Jolanda Kanižaj Rajković, dr.med., specijalistica je dermatovenerologije u Poliklinici Bagatin, a uže područje interesa je pronašla u estetskoj dermatologiji, dermatokirurgiji i laserskoj medicini. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, a specijalizaciju iz dermatovenerologije završila u Klinici za dermatovenerologiju, KBC Zagreb, kada se i zaljubila u kirurški dio dermatologije, kojeg joj je želja estetski dovesti do savršenstva.
Kao specijalistica dermatovenerologije s dugogodišnjim iskustvom, dr. Jolanda ima odgovore na sva naša pitanja koja se tiču održavanja lijepe, mlade i blistave kože. Tako nam je, između ostalog, otkrila koji je to najveći neprijatelj zdravoj koži, kako je možemo adekvatno štititi i njegovati tijekom cijele godine i kojim se fantastičnim tretmanima i zahvatima prepustiti kako bismo joj vratili mladost i svježinu.
Uže područje interesa pronašli ste u estetskoj dermatologiji, dermatokirurgiji i laserskoj medicini. Što vas je inspiriralo da svoju karijeru posvetite upravo tim granama medicine?
– Na specijalizaciji sam se zaljubila u kirurški dio dermatologije koji je obuhvaćao uklanjanje dobroćudnih i zloćudnih izraslina na koži. Tada sam u sebi otkrila želju da ne samo da svladam tehnički dio zahvata, već da ga dovedem estetski do savršenstva. Naravno, to nije uvijek moguće, ali to je moja želja i fokus.
Tijekom specijalizacije razvila sam interes prema drugim minimalno invazivnim zahvatima u svrhu pomlađivanja kože poput dermalnih filera, dok su laseri neizostavna nadopuna tim tretmanima. Nakon što nadoknadimo volumen koži, laseri mogu ukloniti sve male nepravilnosti poput fleka, crvenila, kapilara, sitnih bora i poboljšati elastičnost kože.
Cilj estetske dermatologije je potpuni oporavak i pomlađivanje svih struktura koje su uključene u starenje kože, potkožja i mišića, a tek onda kad ih sve tretiramo imamo estetski savršeni učinak. Upravo se u tome krije moja želja i užitak za radom.
Što je po vama ključno za održavanje lijepe i zdrave kože? Je li sunce zaista neprijatelj broj jedan?
– Neprijatelj broj jedan za kožu je starenje. Strukture počinju starjeti u trenutku kada prestanemo rasti, ali dijelovi kože izloženi vanjskim uvjetima, kao što možemo vidjeti sami na sebi, drugačije i brže stare. Ako maksimalno štitimo kožu lica, vrata, dekoltea i šaka ona može izgledati jednako dobro kao i koža bokova te regija koji nisu tako često izložene vanjskim utjecajima.
UV svjetlo, dim cigareta, ekstremne temperature, vjetar i neadekvatna njega mogu ubrzati procese starenja, a postoje i brojni unutarnji čimbenici (određeni genetskom predispozicijom) koji mogu pomoći ili odmoći u obrani i održavanju zdravog izgleda kože.
Kako najbolje možemo zaštititi kožu od štetnih UV zraka ljeti? Koji su proizvodi i tretmani najbolji za tu namjenu?
– Danas postoje brojni tretmani i proizvodi koju maksimalno čuvaju DNK molekulu od oštećenja. Osim što sprečavaju da izgorimo na suncu, čuvaju stanice od preranog starenja koje nam u budućnosti, ovisno o stilu života i izlaganja, može donijeti razne dobroćudne, ali nažalost i zloćudne izrasline na koži.
Farmaceutska industrija razvila je široku paletu proizvoda za zaštitu od sunca, a bilo bi idealno kada biste se prije odabira savjetovali s dermatologom koji će vam preporučiti najbolji proizvod prema vašem tipu i vašim potrebama kože.
Koje su to neželjene posljedice do kojih može doći na zreloj koži na područjima koja su svakodnevno izložena suncu?
– Pretjerano izlaganje suncu može dovesti do izgorijevanja kože i sunčanice, oštećenja elastičnih vlakana i dubljih slojeva kože te na kraju i do pojave dobroćudnih izraslina i raka kože.
Koja je linija obrane, odnosno napada kod tretiranja finih linija i bora? Dermalni fileri se često spominju u kontekstu sprječavanja nastanka prvih bora, biste li ih i sami preporučili?
– Dermalni fileri su širok pojam jer obuhvaćaju sve oblike „filera“, odnosno proizvoda koji se apliciraju putem igle u kožu i potkožje. Za fine, prve bore lica bih preporučila skin boostere koji se apliciraju u veće regije lica u svrhu poticanja elastičnosti kože i njezinog pomlađivanja.
Na tržištu postoji više vrsta dermalnih filtera – s kojima vi radite i po čemu se oni međusobno razlikuju?
– Radim s Juvederm filerima hijaluronske kiseline, američke kompanije Allergan, koji se razlikuju u gustoći tj. koncentraciji hijaluronske kiseline koja nam omogućava tretirati gotovo sve nepravilnosti i povratiti mladenački izgled lica.
Također, u Poliklinici Bagatin koristimo Profhilo filer koji pripada skupini filera koji potiču proizvodnje vlastitog kolagena, a prilagođen je svim dobnim skupinama kako bi zagladio sitne bore, učvrstio tonus lica i pružio koži punoću i blistavost vraćanjem hidratacije.
