Prim. dr. sc. Jozo Jelčić aktivno se bavi metaboličkim bolestima poput debljine, osteoporoze, sindromom policističkih jajnika i bolestima štitnjače. Njegova angažiranost u znanstveno-istraživačkom radu dovela ga je do publiciranja brojnih tekstova znanstveno-popularnog sadržaja te do knjige ‘Debljina – bolest stila života’ u izdanju Algoritma. Upravo je ona bila povod ovom razgovoru, a dr. Jelčić nam je u razgovoru otkrio vodeće predrasude vezane uz problem debljine te kako se ona može uspješno izliječiti.
U svom ste se radu naročito posvetili proučavanju i tretiranju debljine. Koje su najčešće pogrešne predodžbe vezane uz uzroke i liječenje ovog stanja?
– Debljina je bolest uz koju je vjerojatno vezano najviše pogrešnih uvjerenja i stereotipa. Ono što nam se intuitivno čini ispravnim, kad su u pitanju uzroci i liječenje debljine, često je pogrešno. Tako se često smatra da je debljina povezana s nekim posebnim crtama ličnosti. Međutim, crte ličnosti ne utječu na pojavu debljine. Pa je uvriježeno mišljenje da nedostatak snage volje uzrokuje debljinu i da je to osnovni uzrok neuspjeha liječenja debljine. Međutim, sve dosadašnje studije koje su proveli psiholozi su pokazale da ne postoji premorbidna ličnost za nastanak debljine, niti je snaga volje odgovorna kako za nastanak debljine tako i za neuspjeh u liječenju debljine. Snaga volje nimalo ne utječe na rezultate liječenja debljine.
Općenito se smatra da su dijete glavna metoda za liječenje debljine. No, je li to zaista tako?
– Dosadašnje najkvalitetnije znanstvene studije su pokazale da se s dijetama može brzo smršaviti, ali se težina još brže vraća na početnu ili veću od nje, tako da godinu dana od početka držanja dijete još samo oko 5% osoba ima nižu tjelesnu težinu od početne. Jednaki rezultati su i s liječenjem debljine intenzivnim vježbanjem. Ako se istovremeno pridržava neke dijete i redovito vježba 5 puta tjedno uz redovite kontrole, nakon 5 godina još samo oko 10% osoba imaju nižu tjelesnu težinu.
Dakle, ovakve silovite metode su zaista mukotrpne i krajnje neučinkovite. Često se misli da je rješenje u preskakanju obroka. Međutim, preskakanje obroka je prvi poremećaj prehrane koji vodi u debljinu. Serviranje polovične količine jela će rezultirati naknadnim uzimanjem još veće količine hrane i debljanjem.
Izdali ste i knjigu u kojoj tematizirate ovaj problem pod nazivom „Debljina – bolest stila života.“ Kako današnji stil života pogoduje sve raširenijoj zahvaćenosti debljinom?
– Debljina je kronična multifaktorijalna bolest s poligenetskom osnovom. Današnju pandemiju debljine prvenstveno uzrokuje nezdrav stil života koji se razvija pod utjecajem suvremene civilizacije. Zbog toga u našoj zemlji još samo oko 1/3 stanovnika ima normalnu tjelesnu težinu. Dakle, radi se o društveno uzrokovanoj bolesti. Stil života nastaje pod utjecajem socijalnih, kulturnih i ekonomskih sila najvećim dijelom kopiranjem i ponavljanjem obrazaca iz okruženja.
Na njega utječe sustav vrijednosti nedovoljno jasnim mehanizmima u koje su uklopljene i karakteristike ličnosti i specifično osobno iskustvo. Dakle, on ne nastaje slučajno, nego predstavlja najbolju mjeru stvari u koju su uključene mnoge važne stvari iz života, okolnosti, sustav vrijednosti, tradicija, religija, genetski čimbenici i dr.
Što sve obuhvaća pojam ‘stil života’?
– Okvirno, možemo reći da stil života označava svakodnevne aktivnosti i obrasce ponašanja koji se kao rutine i navike ponavljaju na isti način, u isto vrijeme i u istom trajanju, po čemu su pojedinci ili grupe prepoznatljivi. Jedna od važnih poluga skrivenih u podlozi ovih ponavljajućih aktivnosti koje daju prepoznatljive obrasce ponašanja je vrijeme, odnosno vremenska struktura dana.
