Kada se govori o održivosti, uglavnom svi razmišljamo o konceptu 5R – Reuse, Recycle, Reduce, Reject, Repair. Iako je ovaj koncept temelj koncepta održivosti (barem jedan od njih), on ne pokriva cjelokupan pojam s kojim ga se ponekad poistovjećuje. Upravo sam se zato odlučila posvetiti još jednom sastavnom dijelu pojma održivosti o kojem se u posljednje vrijeme sve više i više razmišlja. Tako sam se našla i u procesu kreiranja kalkulatora za određivanje emisije CO2 na eventima u sklopu Eventful education platforme.
Uz konstantnu edukaciju na ovom području, svakodnevno se bavim i čitanjem članaka na ovu temu jer su mi veoma zanimljivi te pomiču granice onoga što sam mislila da znam. Nedavno sam tako pročitala jedan zanimljiv članak na temu negativne emisije CO2, u kojem su autori naveli istraživanje koje je pokazalo da će vaš mobilni uređaj, ako ga koristite samo jedan sat dnevno cijele godine, emitirati više CO2 od dvaju povratnih letova na relaciji London – Glasgow. Šokantno, zar ne? Upravo sam se zato potrudila izdvojiti još nekoliko primjera emisije CO2 za koje vjerojatno niste znali ili o kojima niste razmišljali, a koji su zanimljivi i sveprisutni u našim životima.
- Zagrijavanje vode u grijaču za vodu – 70 g CO2
- Sat vremena rada LCD TV-a s ekranom od 32” – 88 g CO2
- Vožnja 1,5 km u prosječnom automobilu – 710 g CO2
- Uživanje u odresku za vrijeme ručka ili večere – 2000 g CO2
- Jedna poslana poruka – 0,014 g CO2
- Čaša vode – 0,06 g CO2
- Jedan e-mail – 4 g CO2
- Glačanje majice – 25 g CO2
- Šalica kave – 23 g CO2
- Šalica kave s mlijekom – 55 g CO2
- 250 g jagoda proizvedenih u Hrvatskoj – 150 g CO2
- Tuširanje u trajanju od 6 minuta – 550 g CO2
- Sladoled na štapiću koji pojedemo na dan kad smo ga kupili – 50 g CO2
- 1 kg mješovitog otpada iz kućanstva – 700 g CO2
- Litra mlijeka – 342 g CO2
- Fizička knjiga tankih korica – u prosjeku 1 kg CO2
- Kruh – 1 kg CO2
- Butelja vina – u prosjeku 1,040 g CO2
- 1 kg riže – 4 kg CO2
- Bazen – 400 t CO2 na godišnjoj razini
- Crvena ruža – 0 g CO2 ubrana u vrtu, 2,5 kg CO2 uzgojena u stakleniku
- Jedne hlače (vaš omiljeni par traperica) – 6 kg CO2
- Par cipela – 1,5 kg CO2 Crocsice, 15 kg CO2 prosječan par kožnih cipela, 8 kg CO2 cipele od nekog sintetičkog materijala
- Noć u hotelu – 24 kg CO2 u uvjetima prosječnog hotela koji nije održiv, ali nije ni u daljnjoj ljestvici neodrživih
- Osoba – prosjek se razlikuje ovisno o razvijenosti društva, ali brojke su otprilike ovakve: 3.3 t CO2 emitira prosječni Kinez, 15 t CO2 emitira prosječni Englez, 28 t CO2 emitira prosječni Amerikanac, 30 t CO2 emitira prosječni Australac, dok prosjek na svjetskoj razini iznosi 7 t CO2
Izdvojili smo 25 primjera kako biste vidjeli da sve oko nas emitira CO2, čak i mi sami. Taj podatak je nešto o čemu ne razmišljamo kada pričamo o održivosti, a svakako ima jako velik utjecaj na nju. Kada govorimo o održivosti, nemojmo samo razmišljati o konceptu 5R. Pokušajmo osvijestiti činjenicu da svakodnevnim ponašanjem doprinosimo emisiji CO2 i potrudimo se smanjiti je! Ništa se ne događa preko noći – malim koracima postižemo velike stvari!
Izvor: Poduzetnik.biz
Pročitaj i ovo:
- Održivost na plaži: 5 zlatnih pravila za očuvanje obale
- Hrvatska može biti europska supersila zelene energije!
- Otok Samsø – primjer održivosti i obnovljive energije na danski način