Pregled
Eikozapentaenska kiselina (EPA) je omega-3 masna kiselina pronađena u masnijoj rubi iz hladnih voda zajedno s DHA. Povećani unos EPA ima pozitivne učinke na koronarne bolesti, visok krvni tlak i upalne poremećaje kao što je reumatoidni artritis.
Primjena
ADHD – pošto su omega-3 masne kiseline potrebne za razvoj dječjeg mozga, znanstvenici su proučavali utjecaj uzimanja ribljeg ulja na smanjenje simptoma ADHD-a. Jedna je studija pokazala da bi moglo pomoći.
Depresija – istraživanja su pokazala da uzimanje ribljeg ulja može smanjiti simptome depresije. Neka istraživanja predlažu da je za takav učinak zaslužna EPA iz ulja.
Menstrualna bol – ako se uzima redovito, riblje ulje ublažava menstrualne bolove.
Srčane bolesti – omega-3 masne kiseline iz ribljeg ulja pomažu smanjenju triglicerida, krvnog tlaka, rizika od krvnih ugrušaka, poboljšavaju zdravlje arterija i smanjuju količinu arterijskog plaka.
Razvoj dojenčadi – uravnotežen odnos omega-3 masnih kiselina je ključan za normalan rast i razvoj. Prema preporukama nutricionista, unos EPA za dojenčad treba biti manji od 0.1%.
Reumatoidni artritis – iako ne zaustavlja napredak bolesti, riblje ulje ublažava simptome i upalu kod reumatoidnog artritisa.
Raynaudov sindrom – neka istraživanja pokazala su da visoke doze ribljeg ulja (12 g) smanjuju osjetljivost na hladnoću koja prati ovaj sindrom. Visoke doze treba uzimati uz liječnički nadzor.
Lupus – dvije male studije pokazale su da riblje ulje može ublažiti umor i bol u zglobovima povezane s lupusom.
Drugo – omega-3 masne kiseline, uključujući i EPA, mogu imati pozitivan učinak i na sljedeća stanja: bolesti bubrega i pluća, dijabetes tip 2, pretilost, ulcerozni kolitis, Chronova bolest, anoreksija, opekline, osteoartritis, osteoporoza i početni stadij kolorektalnog tumora.
Izvori iz hrane
DHA je pronađena u masnoj ribi hladnih voda kao što su losos, tuna, skuša, sardina, školjkaši i haringa. Pošto neke od ovih riba sadrže niske koncentraciji žive, trudnice trebaju izbjegavati Atlantsku skušu, morskog psa i igluna i ograničiti unos tune. Umjesto ribe, visoko kvalitetna riblja ulja mogu nadomjestiti potrebu za DHA.
Dostupni oblici
EPA je dostupna u kapsulama ribljeg ulja zajedno s DHA. Neki oblici mogu sadržavati i vitamin E radi zadržavanja svježine.
Doziranje
Djeca:
Dojenčad prima dovoljno EPA preko majčinog mlijeka ako se majka pravilno hrani. Ako nisu na prsima nego uzimaju formulu, ona ne smije sadržavati više od 0.1% EPA.
Odrasli:
Adekvatan dnevni unos EPA je najmanje 220 mg što je osigurano uzimanjem 2-3 obroka masne ribe tjedno (1250 mg dnevno). U suplementima ribljeg ulja dobiva se 3000-4000 mg dnevno.
Mjere opreza
Riblje ulje sadrži i DHA i EPA pa se kao takvo (zbog EPA) ne preporuča dojenčadi i maloj djeci da se ne poremeti ravnoteža između te dvije kiseline. Trudnice se trebaju konzultirati s liječnikom prije uzimanja ribljeg ulja.
Kapsule ribljeg ulja mogu uzrokovati slabe nuspojave kao što su gubitak stolice, nelagoda u trbuhu i podrigivanje, mogu neznatno produžiti vrijeme krvarenja.
Interakcije
Ako uzimate bilo koji od ovih lijekova, prije uzimanja dodataka ribljeg ulja konzultirajte se s liječnikom: antihipertenzivi, antikoagulansi, antidijabetici, aspirin, ciklosporin i etretinat.