Znate li da se listopad često naziva ‘ženski mjesec’, jer je posvećen podizanju svijesti javnosti o raku dojke, pa time i brizi o ženskom zdravlju.
Kroz mnogobrojne javnozdravstvene akcije u javnosti se tijekom listopada posebno naglašava važnost prevencije i mogućnosti ranog otkrivanja raka jer ako se on otkrije na vrijeme mogućnost njegova izlječenja veća je od 90%.
Ujedno, to je i prilika da se svi, a posebno žene, podsjete kako je potrebno na vrijeme početi brinuti o svom zdravlju te u većoj mjeri pomagati onima koji su već oboljeli.
Od samopregleda do mamografije
A kako rano otkrivanje raka povećava vjerojatnost uspješnog liječenja, briga o svom zdravlju podrazumijeva i brigu o zdravlju dojki. Uz redovite samopreglede dojki, besplatne mamografske preglede i kontrolu kod liječnika ili sistematske preglede, briga o zdravlju dojki često je povezana i sa zadovoljstvom izgledom grudi. Naime, svakodnevno pregledavanje grudi neminovno potakne svaku ženu na razmišljanje i o izgledu dojki.
Koliko je on usko povezan sa zdravljem grudi ponajbolje zna dr.sc. Dinko Bagatin, dr. med, specijalist opće i plastične kirurgije, koji nam je u povodu mjeseca brige o zdravlju dojki odgovorio na neka od najvažnijih pitanja koja se tiču samopregleda, mamografije, rekonstrukcije grudi i ostalih važnih faktora.
Listopad je mjesec zdravlja dojki, a često stručnjaci upozoravaju kako bi svaka žena trebala dobro poznavati svoje grudi. Što to točno podrazumijeva?
– Dobro poznavanje svojih grudi podrazumijeva redovne preglede koji uključuju samopregled dojki, ultrazvuk dojki te mamografiju nakon 40. godine života. Tako možemo na vrijeme reagirati te na vrijeme spriječiti nastanak neke ozbiljnije bolesti.
Dojke su jedan od atributa na koji su žene posebno osjetljive. Što savjetujete ženama koje nisu zadovoljne izgledom grudi, bilo da je u pitanju genetika i neke fiziološke promjene nastale debljanjem/mršavljenjem, trudnoćom, dojenjem…?
– Tijekom godina grudi promjene svoj izgled i čvrstoću ili im nedostaje volumena zbog čega su brojne žene nezadovoljne njihovim izgledom. Prvo što možemo napraviti je na konzultacijskom pregledu utvrditi točan razlog nezadovoljstva, a na osnovu toga možemo zaključiti što bi bilo najbolje rješenje – povećanje grudi ili podizanje grudi.
Povećanje i podizanje grudi
Tko su najbolje kandidatkinje za povećanje, a koje za podizanje grudi?
– Ako žena ima male i prazne grudi koje nisu spuštene ona uvijek može biti kandidat za povećanje, a ako ima višak kože (bez obzira radi li se o manjim ili većim grudima) onda su kandidatkinje za zahvat podizanja grudi. Tu govorimo o ženama koje su za vrijeme trudnoće i dojenja izgubile volumen, grudi su se spustile i više nisu na poziciji na kojoj su bile zbog fizioloških promjena. Također, u pojedinim slučajevima podizanje grudi radi se u kombinaciji s ugradnjom implantata kako bi se povećao volumen grudi.
Postoji li dobno ograničenje – kada najranije, a kada najkasnije – za rekonstrukcije grudi i zašto?
– Ne postoji idealna dob za ugradnju implantata u grudi ili na bilo koji drugi zahvat rekonstrukcije grudi jer se odlični rezultati mogu postići u svakoj odrasloj dobi. Naravno, donja granica za operaciju grudi je 18 godina, dok je gornju granicu malo teže definirati. Često se ženama u četrdesetima i pedesetima grudi zbog procesa starenja počinju opuštati pa se odluče na rekonstrukciju grudi. Naravno, nikako ne smijemo zaboraviti ni zdravstveno stanje kao ni stupanj rasta i razvoja grudi.
