U izradi prirodnih aromaterapeutskih pripravaka koristimo eterična ulja, hidrolate, biljna ulja i druge komponente. Slijedi kratki opis njihovog djelovanja.
Eterična ulja u njezi kože
Bušin (Cistus ladanifer) je biljka zapadnog Sredozemlja, a etericno se ulje dobiva destilacijom grančica i listova biljke. Ima antivirusno i protuupalno djelovanje, a u kozmetici je cijenjeno jer održava vlažnost kože. Zaustavlja manja krvarenja na koži nakon ogrebotina, a djeluje i protiv bora.
Čajevac (Melaleuca alternifolia) je mali grm koji samoniklo raste u Australiji. Ulje se dobiva destilacijom lišća vodenom parom. Ima snažno djelovanje protiv gljivica, bakterija i virusa, djeluje imunostimulirajuće. Vrlo je djelotvorno čisto primjenjeno ulje na koži kod površinskih gljivičnih infekcija.
Eukaliptus dives (Eucalyptus dives) kao i većina drugih eukaliptusa živi na podrucju južne Azije i Australije. Vrlo je rijetka biljka. Ulje se dobiva destilacijom listova, a izvrsno djeluje na regulaciju lučenja masnoća u koži, stoga ga primjenjujemo kod seboreje i akni.
Geranij (Pelargonium asperum) daje ulje destilacijom listova vodenom parom. Ulje hibrida ove biljke s otoka Reuniona bogato je alkoholima i naziva se Geranij Burbon. Djeluje protiv gljivičnih i bakterijskih infekcija na koži i vrlo je prikladno za opću njegu kože. Ima vrlo ugodan smirujući miris.
Kamilica njemacka (Chamomilla recutita) daje ulje tamno plave boje koja potječe od sadržaja azulena. Kao i rimska kamilica (Chamaemelum nobile), koristi se za smirenje iritacija, upala i alergija na koži. Hidrolati su cvjetne vodice koja zaostaju nakon destilacije etericnih ulja. Hidrolat rimske kamilice jedan je od najdragocjenijih hidrolata koji se koriste u tretmanu alergijskih bolesti kože te kao oblozi kod alergijskog konjunktivitisa.
Lavanda vrste (ljekovita, širokolisna) daju univerzalna i nezaobilazna ulja u njezi kože. Čisto se ulje nanosi kod blažih opekotina i oštećenja kože, dok se ulje širokolisne lavande primjenjuje u tretmanima masne kože.U Hrvatskoj rastev hibrid lavandin, stoga ulje nije efikasno poput ulja prave lavande koja rastu u Španjolskoj i Francuskoj.
Limun (Citrus limon) i čempres (Cupressus sempervirens) daju ulja koja se koriste u tretmanima popucalih kapilara i proširenih vena. Ulje limuna se dobiva tiještenjem usplođa, dok se ulje čempresa dobiva destilacijom iglica i grančica. Čempres koristimo kod upala vena.
Pačuli (Pogostemon cablin) je mala grmolika biljka porijeklom iz Indije. Ulje se dobiva destilacijom nadzemnog dijela biljke. Djeluje venetonički (pojacava tonus vena) i potice regeneraciju kože. Koristi se i u njezi kose i vlasišta, posebno kod problema sa prhuti.
Palmarosa (Cymbopogon martinii var. motia) daje ulje destilacijom nadzemnog dijela biljke. Ovo je ulje djelotvorno kod svih tipova kože: njeguje zrelu kožu, spriječava upale i infekcije mladenačke kože i akne. Nezaobilazno je u tretmanima gljivičnih infekcija.
Ružmarin kemotip verbenon (Rosmarinus officinalis) je klasično kozmetičko ulje za njegu oštećene i osjetljive kože. Hidrolat ružmarina verbenona koristi se zajedno sa hidrolatom ljekovite lavande u izradi maski za tretmane akni. Ulje potiče obnavljanje svih tipova kože.
Sjeme mrkve (Daucus carota) je ulje broj jedan medu kozmetičkim uljima. Nije jako ugodnog mirisa ali je izrazito dobar regenerator kože kako za svakodnevnu njegu tako i kod oporavka kože od trauma i bolesti. Dobiva se destilacijom sjemenki divlje mrkve.
Smilje (Helychrisum italicum) koristimo u tretmanima ožiljaka, bora i hematoma (modrica) na koži. Dobiva se destilacijom cvijeta smilja.
Biljna (bazna) ulja u njezi kože
Biljna ulja su masna, njeguju i hrane kožu, a koristimo ih kao nosače za eterična ulje kod primjene na koži. Moraju biti visoke kvalitete, nerafinirana i hladno prešana.
Avokado se koristi u kozmetickim preparatima zbog lecitina. Vlaži i omekšava suhu i zrelu kožu i time spriječava njeno starenje i nastajanje bora.
Bademovo ulje hrani suhu i osjetljivu kožu i izvrsno je za masažu radi dobrog omjera upijanja i klizavosti.
Jojoba je tekući vosak koji je sličan loju iz kože pa stoga nalazi primjenu u svim kozmetičkim preparatima. Radi regulacije stvaranja loja nezaobilazno je u tretmanima akni.
Lješnjakovo ulje se brzo upija pa je dobro kao nosac za eterična ulja. Blago steže kožu pa se primjenjuje u pripravcima za proširene vene i popucale kapilare.Dobro je za njegu masne i aknama sklone kože.
Ulje makadamije je izvrsna za njegu zrele kože radi sadržaja palmitoleinske kiseline koja se nalazi i u loju kože. Brzo se upija pa je pogodno za pripravu hidratantnih dnevnih krema.
Tamanu ulje dobiva se tiještenjem plodova tamanua koji rastu u južnoj Aziji. Duboke je zelene boje, iznimnog djelovanja kod upala kože, psorijaze, seboreje te kod bakterijskih, virusnih i gljivicnih infekcija. Najbolje je ulje za tretiranje proširenih vena.
Napisao: Valter Ajman, dr.med.
Studio Aromedica