Mnogima su od nas, žena u najboljim godinama, naše bake najveće učiteljice. Mene je moja podučila prvim koracima u svijetu ljekovitog bilja, naučila me, kao malu djevojčicu, prepoznati i brati majčinu dušicu, metvicu, komorač i gospinu travu, pripremati kantarion, a neka su mi od njenih usputnih podučavanja, koja gotovo i nisam registrirala kao dijete – tek u odrasloj dobi dobila smisao.
„Kad guliš krastavce, ne bacaj koru, nego istrljaj lice unutarnjim dijelom kore“ ili „Prepolovi zrno grožđa i utrljaj ga u lice“ glasile su mudrolije moje bake na koje sam kao nekada, kao klinka, gledala s podsmjehom.
Ali, tek sam u odrasloj dobi, s nekih 25 godina, zahvaljujući svojoj tankoj i suhoj koži, shvatila koliko je koži osim masnoće vitalno važna i vlaga, a pišući danas ovaj tekst prisjetila sam se i bakinih krastavaca i bakinog grožđa te mi se još jednom pokazalo kako – bake ipak treba slušati.
Koži je potrebna dodatna hidratacija
Ljudsko je tijelo najvećim dijelom voda, voda nam je važna za sve vitalne procese u organizmu, a kada je sadržaj vode u koži normalan i naša će koža biti njegovana, glatka, lijepa na izgled, a bore se neće ubrzano stvarati. Međutim, pod utjecajem godina, sunca, vjetra, klime, solarija, neodgovarajućih kozmetičkih tretmana kao i konvencionalnih kozmetičkih preparata koji dodatno isušuju kožu, našoj će koži ipak trebati dodatna njega i dodatna hidratacija.
Imali vi normalnu, suhu, mješovitu ili masnu kožu svakodnevno vlaženje je vrlo važno za njeno zdravlje i ljepotu. Kako to postići? Prije svega, pripazite da uzimate dnevno 1,5 – 2 l vode, a uz hidrataciju na usta, razmislite i o prirodnoj kozmetici. Brojni su prirodni hidratantni aktivni kozmetički sastojci prirodne kozmetike koji se u njoj nalaze kako bi osigurali optimalno ovlaživanje kože.
U prvom redu, tu spadaju hijaluronska kiselina, glicerol, kolesterol, fosfolipidi, esencijalne masne kiseline, urea, ceramidi, aminokiseline, laktati /soli mliječne kiseline) i mnogi drugi sastojci s time da je kozmetička industrija prirodne kozmetike svakodnevno u potrazi za novim prirodnim sastojcima koji će ili spriječiti transepidermalni gubitak vlage ili doprinijeti boljem vlaženju kože izvana.
Razni ekstrakti, ulja i maslaci sprječavaju sušenje
U tu se svrhu u prirodnoj kozmetici često koriste i ekstrakti biljaka poput aloe vere, krastavca (baka je stvarno bila u pravu!), eterična ulja poput bugarske ili turske ruže, palmarose, ružinog drveta i ho ulja, ali i neka ulja i maslaci koji će spriječiti isušivanje kože i obnoviti hidrolipidnu barijeru – na primjer ulja dobivena iz određenih vrsti kaktusa, jojoba, ulje koštica marelice, slatkog badema, lješnjaka, noćurka, kokosovo ulje, kakao maslac i karite ili shea maslac kao i neka druga ulja. Ipak, ovdje prvenstveno treba istaknuti hidrolate.
Hidrolati predstavljaju vodenu frakciju nastalu nakon destilacije eteričnog ulja, a koriste se najčešće u aromakozmetici, ali se, ako su vrhunske kvalitete mogu koristiti i oralno kod određenih zdravstvenih tegoba. Iako je hidrolat najčešće nusprodukt u proizvodnji eteričnih ulja – treba se podsjetiti da kao i kod eteričnih ulja, tako i kod hidrolata, kvaliteta igra veliku ulogu.
Kvalitetni hidrolati moraju biti koncentrirani
Naime, kvalitetni hidrolati, u terapijskom smislu, su oni kod kojih su sastavnice biljke topive u vodenom mediju zasićene, a ne razrijeđene i stoga moraju biti koncentrirani kako bi bili djelotvorni – savjestan će proizvođač prirodne kozmetike to svakako imati na umu.
U prirodnoj kozmetici hidrolati služe kao tonici, kao vodena faza pri izradi kozmetike i ostalih pripravaka odnosno kao baza u kojoj se otapaju aktivne komponente topive u vodenom mediju. S njima se mogu izrađivati oblozi, vlažne maramice, tonici, losioni, kreme i pogotovo kozmetika za djecu jer su izuzetno blagi.
Nakon tonika, odmah nanesite hidratantnu kremu
Za intenzivnu regeneraciju i dubinsku hidrataciju suhe kože najbolji su hidrolati bugarske ili turske ruže i sjemena mrkve, a naše će dame imati koristi i od bušina, smilja i nerolija jer su to također hidrolati za njegu zrele kože.
I za kraj, mali savjet za sve vas koji želite što bolje iskoristiti blagodati prirodne kozmetike – nakon nanošenja prirodnog tonika na lice, ne čekajte da se koža lica osuši već na tako vlažno lice nanesite odmah hidratantnu kremu – tako će hidratizirajući učinak biti još intenzivniji.
Objavljeno u časopisu Ženska posla.
Napisala: Andrea Šitum, urednica portala Naturala.hr
fitoaromaterapeutkinja