima te procesuiranoj hrani. Upotrebljavajte hladnoprešana i nerafinirana ulja u prehrani kao što je maslinovo ulje.
Izbjegavajte alkohol, duhan, kofein i hranu bogatu šećerom, soli i zasićenim masnoćama. Izbjegavajte aditive u prehrani (mononatrij glutamat). Pijte 6-8 čaša filtrirane vode dnevno.
Dodaci prehrani
MULTIVITAMINI koji sadrže vitamine A, C, D, E i B vitamine te minerale u tragovima kao što su magnezij, cink i selen, korisni su za uzimanje kod glaukoma.
VITAMIN C (500-1000 mg dnevno) – djeluje kao antioksidans i za imunološku podršku.
OMEGA-3 MASNE KISELINE iz ribljeg ili lanenog ulja (1-2 kapsule ili 1-2 jušne žlice dnevno) – pomažu smanjiti upalu i poboljšati imunitet. Ako uzimate omega-3 masne kiseline uz terapiju antikoagulansima, korisno je konzultirati se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.
KOENZIM Q10 (100-200 mg) prije spavanja – zbog antioksidativnih svojstava.
ALFA LIPOIČNA KISELINA (25- 50 mg dnevno) – zbog antioksidativnih svojstava.
LUTEIN (2-6 mg dnevno) – zbog antioksidativnih svojstava.