Brazilska vlada je pokrenula izgradnju jedne od najvećih hidroelektrana na svijetu i to na rijeci Xingu, jednoj od najvažnijih amazonskih pritoka. Sporna hidroelektrana Belo Monte zauvijek će promijeniti 80% toka rijeke Xingu uz devastaciju više od 1500 kvadratnih kilometara amazonskih džungli.
Džungle predstavljaju ˝vruće točke˝ svjetske bioraznolikosti, a njihova devastacija za sobom vuče i neminovan gubitak biljnih i životinjskih vrsta. Tako nerijetko nestaju i za znanost još uvijek neistražene vrste. Osim toga, džungle su poznate i kao pluća Zemlje jer imaju ogroman globalni utjecaj na klimu: osim što proizvode kisik, nezaobilazna su karika u kružnom ciklusu vode.
Nova istraživanja pokazuju koliko su ta pluća i srce Zemlje silno ugroženi. Stalnim krčenjem prašuma, izgradnjom prometnica i njihovom prevelikom eksploatacijom džungle bi prema crnim prognozama u potpunosti mogle nestati s lica Zemlje za samo 70 do 100 godina.
Izgradnja jedne od najvećih hidroelektrana u Amazoniji koja podrazumijeva takve ekološke gubitke s mogućim globalnim posljedicama u 21. stoljeću kada postajemo sve svjesniji važnosti očuvanja prirode – jednostavno je nedopustiva.
Riječ je zahvatu vrijednom više od 8 milijardi eura, a očekivan početak rada hidroelektrane jest krajem 2015. godine. Hidroelektrana Belo Monte samo je jedna od desetak elektrana koje se planiraju izgraditi u Amazoniji posljednjih godina. Takav zahvat neće samo zauvijek uništiti i promijeniti veliki dio najveće džungle na svijetu – Amazonije već će svoj dom izgubiti i 20 000 do 40 000 ljudi koji nastanjuju to područje. Čitav projekt izgradnje hidroelektrane Belo Monte znači i uništenje tradicionalnog načina života više od 1000 pripadnika amazonskih plemena koji u toj istoj džungli žive u skladu s prirodom.
Dok lokalno stanovništvo protestira i u suzama napušta svoje domove, zelene udruge ističu veliki broj vrlo učinkovitih metoda dobivanja električne energije za taj kraj bez takvog žrtvovanja prirode i društvenih zajednica. Ipak, brazilska vlada nije pokazala nimalo sluha za ekološki prihvatljivija rješenja ovog problema.