Kako funkcionira samo apliciranje dermalnih filera? Koliko su dugo vidljivi rezultati?
– Svaka aplikacija filera hijaluronske kiseline pomlađuje te donosi novonastali volumen i elastičnost koji trajno ostaju, pogotovo ako nastavite s aplikacijama.
No, ako u jednom trenutku prestanete s apliciranjem dermalnih filera potreban je dugi niz godina da izgledate onako kako ste izgledali prije prve aplikacije. Također, ako ste samo jednom u životu aplicirali hijaluronsku kiselinu u kožu ipak ste potaknuli svojevrsno pomlađivanje kože.
Koliko dugo traje oporavak? Što treba izbjegavati nakon njegove primjene?
– Oporavka najčešće nema. Nakon tretmana može ostati blago crvenilo kože, a ako na mjestu uboda nastane podljev, potrebno je samo nekoliko dana da nestane.
Treba izbjegavati pritiskanje filera koji je često apliciran u „bolusima“ poput blagih kvržica koje osjetite pod prstima ili ih vidite prvih nekoliko dana nakon tretmana (govorim o licu, no ako imate kvržicu na usni bolje se javiti operateru da ju izravna).
Nakon tretmana se ne smijete cijepiti protiv Covida, i to četiri tjedna prije ni poslije, šminkati 24 sata, boraviti na suncu, skijanju ili sauni unutar tjedan dana od tretmana ni raditi veće zahvate na zubima četiri tjedna od tretmana.
Osim dermalnih filera, jedan od najpopularnijih tretmana za pomlađivanje je Botox. U čemu je najveća razlika između ova dva tretmana?
– Ta dva tremana su neusporediva. Botox je lijek i koristi se u pomlađivanju nekih mimičkih mišića te posljedično i oblikovanje obrva. S obzirom na to da mimičke mišiće gornjeg dijela lica tijekom života „nabildamo“ oni postaju sve jači i jače izraženi.
Tako nastaju bore mrštilice ili bore smijalice. U pravilnoj dozi i aplikaciji Botox pomlađuje te mišiće tako što ih vraća u stanje u kojem su bili prije desetak ili više godina.
Ako imate bore koje se pojavljuju samo u pokretu smijanja i mrštenja, a u mirovanju ih ne vidite, Botox će usporiti „nabildavanje“ mišića i prolongirati pojavu bora u tim regijama.
Što se sve može postići Botoxom, tko su idealni kandidati?
– Botoxom tretiramo bore mrštilice, bore smijalice i bore čela te oblikujemo obrve. Načelno svi ljudi iznad 30 godina koje smetaju navedene bore su idealni kandidati.
Kako izgleda apliciranje Botoxa? Je li bezbolno? Koliko se često postupak može ponavljati?
– Ne možemo reći da je postupak u potpunosti bezbolan, ali jako se dobro podnosi jer je riječ o malom broju uboda gotovo nevidljivom iglicom, pa naši klijenti najčešće osjećaju samo kratko ‘peckanje’.
Postupak se može ponavljati maksimalno tri puta godišnje (svaka četiri mjeseca), a ako se češće ponavlja postoji mogućnost da prestane djelovati.
Mnogi se kandidati brinu hoće li im lice nakon postupka izgledati ‘ukočeno’ kao što to često viđamo u filmovima. Kako se može izbjeći taj efekt?
– Taj se učinak „ukočenosti“ izbjegne izborom skupine mišića u koji ćemo aplicirati Botox. Izrazito je važno da vam tretman radi stručan i iskusan doktor.
I za kraj, kako bi zrela koža lica ostala blistava i zdrava, koje agresivne preparate treba izbjegavati? Od kojih bi se sastojaka trebala sastojati svakodnevna anti-age beauty rutina?
– Neodgovarajuća njega najčešći je uzrok nezadovoljstva izgledom vlastite kože. Ne postoji univerzalna formula što je sve loše ili agresivno za kožu jer je svaka koža individualna. Ipak, za većinu koža, osobito ako je riječ o normalnim do mješovitim tipovima, preporučujem izbjegavati bilo kakva ulja, bilo da se radi o preparatima za čišćenje lica ili u kremama, jer će dovesti do neželjenog izgleda lica.
U bespućima Interneta može se pronaći na stotine članaka o beauty rutinama i savjetima, kozmetičkim proizvodima koje koriste poznati i slavni ili pak njihovim linijama proizvoda, no moj topli savjet je uvijek se konzultirati sa stručnjacima.
Posjetite dermatologa da vam pogleda kožu i preporuči najbolju rutinu za vas. To je najsigurniji način da izbjegnete neželjene pojave na koži, a istovremeno ćete se riješiti brojnih nepotrebnih proizvoda u vašim kupaonskim ormarićima koji vam ne odgovaraju.
U Poliklinici Bagatin do kraja kolovoza imamo besplatnu individualnu analizu kože lica. Uz pomoć najnovije tehnologije i vrhunske stručnjake možete upoznati svoju kožu te dobiti personaliziran plan terapije.
Pročitaj i ovo:
- Dr. Tomica Bagatin: “Cilj estetske kirurgije je postići da se pacijent bolje osjeća u vlastitoj koži”
- Dr. Dinko Bagatin: “U više od 90% slučajeva rak dojke se može izliječiti ako se otkrije u ranom stadiju”
- Poliklinika Bagatin: Sofisticirana tehnologija u službi neinvazivnih tretmana
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!