Nadutost je jedan od vodećih problema današnjice. Gotovo da nisam srela osobu koja mi se nije požalila kako je naduta nakon konzumiranja određenih namirnica. Ovaj problem je jedan od najčešćih simptoma sindroma nadražajnog (iritabilnog) crijeva, jednog entiteta koji je također jako učestala zdravstvena smetnja današnjice.
Iritabilni kolon („Irritable bowel syndrome“–IBS) se definira kao sindrom koji uključuje opetovane bolove u trbuhu (abdomenu) ili abdominalnu „nelagodu“ koji se javljaju najmanje tri dana u protekla tri mjeseca s poremećajima u defekaciji u kvantitativnom i kvalitativnom smislu (proljevi, opstipacija). Radi se o kroničnom, funkcionalnom poremećaju crijeva što isključuje crijevne bolesti tipa celijakija, upalne bolesti crijeva i nema sklonosti ka malignitetu. No, IBS se može pronaći u sklopu nekih crijevnih bolesti, kao što je celijakija. IBS je veoma učestali problem u adolescenata i odraslih osoba s tendencijom porasta. Neke teorije tumače nastanak ovog sindroma na „greškama u komunikaciji“ pri osovini crijevo-mozak.
Kako bi se „doskočilo“ nemedikamentoznom liječenju ovog sindroma, osmišljen je plan prehrane koji se naziva FODMAP dijeta, a pokazala se jako uspješnom kod rješavanja nadutosti.
O čemu se zapravo radi?
FODMAP dijeta je zapravo dijeta s manjim udjelom osmotski aktivnih tvari (tvari koje „navlače“ vodu u probavni sustav, prvenstveno crijeva). Najčešće se radi o namirnicama koje se ne „upijaju“ dovoljno kroz crijevne resice te bivaju fermentirane od strane bakterija u našim crijevima i tako postanu osmotski aktivne.
Naziv dijete vuče korijene u engleskom govornom području, a znači: F-fermentable (fermentirajući); O-oligosaccharides (oligosaharidi); D-disaccharides (disaharidi); M-monosaccharides (monosaharidi); A-and (i); P-polyols (polioli).
Najčešći FODMAP-ovi u prehrani su: fruktoza ( voće, med…), laktoza (mlijeko i mliječni proizvodi),fruktani, inulin (pšenica, kapula,luk,korijen cikorije…), galaktani (grašak,leća, mahunarke tipa grah, soja…), polioli ( zaslađivači koji sadrže sorbitol, manitol, xylitol, voće tipa avokado,trešnje, marelice,breskve,kruške, šljive…)
Patlidžan je na popisu dozvoljenih namirnica
Popis dozvoljenih i zabranjenih namirnica kod sprovođenja dijete s manjim udjelom FODMAP-ova:
MESO, RIBA I JAJA – dozvoljeno je svježe ili duboko zamrznuto
MLIJEKO I MLIJEČNI PROIZVODI – dozvoljeni su proizvodi bez laktoze (imaju oznaku „lactose free“) te manje količine (do 6 g) sireva tipa parmezan, brie. Sve ostalo izbjegavamo.
ALTERNATIVE MLIJEKU – mlijeka od orašastih plodova (bademovo,lješnjakovo), mlijeko od riže su dozvoljena. Izbjegava se kokosovo mlijeko.
ŽITARICE – dozvoljene su sve žitarice bez glutena te njihovi proizvodi. Zabranjeni su proizvodi od pšenice,ječma,raži i zobi te korijen cikorije.
VOĆE – banane, dinja, grožđe, grejp, kiwi, kumquat, limun i limeta,mandarina,naranča, ananas i bobičasto voće su dozvoljeni. Izbjegavati: avokado, jabuke, jabučni sok, datulje, marelice, konzervirano i suho voće, smokve, mango, breskve, kruške, papaju, šljive, lubenicu.
POVRĆE – dozvoljeno je krastavac, mrkva, celer, patlidžan, salata, zeleno lisnato povrće, bundeva, krumpir, tikvica, rajčica. Izbjegavati: artičoke, šparoge, brokula, kupus, karfiol, zeleni grah, grašak, gljive.
SJEMENKE – bučine, suncokretove sjemenke, bademi, lješnjaci, indijski oraščić, makadamija su dozvoljeni. Izbjegavati: grah,slanutak, pistacije, soju
ZAČINI– dozvoljeni su začini spremljeni od začinskog bilja, lan, masline, margarin, maslac, papar, sol, senf, ocat, sve vrste ulja, aceto balsamico. Izbjegavati: agavin sirup,kokos,med,sirupi s visokim udjelom fruktoze, umjetni zaslađivači (sorbitol,manitol,xylitol – najčešće u žvakaćim gumama).
Ova dijeta,odnosno režim prehrane, je predložen kao pomoć pri ublažavanju simptoma kod osoba sa sindromom nadražajnog crijeva (iritabilni kolon), no također se preporučuje osobama s učestalim nadimanjem, flatulencijom i bolovima u trbuhu. Preporučuje se sprovođenje dijete tijekom nekoliko tjedana (4-6 tjedana) nakon čega postepeno počinjemo s uvođenjem jedne od „zabranjenih“ namirnice te pratimo pojavu simptoma. Ako se simptomi pojave,treba namirnicu isključiti iz prehrane. Također treba napomenuti,da se brojne „zabranjene“ namirnice kriju u nekim od već komercijalno pripremljenih proizvoda, stoga se preporučuje temeljito čitanje prehrambenih deklaracija na pozadini proizvoda!
Alenka Brozina, dr.med.
https://alenkaadenium.blogspot.com