Video na TikToku koji je objavio dr. Ever Arias, liječnik specijalizant u Medicinskom centru UCI, nedavno je postao viralan s 3,6 milijuna pregleda, a činjenica što se može dogoditi ako istiskujete prištiće na nosu sve su prestrašile!
Naime, riječ je o AI prikazu djevojke koja priča svoju osobnu priču o istiskivanju prištića koji ju je mučio, koje je na kraju rezultiralo bakterijskom infekcijom i smrću. Arias u videu upozorava da ne smijete dirati prištiće na dijelu lica koji se naziva ‘trokut smrti’.
Što je to ‘trokut smrti’?
Dr. Muneeb Shah, certificirani dermatolog, također je reagirao na priču na TikToku, rekavši u naslovu: “Ovo je moguće, ali nevjerojatno rijetko.” Čini se da se AI video temelji na istinitoj priči o 18-godišnjaku koji je umro u Santa Catarini u Brazilu.
‘Trokut smrti’ odnosi se na nazolabijalni trokut, koji se proteže od hrpta nosa do gornje usne – mjesto gdje se obično pojavljuju akne, uključujući prištiće i mitesere. To je također područje gdje velike i vitalne arterije i živci prolaze od vašeg vrata do sinusa i lubanje.
Izbijanje prištića na ovom dijelu vašeg lica može uzrokovati ozbiljna stanja, uključujući infekcije nosa, gubitak vida, moždani udar, pa čak i smrt, stoga je bolje pričekati da nestanu sami od sebe.
Veliki rizik od infekcije kože i bolnih upala
“Ako čačkate po licu prljavim prstima, prljavim noktima ili imate prljavu kožu, riskirate infekciju kože”, upozorava dr. Joshua Zeichner, direktor kozmetičkih i kliničkih istraživanja na Odjelu za dermatologiju Mount Sinai u New York.
“U središnjem dijelu lica ovo je posebno rizično jer krv u ovom području otječe u vene poznate kao kavernozni sinus, koji ima izravnu vezu s mozgom”, objašnjava Zeichner i dodaje: “Dakle, teoretski, bakterije u krvotoku mogle bi se proširiti na mozak i uzrokovati tešku, sustavnu infekciju.” No, na svu sreću, to je ipak velika rijetkost. Doduše, istiskivanje prištića na ovom području redovito uzrokuje dodatne upale, bol i potencijalno trajne ožiljke!”
Što treba, a što ne treba raditi prilikom istiskivanja prištića?
Unatoč ovim rizicima, neki ljudi ne mogu odoljeti porivu da istiskuju prištiće. No postoje li preventivne mjere koje možete poduzeti kako biste izbjegli bakterijsku infekciju?
Nažalost, ne postoji ispravan način za uklanjanje prištića. Umjesto toga, dermatolozi preporučuju pridržavanje rutine njege kože kako bi akne nestale same od sebe, pranje ruku prije nego što dodirnete lice i posjet kozmetičaru ako vam prištić stvarno smeta.
Uz to, koristite proizvode koji mogu smanjiti oticanje i infekciju. Rutina njege kože koja odgovara vašem tipu kože ne samo da može pomoći u prevenciji akni, već vas također može spriječiti da čačkate po licu. Koristite preventivne mjere, poput njege kože koja uključuje sastojke za borbu protiv akni kao što su BPO [benzoil peroksid], hidroksi kiseline i retinoidi. I flasteri za prištiće sa salicilnom kiselinom pomažu smanjiti upalu, a ako je prištić upaljen, upotrijebite hladan oblog ili led kao pomoć.
Primjena benzoil peroksida, lijeka bez recepta s antibakterijskim svojstvima, može pomoći metabolizmu kože. Benzoil peroksid smanjuje razinu bakterija koje uzrokuju akne te smanjuje upalu.
Ne ‘igrajte se kozmetičara’ kod kuće
Od istiskivanja prištića kod kuće možete imati više štete nego koristi. Ono može oštetiti vaše pore, proširiti bakterije i akne. Umjesto toga, posjetite pravog kozmetičara ili dermatologa, koji će napraviti ekstrakciju koristeći odgovarajuće proizvode i uređaje za njegu kože.
Ten možete učinkovito poboljšati ako se prištići istiskuju na pravi način, čistim instrumentima i bez primjene prevelikog pritiska koji bi uzrokovao traumu kože. Pokušaj istiskivanja crvenih, upalnih prištića ili bolnih dubinskih prištića neizbježno dovodi do štete. To uostalom nisu prištići koji se mogu istiskivati, pa će pokušaji rezultirati upalom, mogućim infekcijama ili čak ožiljcima.
Perite ruke. Dodirivanje lica nečistim rukama neće pomoći bržem uklanjanju prištića. I na koncu, zapamtite – većina prištića će nestati sama od sebe!
Pročitaj i ovo:
- Zbogom akne i prištići: Smoothie za zdravu i sjajnu kožu
- Kako se riješiti prištića po leđima?
- Prištići – prehrana po tegobama