U zadnje vrijeme svjedočimo i priznanjima poznatih osoba o zahvatima smanjenja grudi ponajprije zbog zdravstvenih razloga – koliko je taj zahvat specifičniji u odnosu na podizanje i povećanje grudi i koji su njegovi zdravstveni rizici?
– Na operaciju smanjenja grudi često se odlučuju žene koje imaju grudi velikog volumena zbog kojih često trpe bolove u vratu i leđima, otežano se kreću te se ne osjećaju ugodno u svojoj koži. Kod zahvata smanjenja grudi u Poliklinici Bagatin se koristimo tehnikom koja se zove vertikalno smanjenje ženskih grudi – mamoplastika. Smatram da je to zahtjevan zahvat, ali ne možemo reći da je zahtjevniji od operacije podizanja i povećanja grudi jer se tu istovremeno rade dvije operacije. Također, možemo reći kako je ovaj zahvat manje traženiji jer je puno više pacijentica koje imaju manje grudi ili grudi koje su izgubile volumen.
U Poliklinici Bagatin njegujemo prirodan izgled
Razvoj estetske medicine doveo je do toga da su mnogi manji korektivni zahvati dostupniji širem krugu osoba, no čini se i kako mnoge žene pretjeruju u njima do neprepoznatljivog izgleda. Kako vi reagirate kada vam dođe osoba koja ima nerealna očekivanja i zahtjeve?
– U Poliklinici Bagatin njegujemo prirodan izgled. Ako netko ima očekivanja koja mi ne možemo ispuniti, onda nećemo tu osobu operirati. Također, u Poliklinici imamo VECTRA XT 3D fotostimulator na kojem možemo prikazati vizualizirati kako bi grudi izgledale nakon operacije, a naše pacijentice mogu razbistriti svoja očekivanja te biti sigurne u ono što žele. Svima nam je u cilju da je pacijentica na kraju uvijek zadovoljna.
Razvojem tehnologije poboljšala se i tekstura implantata koji se koriste u estetskoj medicini – no, imaju li oni određeni rok trajanja i što ako dođe do određenih komplikacija nakon nekog vremena?
– Univerzalna preporuka je da se implantati zamjene za 10 do 15 godina. Ako je sve u redu na kliničkim kontrolama, kontrolama ultrazvukom i magnetskoj rezonanci onda se implantati mogu ostaviti i duže, ali se moraju redoviti pratiti kontrolama. U slučaju da je pacijentica nezadovoljna veličinom ili grudi zahtijevaju dodatno podizanje, implantati se mogu zamijeniti i ranije.
Na što svaka žena treba pripaziti ako se odluči na korektivni zahvat grudi – bilo iz estetskih ili zdravstvenih potreba? Koliko se njezin život mijenja nakon zahvata i što podrazumijeva posebna njega grudi?
– Nakon operacije većina je žena veoma zadovoljna rezultatima pa prema tome možemo reći da im naraste i kvaliteta života – bolje se osjećaju, drugačije se drže i ponašaju te imaju više samopouzdanja. Treba biti svjestan i toga da ne možemo dobiti isti rezultat ako samo radimo operaciju povećanja grudi ili ako radimo operaciju povećanja i podizanja grudi. U tom slučaju se često zna dogoditi da je nakon godine dana potrebna dodatna korekcija.
Koje životne navike svakoj ženi mogu pomoći da prirodno održava svoje grudi lijepima i jedrima?
– Najbitnije je žene nemaju velike oscilacije u tjelesnoj težini te da su fizičke aktivne. Nažalost, ne možemo spriječiti silu težu da djeluje na grudi, ali imamo načina da ih korigiramo i da im vratimo onaj lijepi puni izgled.
Pročitaj i ovo:
- Dr. Dinko Bagatin: “U više od 90% slučajeva rak dojke se može izliječiti ako se otkrije u ranom stadiju”
- Dr. Dinko Bagatin: Rekonstrukcija dojke ženama vraća samopouzdanje
- Vodič za samopregled dojki u nekoliko jednostavnih koraka