Ljekoviti pripravci biljnih vrsta roda Echinacea spadaju među najpopularnije i najprodavanije fitoterapeutike u svijetu, ukupno se nalaze na trećem mjestu po prodaji svih fitoterapeutika. Statistički podaci govore da ih u SAD-u redovno upotrebljava 19% odraslih te 37% djece. Komercijalna uporaba u Europi počela je prije 50-tak godina kada je Gerhard Madaus proizveo Echinacin®, prvi europski proizvod koji je sadržavao biljnu vrstu E. purpurea.
Prirodno stanište biljke je sjeverna Amerika, pa su nativni Amerikanci prvi upotrebljavali biljne vrste roda Echinacea u medicinske svrhe.
Koristili su je u liječenju blažih rana na koži, kožnih infekcija, zmijskih ugriza i različitih uboda. Pleme Cheyenne koristilo ju je pri upalama grla i desni, pleme Choctaws u liječenju kašlja i dispepsije, pleme Comanche za zubobolju, a pleme Sioux za tegobe debelog crijeva i tonzilitis.
Eklektici (skupina liječnika koja je svoje liječenje bazirala na fitoterapiji) su pridonijeli njezinoj popularizaciji, jer su upotrebljavali Echinaceu u medicinske svrhe. Utjecali su na medicinu u SAD-u od 1830. do 1930. godine.
Primarno za prehladu i gripu
Primarna indikacija za uporabu fitoterapeutika Echinacea je učinak na imuno sustav, terapija i liječenje prehlade i gripe. Možda je to i glavni razlog njihove velike popularnosti, ako znamo da se samo u SAD-u godišnje potroši 40 bilijuna dolara na liječenje prehlade, da čak 20 milijuna konzultacija s liječnikom obiteljske medicine se odnosi na prehladu, da prehlada “odnese” godišnje 40 milijuna dana odsutnosti s posla ili škole.
Od ostalih indikacija za koje se primjenjuju ističe se uporaba kod različitih kožnih oboljenja (herpes, ozebline, čirevi, opekotine), uroinfekcija i gljivičnih infekcija (kožnih i vaginalnih. Međutim, u svrhu tih ostalih indikacija se puno više primjenjuju u SAD- u, a puno manje u Europi.
Rod Echinacea – najistraživaniji biljni rod
Do danas je poznato ukupno 9 vrsta roda Echinacea. U medicinske se svrhe, prije svih koristi vrsta E. purpurea, te vrste E. angustifolia i E. purpurea. Od ostalih vrsta, koje se uzgajaju kao ukrasno bilje, definirane su: E. atrorubens, E. laeviguta, E. paradoxa, E. sanguinea, E. stimulata, E. tenneessensis.
Kemizam biljnih vrsta roda Echinacea je iznimno bogat i šarolik. Međutim, od svih prisutnih djelatnih tvari ističu se tri skupine: FENOLNE SASTAVNICE (fenilpropanoidi, flavonoidi, terpenoidi, poliacetileni), DUŠIČNE SASTAVNICE (alkilamidi, alkaloidi), UGLJIKOHIDRATI (polisaharid I i II). Od ostalih kemijskih sastavnica nalazimo reducirane forme šećera, fitosteroli, sulfate, karbonate.
Rod Echinacea je jedan od najistraživanijih biljnih rodova uopće. Provodi se veliki broj znanstvenih istraživanja (in vitro, in vivo, klinička ispitivanja), koja se većinom odnose na imunomodulatorno djelovanje.
In vitro i in vivo ispitivanja potvrdila djelovanje
Rezultati in vitro i in vivo ispitivanja su dokazali mehanizme djelovanja fitoterapeutika Echinacea na imuno sustav. Dokazano je modificiranje koncentracija interleukina (IL-1, IL-6, IL-10) i TNF-α. Echinacea ima sposobnost aktivacije makrofaga i NK stanica, što dovodi do povećane fagocitoze i proliferacije stanica, uslijed čega dolazi do bržeg i učinkovitijeg suzbijanja virusnih infekcija. Dodatni učinak se postiže povećanjem koncentracije subpopulacija limfocita i postotka limfocita periferne krvi. Primjena fitoterapeutika Echinacea ima pozitivan učinak i kod ljudi izloženih radijaciji, dovodi do bržeg oporavka krvne slike, posebice broja leukocita i limfocita.
Klinička ispitivanja ispituju djelotvornost pripravaka Echinacea u liječenju prehlade (početak primjene unutar 24 sata od prve pojave simptoma), ali i u preventivne svrhe. Sudionici kliničkih ispitivanja su oboljeli pacijenti ili zdravi pacijenti koji su skloniji virusnim infekcijama (oboljeli od prehlade barem tri puta u zadnjih 12 mjeseci). Velika većina rezultata provedenih ispitivanja je pokazala veliku djelotvornost pripravaka Echinacea, i u liječenju i u prevenciji, u odnosu na placebo.
