Iguaçu slapovi već stoljećima privlače posjetitelje, kako turiste, tako i lokalce koji su im u prošlosti pridavali mistične moći, ali svima koji se nađu pred njima jasno je da stoje pred nevjerojatnim čudom prirode. Nalaze se na granici Brazila i Argentine, a hrani ih rijeka Iguaçu, koju na poprilično dramatičan način „sijeku“ na gornji i donji tok.
Sustav slapova broji sveukupno 275 slapova ili katarakta (točan broj može varirati ovisno o sezoni), a obuhvaća područje širine 2,7 kilometara. Najviši od tih slapova, nazvan Vražje ždrijelo (Garganta del Diablo na španjolskom), pada s visine od 80 metara u ponor trajno zakriven vodenom izmaglicom. Za usporedbu, slapovi Iguaçu gotovo su dvostruko viši od slapova Niagare, a visinom ih, sa 108 metara, nadmašuju samo Viktorijini slapovi na granici Zambije i Zimbabvea.
Količina vode koja protječe slapovima jednako je zapanjujuća. U prosjeku, svake sekunde slapovima proteče 1 500 kubičnih metara vode. Ovisno o dobu godine, količina vode može iznositi čak 13 000 kubnih metara u sekundi – dovoljno za popuniti pet olimpijskih bazena – osobito tijekom kišnih mjeseci od studenog do ožujka. Stoga ne čudi da su slapovi su 1984. godine uvršteni na UNESCO-v popis Svjetske kulturne baštine (i to zasebno kao Nacionalni park Iguazú u Argentini i Nacionalni park Iguaçu u Brazilu), a 2011. godine odabrani su među novih sedam čuda prirode.
Još jedna posebnost slapova je što su smješteni u jednoj od rijetkih preostalih kopnenih prašuma u Južnoj Americi, atlantskoj prašumi, koju zajednički štite Argentina i Brazil. Bujni suptropski nacionalni parkovi koji ih okružuju obiluju divljim životinjama i predstavljaju utočište za više od 2 000 biljnih vrsta, oko 400 vrsta ptica, 80 vrsta sisavaca te nebrojeno vrsta insekata.
Ove se godine u brazilskom gradu Foz do Iguaçu, od 12. do 14. rujna, održava Termatalia Međunarodni sajam termalnog turizma. Termatalia je jedini međunarodni sajam specijaliziran za zdravstveni i wellness turizam koji povezuje Ameriku i Euroaziju, čiji je cilj promicanje prirodnih resursa kao što je voda, a ovoga puta to čini pod sloganom “The energy of the waters”. A imajući na umu ove prizore, jasno je kako snaga i energija vode može biti poprilično zapanjujuća.