Sjećam se, kada sam bila dijete, niti jedno ljeto nije moglo proći bez da budem izgrizena od glave do pete. Komarci su me naprosto obožavali, a roditelji su mi govorili da je to zato što imam „slatku krv“ (naravno da sam im vjerovala). U to vrijeme aromaterapija nije ni postojala u Hrvatskoj jer da sam tada znala što sada znam, ne bih prakticirala popularnu metodu tretiranja uboda: „Trpi i češkaj se“.
Veliki broj eteričnih ulja (a i neka biljna) djeluju kao repelenti i mogućnost raznih receptura je velika. Prije pisanja ovog teksta sam malo pregledala postojeće tekstove o eteričnim uljima u ulozi repelenta, kako bih izbjegla nepotrebno ponavljanje, i ima ih zaista mnogo. Pa, ako ste u potrazi za recepturama, slobodno pretražite internet i naći ćete dobre savjete. Spomenut ću samo neka ulja koja su vode glavnu riječ kod odbijanja insekata i kako ispravno koristiti mješavine.
Kako sam rekla, puno eteričnih ulja odbija insekte, pa kao prvu pomoć možete koristiti zaista bilo koje ulje koje trenutačno imate. Ulja koja je najbolje koristiti su citronela (cejlonska ili javanska), limunski eukaliptus, limunska trava, lavanda, širokolisna lavanda i lavandini, geraniji, pačuli i cedrovi. Receptura ima različitih i sve su više ili manje podjednako učinkovita. Ako ne želite ući u preveliki trošak za izradu repelenta, možete odabrati samo jedno ili dva ulja i njih koristiti.
Eterična ulja kao repelent možete koristiti na tri osnovna načina: raspršivanjem u prostoru (pomoću difuzera ili raspršivača), raspršivanjem po odjeći i nanošenjem na kožu. Raspršivanje u prostoru naravno ima smisla jedino u zatvorenim prostorijama.
Napravite svoj repelent
Ako izlazite van, tada se izrađuje repelentna mješavina alkohola i eteričnih ulja. Doze se mogu kretati od 10 do 15% eteričnih ulja (10-15mL eteričnih ulja na bocu od 100mL, napuniti do vrha alkoholom). Zapamtite da bocu trebate uvijek dobro promućkati prije raspršivanja. Takva alkoholna mješavina se nanosi na odjeću. Vrlo je važno znati da eterična ulja isparavaju i mješavinu trebate raspršivati u redovitim intervalima – svakih sat, dva – ovisno o koncentraciji eteričnih ulja u mješavini i naravno količini insekata kojima ste okruženi.
Nanošenje uljnih mješavina na kožu sam iskreno uvijek smatrala nepraktičnim i rijetko kada sam prakticirala. Ima nekoliko razloga za to. Prvo, mješavinu trebate nanositi redovito i nakon nekog vremena budete potpuno masni. Zatim, koncentracija eteričnih ulja je ključna, a korištenje 10 ili 15%-tne mješavine na koži zna biti problematična (naročito kada nanošenje ponavljate često), pogotovo kod djece. Za djecu koncentracija ne bi smjela prelaziti 2-3%, kod beba daleko manje, a takva mješavina neće biti učinkovita. Iz tog razloga uvijek volim preporučiti alkoholni sprej, daleko je praktičniji i sigurniji.
Što nakon uboda?
Bez obzira o kojem se insektu radi, pristup tretiranja uboda ili ugriza je isti. Potrebna su ulja koja djeluju protuupalno, antihistaminski i koja ublažavaju svrbež. To su njemačka kamilica (ili tanacetum, ako možete nabaviti), limunski eukaliptus i paprena metvica. Mješavina se priprema u brzo upijajućim uljima, ali možete razmisliti i korištenju kalofila i macerata nevena.
Primjer vrlo učinkovite recepture bio bi:
– 17 kapi eterično ulje limunski eukaliptus
– 3 kapi eterično ulje njemačka kamilica
– 5 kapi eterično ulje paprena metvica
– do 10mL biljno ulje
Kao i u svemu, najbolje je brzo reagirati i nanijeti mješavinu na uboda odmah. Nakon toga često ponavljati nanošenje, otprilike svakih sat vremena. Paprena metvica će ublažiti svrbež pa dobar pokazatelj kada treba ponovno koristiti mješavinu je kada ubod ponovno počne svrbjeti.
Opisana mješavina je namijenjena za odrasle osobe, a za djecu smanjite količinu eteričnih ulja dva puta. Primijetili ste raznovrsnost eteričnog ulja limunskog eukaliptusa? Ta vrsta eukaliptusa djeluje i kao repelent i antihistaminik, pa je vrlo praktično nabaviti to ulje za aromaterapeutski multitasking (mislim da je hrvatska riječ za to višezadaćnost).
Kako si pomoći kod uboda krpelja?
Može se pronaći puno savjeta što učiniti kada vas ubode krpelj i zavuče se pod kožu. Moj prvi i osnovni savjet je – ako ste u blizini hitne, neka vam ga stručna osoba izvadi van. To će biti brzo i prilično bezbolno. Ako se baš nalazite na mjestu gdje nema takve pomoći, tada je opet vrijeme za eterična ulja. Ulja koja se koriste u tom slučaju su čajevac i klinčićevac, ali bi pomogla i neka fenolna ulja poput timijana timola ili primorskog vriska.
Postupak je sljedeći:
– nakapajte jednu kap eteričnog ulja na krpelja (klinčićevac ili mješavinu čajevca i klinčićevca)
– u tom trenutku krpelj se počinje koprcati, i ako debelo viri van iz kože (što je do sada uvijek bio slučaj kada sam vadila krpelje), prizor pomalo podsjeća na horor filmove. Prvenstveno iz tog razloga preporučujem posjet hitnoj pomoći – ako ste osjetljive prirode i nemate neku veliku ljubav prema insektima, prizor može biti uznemirujući – rang filma PG-13
– nakon par minuta ponovno nakapajte ulje
– sada pokušajte pažljivo izvući krpelja van pomoću pincete. Nemojte naglo čupati i trzati, već polako i pažljivo vucite, pazeći pri tome da ste ga dobro uhvatili pincetom, kako bi cijelog izvukli. Ili jednostavno otiđite na hitnu 🙂
Svima želim ugodno ljeto s minimalnom količinom dosadnih zujalica i neugodnih uboda.
www.philosophyofaromatherapy.com