Dokazan je učinak na sve simptome prehlade (upaljenost grla, začepljenost nosa, kihanje, groznica, iscrpljenost, curenje iz nosa itd.) i na značajno skraćenje trajanja oboljenja. Rezultati su također pokazali da su najdjelotvorniji pripravci dobiveni iz svježeg biljnog materijala vrste E. purpurea, koji su STANDARDIZIRANI, i primijenjeni u što ranijoj fazi oboljenja.
Djeluje na viruse i bakterije
Koje su tri osnovne specifičnosti djelotvornosti pripravaka Echinacea, u odnosu na druge imunomodulatore. Prva specifičnost je aktivacija imuno sustava, druga je mogućnost primjene i u terapijske i u preventivne svrhe. Treća specifičnost je antivirusno i protuupalno djelovanje.
Provedena su i ispitivanja u svrhu potvrde antivirusnog djelovanja na različite vrste virusa. Tako je dokazano pozitivan učinak na infekcije izazvane virusom influenze, dišnim sinticijalnim virusom, koronavirusom, kalcivirusom, poliovirusom, rinovirusom i herpes virusom. Ispitivanja su dokazala i antibakterijsko djelovanje kod pojedinih vrsta bakterija (Streptococcus pyogenes, Hemophilus influenzae, Legionella pneumophila, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Propionibacterium acnes, Clostridium difficile) i gljivica vrste Candida albicans.
Sigurna i za primjenu kod djece i u trudnoći
Mogu li se pripravci Echinacea primjenjivati kod tzv. “kritičnih” skupina? Ako govorimo o primjeni u trudnoći, ispitivanja su za primarni parametar imala sigurnost primjene u trudnoći (u prva tri mjeseca, ali i tijekom cijele trudnoće), a za sekundarni parametar eventualni učinak primjene na fetus. Rezultati su pokazali izostanak razlika uslijed njihove primjene na tijek poroda, način poroda, dobitak težine tijekom trudnoće, težinu novorođenčeta i fetalnih komplikacija. Zaključak ispitivanja je sigurna primjena u trudnoći.
Klinička ispitivanja koja su obuhvaćala primjenu fitoterapeutika Echinacea u dječjoj dobi, a uključivala su djecu nakon prve napunjene godine života, potvrdila su njihovu djelotvornost i sigurnost primjene. Iako je njihova primjena u dječjoj dobi u jednom trenutku dovedena u pitanje, završni dokument EMA-e (Europska Agencija za Lijekove) ih je odobrila za primjenu kod djece nakon druge napunjene godine života.
Velika većina kliničkih ispitivanja ne obuhvaća sudionike starije od 65 godina. Međutim, njihovi rezultati nisu zabilježili razloge za ograničavanjem primjene u toj životnoj dobi, te se niti na jedan način ne ograničava njihova primjena. Broj zabilježenih nuspojava u ispitivanjima nije statistički značajan niti se ograničava njihova primjena zbog potencijalnih interakcija s lijekovima (osim s imunomodulatornim lijekovima koji se koriste u terapiji auto imunih bolesti).
Koje su dnevne doze i načini primjene?
ODRASLI I DJECA STARIJA OD 12 GODINA:
PREVENTIVNA PRIMJENA – 2-3 puta dnevno, maksimalno 8 tjedana kontinuirano, ukupna dnevna doza minimalno 500 mg/dan
TERAPIJSKA PRIMJENA – 4 puta dnevno do poboljšanja stanja, zatim 2-3 puta dnevno do nestanka simptoma, početna doza od minimalno 1500 mg/dan, do nestanka simptoma minimalno 1000 mg/dan
DJECA 6-12 GODINA:
Pola dnevne doze za odrasle i u preventivnoj i u terapijskoj primjeni
DJECA 2-6 GODINA:
Pola dnevne doze za djecu 6-12 godina i u preventivnoj i u terapijskoj primjeni
Što možemo zaključiti vezano uz fitoterapeutike roda Echinacea?
Fitoterapeutici Echinacea djeluju aktivirajuće na imuno sustav. Također postoje i znanstveni dokazi koji potvrđuju antivirusno i protuupalno djelovanje. Preporuka je primjena fitoterapeutika baziranih na vrsti E. purpurea, dobivenih iz svježeg biljnog materijala.
Najdjelotvornijima su se pokazali standardizirani proizvodi, po mogućnosti registrirani kao biljni lijekovi, zbog dodatne potvrde djelotvornosti i sigurnosti primjene. Mogu se primjenjivati od druge napunjene godine života, u odrasloj i starijoj dobi, u trudnoći i dojenju. Postoje znanstveni dokazi o opravdanosti primjene i u preventivne ali i u terapijske svrhe.
Ines Buhač mag. pharm. i Tajana Buhač mag.pharm., univ.mag.pharm. voditeljice su Centara VIS NATURAE i ARS PHARMAE.
Tel: 01/2420-485
Fax: 01/2420-485
Adresa: Zagreb, Kesterčanekova 2b