Virovitičko-podravska županija ponosno nosi epitet regije s najviše novoobnovljenih dvoraca u državi. Jedan se posebno istaknuo i postao najveći favorit na Plemićkoj ruti ove županije. Riječ je o Dvorcu Janković u Suhopolju koji nije tek svjedok starine već je i osebujni centar za posjetitelje. Spojio je potrebu za opuštanjem kroz wellness, kutke pogodne za meditaciju i ujedinio sve arhitektonske i građevinske elemente nekoliko epoha, od 18. stoljeća naovamo i utkao ih kako u interijer, tako i u svoj eksterijer egzotičnih plemićkih vrtova.
Od 2012. godine Dvorac Janković u Suhopolju u vlasništvu je Virovitičko-podravske županije koja je sva svoja znanja i entuzijazam uložila u kreiranje i realizaciju projekta vrijednog 39.767.716,50 kuna, sufinanciranog bespovratnim sredstvima u visini 33.419.096,67 kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a odobrenog u sklopu poziva „Priprema i provedba Integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine“.
Uskoro će Dvorac Janković otvoriti svoja vrata za posjetitelje koji će se moći smjestiti u 15 pomno dizajniranih soba s pogledom na raskošnu prirodu. Tu su i multimedijalna dvorana, 5D kino i kreativni laboratorij, što ovo mjesto čini neizostavnim check pointom ovog dijela Hrvatske. Uz Centar za posjetitelje – Dvorac Janković u Suhopolju, ljetnikovac grofa Draškovića iz 19. stoljeća u Noskovcima, danas poznat kao Dravska priča, atraktivno izletište Pustara Višnjica u blizini Slatine, heritage hotel Kurija Janković u Kapela Dvoru i raskošan Dvorac Pejačević u središtu Virovitice, nezaobilazna su odredišta Plemićke rute.
Kurija Janković
Spoj avangarde, baroka i klasicizma
U Virovitici opazit ćete šarena pročelja zgrada duž ulice slavne Virovitičanke, Edite Schubert, prve dame hrvatske avangarde. Nijanse, po njoj nazvane, šubert plava i crvena jasno će vam dati do znanja kako je riječ o gradu koji cijeni umjetnost i djelovanje izvan okvira.
Dok koračate prema virovitičkom gradskom parku, naići ćete na mostove koje potpisuju mladi entuzijasti s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu. Ovdje je cijela plejada mostova, od Mosta ljubavi, Mosta mladenaca, Glazbenog mosta koji svira na svaki vaš korak stvarajući melodiju u ritmu vaše energije, do Mosta zrcala, Gimnazijskog mosta i Mosta portala koji spaja moderni i stari dio grada jasno dajući do znanja zašto je Virovitica “Venecija u malom”.
A kada vas svi ti mostovi uvedu u razmišljanje o njihovoj simbolici i povijesno-arhitektonskoj vrijednosti, pred vama će se pojaviti barokno-klasicistički Dvorac Pejačević koji s razlogom nosi epitet najljepše građevine u Virovitici.
Na dva kotača
Papuk
Petar Preradović – glavom i bradom
Za sve ljubitelje umjetnosti, Virovitičko-podravska županija prava je riznica zadovoljstva. U obližnjoj Grabrovnici pokraj Pitomače možete oživjeti povijest u rodnoj kući Petra Preradovića koja je pretvorena u moderni interpretacijski centar. Ovdje možete poslušati razmišljanja i duhovite anegdote od hologramskog Petra Preradovića, glavom i bradom. Možete pisati perom i tintom i uvježbavati kaligrafiju, a zasigurno ćete se zabaviti i interaktivnim igricama u kojima je, pogađate, glavni lik, upravo Petar Preradović.
Dravska priča u ljetnikovcu grofa Draškovića
Ako se posve prepustite magiji Plemićke rute, nećete moći odoljeti ljetnikovcu grofa Draškovića u Noskovcima, pretvorenom u informativno-edukativni centar i hostel. Ovdje ćete naići na prihvatilište za rode, Dravu koja ispire sve loše emocije, bicikle koje možete unajmi-ti i istraživati obližnje biciklističke staze, slušati cvrkut ptica, sudjelovati u pregršt zanimljivih seminara koji se održavaju u multimedijalnoj dvorani, a učenici i studenti prirodoslovno-matematičkih studija, moći će provoditi istraživanja u posebno prilagođenom laboratoriju.
Dravska priča
Noskovci – Drava
Vinske kapi, slatki okusi
Prije nego što kušate specijalitete obogaćene lokalnim namirnicama, nazdravite jedinstvenim aperitivom. Riječ je o prvom hrvatskom pjenušcu nastalom 1864. na imanju njemačkog kneza Georga Wilhelma Schaumburg-Lippea. Do danas se proizvodi u kontinuitetu o čemu svjedoče i brojni povijesni spisi, dokumenti, ostaci prvih boca i ilustracije u Zavičajnom muzeju Slatina.
Toplo-hladna salata od jelena
Svinjeći odrezak s graševinom iz Orahovice
Šape s orasima
Na Plemićkoj ruti naići ćete i na mjesto Otrovanec koji je svoje ime zaslužio zahvaljujući dovitljivim načinima zaustavljanja Osmanlija. Legenda kaže da su ovdašnji stanovnici zatrovali vodu koju su pili konji Turaka i tako ih odvratili od daljnjeg proboja u ove krajeve. Danas ćete u Otrovanec svratiti ako poželite uživati u vrhunskim delicijama domaće kuhinje, u ugodnom ambijentu restorana Zlatni klas koji privlači posjetitelje još od 1977.
A zaželite li se delikatesnih slastica u virovitičko-podravskom kraju upitajte za Sandru Jadek iz Slatine koja je hrvatsko slastičarstvo obogatila svjetskom broncom u Luksemburgu sa Svjetskog kulinarskog kupa. Osim sjajnim bučinim kolačićima i pralinama, osvojit će vas i osmijehom.
Sandra Jadek s poznatim slasticama
A vina? Posjetite Podrum Vineda u Vukosavljevici koja spaja najbolje od Podravine i Slavonije. Teško je reći je li graševina ili rose iz ovog podruma adut na koji vrijedi igrati ili treba sve karte staviti na stol i prepustiti se čarima ostalih sorti u jedinstvenom seoskom ambijentu.
Prirodno bogatstvo Papuka
Jedinstvena zelena oaza osvježena kristalnim slapovima nalazi se u Parku prirode Papuk, svjetskom geoparku pod zaštitom UNESCO-a. Planinarski dom i park šuma Jankovac s jezerima i slapom Skakavcem, učinit će da se meditativno spojite s prirodom i izgubite u trenutku. Napiti se svježe vode sa šumskih izvora i udahnuti punim plućima miris šume posebno je dragocjeno tijekom ljetnih mjeseci gdje brojni posjetitelji dolaze po osvježenje i antistres terapiju. Ne propustite hvaljeni restoran Planinarskog doma koji će vas iznenaditi šumom na stolu u nekoliko sljedova, koji se savršeno sljubljuju s poznatim zelenim silvancima ili frankovkama PP Orahovice.
Sadržaj objavljenog materijala isključiva je odgovornost Turističke zajednice Vitovitičko-podravske županije.