Alergije su jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu. U nekim zemljama zabilježena je pojavnost alergijskih bolesti čak i do 50 posto u posljednjim generacijama, a zašto su alergije u porastu u zadnjih četiri-pet desetljeća, još uvijek nije poznato.
Alergije spadaju u skupinu neprenosivih bolesti, što znači da nisu uzrokovane virusima ili nekim drugim mikroorganizmima koji bi se prenosili s jednog ljudskog bića na drugo. Ipak, Svjetska zdravstvena organizacija navodi da je alergija neprenosiva bolest izvan kontrole. Takvo stanje dovelo nas je do činjenice da se alergijama treba pristupiti na jedini mogući način – ranom dijagnozom, što je dobitni pristup za brojne bolesti u medicini koje su sada pod strogom kontrolom i liječenjem zbog probira stanovništva.
>> Prekomjerna težina, umor i glavobolje mogu biti simptomi intolerancije na hranu – testirajte se!
Naizgled, kod alergija je sve jednostavno: kontakt s alergenom – kratki vremenski period – pojava simptoma – jednostavna dijagnostika. Međutim, što je s pacijentima koji su alergični na pelud breze, ali im se javlja crvenilo oko usana nakon konzumiranja jabuka ili krušaka, a na klasičnim alergijskim testovima na jabuku i krušku su negativni ili uz reakciju na pelud breze imaju i pozitivan test na kikiriki, ali simptome nakon konzumacije kikirikija nemaju? Uviđajući probleme dijagnostike, Poliklinika Analiza prva je u Hrvatskoj omogućila dijagnostiku alergija uvođenjem testa baziranog na nanotehnologiji. Faber test nastao je u suradnji stručnjaka na području biokemije proteina, informacijske tehnologije i kliničkih alergologa-imunologa.
Što je Faber alergološko testiranje?
Faber test na temelju najnaprednijeg znanja na području molekularne alergologije i nanotehnologije određuje razinu specifičnih IgE antitijela na 244 alergene komponente, kao što su pelud drveća i trava, grinje, epitel životinja, plijesni i gljivice, hrana biljnog i životinjskog podrijetla, a koji potječu iz 22 različita tkiva, poput mlijeka, jaja, voća, sjemena biljaka i drveća…
>> Koje su najčešće alergije na hranu?
Faber test svoju namjenu ima u otkrivanju razloga pojave alergijskih bolesti kao što su rinitis, astma, urtikarija, ekcem, anafilaksija, konjunktivitis i gastrointestinalni poremećaji s alergijskom podlogom, ali najveća posebnost testa je u činjenici da je pogodan i u prevenciji pojave alergijskih bolesti jer se IgE antitijelo kao alergijsko antitijelo pojavljuje u krvi i dvije do tri godine prije pojave prvih simptoma bolesti.
Iako je u testiranje uključen velik broj alergena, za provođenje testiranja potrebna je mala količina venske krvi i zato se testiranje može provoditi od prvih mjeseci života do starije životne dobi. Prije samog testiranja nije potrebno prekidati terapiju antihistaminicima ili kortikosteroidima, a rezultati testa, kao i interpretacija rezultata, dostupni su na hrvatskom jeziku, što olakšava razumijevanje testa, dok sveobuhvatnost rezultata liječnicima olakšava određivanje adekvatne terapije.
Kome je namijenjeno testiranje?
Testiranje je namijenjeno svim osobama koje imaju kožne, respiratorne i/ili gastrointestinalne simptome alergije, osobama koje su započele restrikcijske dijete ili izbjegavaju kontakt s određenim alergenima, ali bez uspjeha, osobama čiji članovi obitelji pate od alergija, osobama koje imaju povišene vrijednosti ukupnog IgE antitijela ili eozinofiliju ili žele iskoristiti ovaj test kao dijagnostiku moguće senzibilizacije.
>> Alergije i intolerancije na hranu sve su učestalije
Upravo mogućnost dijagnostike senzibilizacije organizma čini ovaj test jedinstvenim u odnosu na klasične metode kojima se otkriva alergijska reakcija, ali ne i senzibilizacija na određeni alergen – kada u tijelu osobe dolazi do stvaranja antitijela, ali bez kliničke manifestacije, osoba nema ni potrebu za testiranjem. Međutim, opetovani kontakt s alergenom kod nekih osoba može završiti i fatalno.
Procjenjuje se kako u Hrvatskoj od nekog oblika alergije boluje 15-25 % stanovništva. Iako je dostupna široka paleta antialergijskih lijekova, još uvijek prva mjera liječenja je izbjegavanje kontakta s potencijalnim alergenom. Zbog toga i kod najmanje sumnje na moguću senzibilizaciju, iskoristite mogućnost testiranja i spriječite razvoj alergijske reakcije u organizmu.
Prednosti Faber testiranja
• Potreban je samo jedan uzorak krvi iz kojeg se ispituju 244 alergena
• Nije potrebno prekidati medikamentoznu terapiju, uključujući uzimanje antihistaminika i kortikosteroida
• Nije potrebno biti na tašte
• Može se provoditi u bilo kojoj životnoj dobi, od novorođenčadi do starije životne dobi
• Potrebna je mala količina krvi
• Testom se mogu identificirati alergijske reakcije koje se još nisu pojavile, ali se mogu manifestirati u budućnosti
• Laboratorijsko izvješće sa stručnim tumačenjem rezultata
• Faber test je najpotpuniji i najažuriraniji dijagnostički alat u dijagnostici alergijskih bolesti
Nakon prijave preko centralnog info centra (021 688 888) uzorci za Faber test mogu se dati u poslovnim jedinicama Poliklinike Analiza u Zagrebu, Splitu, Zadru, Šibeniku i Dugopolju, kao i u suradnim laboratorijima:
Istarska županija:
Opća bolnica Pula medicinsko biokemijski laboratorij – Zagrebačka 30, Pula
Medicinsko biokemijski laboratorij Nataša Rebić Mergld – Eduardo Pascali 3a, Umag
Medicinsko biokemijski laboratorij Omero Rauch – N.Goričica 1, Buzet
Primorsko-goranska županija:
Dom zdravlja Primorsko-goranske županije MBL- Krešimirova ul. 52a
Javite se već danas za besplatne konzultacije kako biste uvidjeli je li vam Faber alergološki test zaista potreban – na broj telefona 021 688 888.
Pročitajte više na www.poliklinika-analiza.hr.