Ona određuje što će se, kad i koliko dugo obavljati tijekom dana. Vrijeme je izuzetno važna varijabla koja predstavlja ne samo karakteristiku nego i determinantu svih aktivnosti, pa tako i onih važnih za regulaciju tjelesne težine i zdravlja: prehranu, tjelesnu aktivnost i spavanje, ali i odmor. Trajanje ovih aktivnosti je izuzetno važno i ako skratimo trajanje tih aktivnosti dolazi do poremećaja koji vode u debljinu.
A kakav je to suvremeni stil života?
– Kad govorimo o stilu života suvremene civilizacije on je prvenstveno brz. Svjedoci smo učestalih promjena u svijetu u kojem živimo i sve većeg ubrzanja stila života. Dan je postao prekratak za obavljanje svih aktivnosti koje želimo obaviti. U nedostatku vremena se vrijeme posvećeno aktivnostima važnim za regulaciju tjelesne težine i zdravlje skraćuje. Skraćenje vremena za jelo deformira obrasce prehrane i navodi na izbor visokoenergetske hrane, što vodi u debljinu.
Dolazi do preskakanja obroka, smanjenja složenosti ručka koji se obično svodi na jedno jelo, prekratkog trajanja obroka zbog čega se razvija brzi obrazac uzimanja hrane koji uz preskakanje obroka vodi konzumiranju prevelike količine nutritivno siromašne hrane. Nedostatak vremena za kuhanje uzrokuje pripremu visokoenergetske hrane pune ugljikohidrata i masnoća, koja se brzo i lako priprema, nije skupa i ukusna je. Nedostatak vremena za tjelesnu aktivnost djeluje loše na metabolizam i smanjuje potrošnju energije, a slično djeluje i neispavanost, odnosno spavanje od 6 sati ili kraće.
Što sve može, osim debljine, uzrokovati takav stil života?
– Takav nezdrav stil života, osim debljine, uzrokuje dijabetes, kardiovaskularne i cerebrovaskularne bolesti, maligne bolesti i depresiju, koje se sve smatraju bolestima stila života. One su odgovorne za 80% dolazaka liječniku i oko 60% uzroka smrti. Dakle, nikad u povijesti nismo imali tako razoran stil života koji predstavlja najveću prijetnju zdravlju u današnjem svijetu, a proizvodi ga sam taj svijet.
U svojoj ste knjizi također zauzeli odlučan stav protiv dijeta. Koje su glavne zamjerke zbog kojih dijete ne smatrate učinkovitim načinom reguliranja tjelesne težine?
– Činjenica je da su se dijete pokazale izrazito neučinkovitima za dugotrajno smanjenje tjelesne težine. Jednako neučinkovito je i liječenje debljine intenzivnim vježbanjem. Zbog čega je tako? Uzroci su brojni, a mogu se sažeti u činjenicu da su obje metode nepovezane s mehanizmima koji uzrokuju takve obrasce ponašanja koji vode pojačanom unosu i slabijoj potrošnju energije. Nisu povezane s prikrivenim pravim pokretačima obrazaca ponašanja koje vodi u debljinu. Kod ovih metoda u liječenju se kreće od posljedica, a ne od početka i osnovnih pokretačkih mehanizama koji uzrokuju pojačan unos i smanjenu potrošnju energije. Zato će uzroci i dalje ostati nedirnuti i uzrokovati i dalje debljanje.
Kako su uzroci brojni, ako ih se ne uzme u obzir i ne korigira, preostaje jedino nasilno pridržavanje nametnutih jelovnika i propisanih vježbi koji nemaju nikakve veze s osobom o kojoj se radi, njenim životom, stilom života, rasporedom vremena, okolnostima, navikama, genima i drugom. Takav pristup zaista nije provediv drugačije nego uz ulaganje jake snage volje, ali kako vrijeme odmiče snaga volje nužno se topi, a kad se istopi slijedi reakcija i brzo debljanje. Zato snaga volje nakon godinu dana više nema nikakvog utjecaja na tjelesnu težinu.
Godine iskustva urodile su jedinstvenom metodom koju primjenjujete pri hvatanju ukoštac s liječenjem debljine. Kako izgleda i od čega se sve sastoji program liječenja koji vaša metoda predviđa? Koliko u prosjeku traje?
– Kao što sam već naveo, osnovna pretpostavka uspješnog liječenja debljine je promjena stila života. Već u sklopu nje dolazi do promjene vremena potrebnog za prehranu, tjelesnu aktivnost i spavanje što znatno olakšava promjene tih aktivnosti. Nakon toga slijedi vrlo kompleksan sustav promjena prehrane i obrazaca prehrane, zajedno s pojačanom redovitom tjelesnom aktivnošću – to ne moraju biti vježbe, dovoljne su svakodnevne žustre šetnje u trajanju od najmanje pola sata – i osiguranjem mirnog sna u trajanju od barem 7 a po mogućnosti i 8 sati.
