Osim što je prepoznat kao odličan začin u kuhinjama diljem svijeta, ljekovita svojstva đumbira ipak su glavni razlog njegove popularnosti. Možda je najpoznatija činjenica da đumbir pomaže u ublažavanju mučnina i povraćanja, no osim toga sadrži i antioksidativna, antimikrobna, protuupalna, ali i antikancerogena svojstva.
Istraživači s University of Michigan School otkrili su kako konzumacija hrane koja sadrži đumbir smanjuje razine prostaglandina E2 i ostalih biomarkera koji upućuju na upalne procese u crijevima te bi ga svakako bilo korisno uvrstiti u prehranu.
Sadnja đumbira u posudi
Najbolji način da ovu ljekovitu biljku uvijek imate nadohvat ruke je taj da ju u vlastitom vrtu ili posudi posadite sami. Donosimo vam najlakši način sadnje u posudi, a na vama je samo da nabavite potreban materijal i podanak. Isti se princip primijenjuje ako ga sadite u vrtu.
1. U trgovini zdravom hranom kupite podanak đumbira – preporučujemo da kupite eko-đumbir jer ćete jedino tako biti sigurni da đumbir ne sadrži neke štetnike ili bolesti te da nije bio podložan tretiranju pesticidima.
2. Posudu visoku oko 35 cm i duboku oko 30 cm napunite kompostom. U posudu ovakve veličine možete zasaditi do tri podanka đumbira.
3. Podanke zasadite tek nešto ispod površine zemlje, no pazite da razmak među njima bude ravnomjeran.
4. Pošto đumbir potječe iz Azije i za rast mu je potrebno dosta svjetlosti i topline, posudu postavite na mjesto gdje će temperatura uvijek biti između 23 i 30°C.
5. Na početku zalijevajte lagano, a tek s pojavom prvih mladica zalijevanje može biti intenzivnije. Tijekom zime, biljka je u stanju mirovanja pa je za to vrijeme nemojte zalijevati.
6. Nakon deset mjeseci do godine dana, biljka će izrasti visine od 60 do čak 120 cm.
7. Izdanke koji se pojavljuju ispred biljke možete presaditi na novo mjesto te povećati svoju zbirku ljekovitog bilja.
Izvor: Wikihow