Važno je u uvjetima stalnog stresa naći dovoljno vremena za odmor, ali i ugodno druženje s obitelji i prijateljima, odnosno bavljenje nekim hobijima. Sve promjene treba provesti na način koji je pacijentu prikladan i izvediv, odnosno ugodan. Važno je uključiti sve članove obitelji i postići razumijevanje, pomoć i podršku, ali je također važno uvažiti i njih i njihove potreba i želje.
Iako postoje neke univerzalne smjernice, program je individualan?
– Da, program liječenja debljine ima svoje univerzalne principe, ali je strogo individualno koncipiran jer drugačije i ne može biti. Na kraju, kad se postignu promjene prehrane, pacijent i ukućani s takvom prehranom trebaju biti siti i zadovoljni, inače će sve opet propasti. Ukratko, liječenje debljine povratak je kvalitetnijoj, uzbudljivijoj, kultiviranoj prehrani, sadržajnijoj i nutritivno bogatijoj, kao i povratak kvalitetnijem stilu života.
Koliko traje liječenje debljine?
– Liječenje svih kroničnih bolesti, pa i debljine je dugotrajno, inače ne bi bile kronične nego akutne. Debljina je kronična jer su uzroci i pokretači trajno prisutni, a to su utjecaji iz vanjskog svijeta i gena. Uz to, u debljini dolazi do poremećaja funkcije fiziološkog sustava za regulaciju tjelesne težine koji tendira da težinu vrati nakon mršavljenja na raniju. Osim toga, prisutne su i nezdrave navike koje se su se obično razvijale godinama i desetljećima i nije moguće u kratkom vremenu steći čvrste nove navike.
I nakon nekoliko godina liječenja osobe koje dolaze redovito na kontrole imaju bolje rezultate od onih koji su neredoviti, mada i jedni i drugi već imaju formirane nove zdrave navike. To ukazuje na potrebu dugotrajnih kontrola. Koliko god to nekima nije privlačno, to daje izvrsne rezultate, tako da većina i nakon 4-5 godina i dalje ima znatno nižu tjelesnu težinu od početne i bez posebnog truda ju uspješno održava.
Što se vašim pacijentima dosad pokazalo kao najveća prepreka tijekom podvrgavanja programu? Kako ste im pomogli da je savladaju?
– Životne okolnosti koje su dovele do razvoja nezdravog stila života predstavljaju ciljno mjesto promjena koje provodi sam pacijent u suradnji s članovima obitelji. To je i najkrupniji problem, kojeg ako se uspješno svlada, širom su otvorena vrata uspješnom liječenju debljine, odnosno značajnom gubitku tjelesne težine i dugogodišnjem zadržavanju postignute niže tjelesne težine. Što je stil života kaotičniji, to je i problem veći.
Ponekad prepreku uspješnom liječenju predstavljaju članovi obitelji. Ako izostane njihovo razumijevanje, pomoć i podrška, rezultati liječenja su vrlo loši. Problem su i navedene predrasude, uvriježeni pogrešni stavovi i stigmatizacija koji pacijente i njihove obitelji odvlače na stranputicu ili navode na odustajanje od liječenja.
Kome biste sve savjetovali da se za pomoć obrati upravo vašoj ordinaciji?
– Ova metoda liječenja debljine je primjerena svakome tko ima problema s tjelesnom težinom i podjednako uspješna u većine osoba. Ovo nije metoda primjenjiva u nekih osobe, a neprimjerena ili opasna za druge. Uobičajeno je mišljenje da psihijatrijske bolesti onemogućuju liječenje debljine. Dosadašnje iskustvo pokazuje da osobe s depresijom ili psihozom imaju podjednako dobre rezultate liječenja debljine ovom metodom, ako je liječenje kod psihijatra uspješno.
Dakle, ova metoda nema kontraindikacija, jer zdrav način života i zdrava prehrana nemaju kontraindikacija. Štoviše, primjerena je i uspješna u svih, jer se osim smanjenja tjelesne težine, postiže i poboljšanje kvalitete života, smanjenje broja komorbiditeta i poboljšava uspješnost njihovog liječenja.
Pročitaj i ovo:
- dr. Jozo Jelčić: “Bolesti štitnjače najčešće su asimptomatske”
- dr. Meri Bura: “Bolestima štitnjače mogu pomoći i zdravi životni stil te individualna holistička preporuka”
- dr. Meri Bura: Radimo početničke greške, a tražimo svemirska rješenja
Naturala Life br. 13
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!