Kada govorimo o korekciji grudi najčešće mislimo na povećanje grudi jer je taj operacijski zahvat dugo vremena bio jedna od najtraženijih i najizvođenijih operacija u estetskoj kirurgiji.
U praksi dominiraju složenije procedure na grudima, što ne smijemo shvatiti kao da povećanje grudi predstavlja jednostavan operativni zahvat. To je važna činjenica na koju upozorava i naš sugovornik, doc. dr. sc. Johann Nemrava, dr. med. spec opće i plastične kirurgije u Poliklinici Bagatin.
U praksi su danas najčešći zahvati povećanje i podizanje grudi
“Današnje operacije grudi razlikuju se u cilju pružanja najboljeg rezultata pacijenticama. Povećanje grudi često radimo uz dodavanje masnoga tkiva, ako je potrebno još i uz implantat poboljšati konturu grudi. To je takozvana hibridna operacija u kojoj se kombiniraju implantati i masno tkivo.
Rekao bih da je u mojoj praksi danas najčešći zahvat povećanje i podizanje grudi. U jednome operacijskom aktu napravi se podizanje ili mastopeksija grudi – u kojoj otklanjamo donje opuštene segmente grudi i dovodimo bradavicu u višu, bolju poziciju, a volumen grudi povećavamo implantatima. Ovaj zahvat može zahtijevati dodatnu korekciju nakon određenoga vremena, o čemu s pacijenticama transparentno komuniciramo na konzultacijama“, objašnjava dr. Nemrava.
Iznimno iskustvo na domaćim i inozemnim klinikama
Dr. Johann Nemrava završio je medicinski fakultet u Rijeci, a specijalizaciju iz opće kirurgije u Zagrebu u Kliničkim bolnicama ‘Merkur’ i ‘Dubrava’. Tijekom specijalističkog usavršavanja, završio je doktorski studiji na Prirodoslovno – matematičkom fakultetu i stekao naziv doktora znanosti u području bioloških znanosti. Subspecijalizaciju iz plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije završio je u Kliničkim bolnicama ‘Sestre milosrdnice’ i ‘Dubrava’.
Autor je i koautor nekoliko znanstvenih radova u domaćim i inozemnim časopisima, a sudjeluje i u raznim znanstvenim projektima. Svoje višegodišnje iskustvo u području opće kirurgije i hitne medicine stječe u ‘Općoj bolnici hrvatskih veterana Zabok’.
Kontinuirano stručno i znanstveno usavršavanje nastavlja sudjelujući u brojnim tečajevima i kongresima unutar Hrvatske i u inozemstvu. Tijekom svoje karijere neko vrijeme provodi radeći u klinikama u Njemačkoj, Engleskoj i Irskoj.
Na spomen korekcija grudi svi pomislimo odmah na povećanje grudi, no zapravo se radi o više zahvata, a vrlo često i o sekundarnim operacijama. Što su one točno i u kojem postotku obavljate takve zahvate?
– Implantati se ugrađuju više desetljeća, ali danas sve češće radimo tzv. sekundarne operacije kod kojih se zamjenjuju implantati. Tu su također procedure na kapsuli koja se stvara oko implantata, najčešće u sklopu tzv. kapsularne kontrakcije ili razne korekcije grudnog omotača radi opuštenih grudi preko ranije postavljenih implantata. Ne smijemo zaboraviti sekundarne korekcije grudi nakon nestručno napravljenog posla. Takvi zahvati su tehnički zahtjevniji te podložniji komplikacijama i samim time skuplji. Najbitnije je da u konačnici riješimo nastali problem te da pacijenti budu zadovoljni konačnim rezultatom.
Operacije deformiranih grudi
Kada pričamo o korekcijama grudi uglavnom se podrazumijeva kako se radi o estetskim željama, no postoje i doista ozbiljne zdravstvene situacije, deformiteti grudi (čak i kod mladih djevojaka) zbog kojih vam se klijenti/ce obraćaju. Po čemu se takve operacije specifične?
– S obzirom na sve manju subjektivnu neugodnost ljudi vezanu uz deformitete grudi i želje da se oni korigiraju kako bi se vratilo samopouzdanje i normalno funkcioniranje u svakodnevnom životu, vrlo često vidimo razne oblike tubularnih deformiteta grudi koji zahtijevaju složenu kiruršku proceduru rekonstrukcije grudi, a ponekad i više operacijskih zahvata. Smatram da je najvažnija specifičnost zahvata korekcije deformiteta grudi, iskustvo kirurga u rješavanju ove problematike koja postaje sve češća.
U kojem se postotku najčešće traže korekcije povećanja grudi, a u kojem smanjenja? Tko su najčešće kandidati za smanjenje grudi i s kojim se sve problemima oni suočavaju?
– Operacijski zahvati smanjivanja grudi su rjeđi nego povećanja. Pacijentice s izrazito velikim grudima mogu imati realan medicinski problem i tegobe vezane uz velike grudi koje ih sputavaju u svakodnevnim životnim aktivnostima i bavljenju sportom te mogu dovesti do drugih problema vezanih uz bolove u vratu, leđima, pojavi ojedina ispod grudi i sl. Tu je i problem financijske prirode u nalaženju adekvatnoga grudnjaka koji često mora biti šivan po mjeri jer ne postoji potrebna veličina košarice u komercijalnoj prodaji. Brojnost zahvata smanjena grudi je u praksi velika, ali ipak smatram kako je povećanje grudi frekventniji zahvat.
Sve je više muškaraca koji traže korekcije grudi – kakvo je vaše iskustvo s takvim zahtjevima i zahvatima?
– Operacijski zahvati na muškim grudima su najčešće smanjivanje ili korekcija izraženih muških grudi – takozvana ginekomastija. Riječ je o zahvatu prilikom kojeg se kroz rez na periferiji areole kirurški odstranjuje žljezdano tkivo. Manje složeni slučajevi povećanja masnog tkiva u muškim grudima mogu se u potpunosti korigirati liposukcijom. Ona predstavlja prvu metodu izbora u liječenju blažih oblika ginekomastije. U svojoj praksi radim dvije vrste ovakvog zahvata: klasičnu liposukciju te VaserLipo ultrazvučnu liposukciju. Također, može se napraviti kombinacija liposukcije i u istoj operaciji odstraniti samo zaostali višak žlijezde, najčešće centralno položene u dojci. U tom slučaju napravi se mali rez uz rub areole, koji je kasnije neprimjetan.
Važnost konzultacija s liječnikom prije operacije
Jeste li imali slučajeva da su vam se pacijentice vratile sa željom da im ipak izvadite implantante?
– Rjeđe se susrećemo sa ženama koje žele da im se implantati odstrane. Vađenje implantata može dovesti do lošijeg estetskog rezultata pa često uz vađenje implantata predlažemo i dodatnu korekciju grudi u smislu redukcije tkiva i mastopeksije. Također, može se napraviti i dodatna korekcija volumena vlastitim masnim tkivom.
Kako točno izgledaju prve konzultacije kod vas i zašto su one često presudne za zahvat?
– Mnoge žene operacijom žele poboljšati oblik, veličinu i simetriju grudi, ali i riješiti problem vezan uz prirođeni deformitet grudi. Nakon takve odluke postavljaju se pitanja: ‘Što trebam sljedeće napraviti?’, ‘Koji implantat je najbolji za mene?’, ‘Kojeg kirurga trebam izabrati?’, ‘Mogu li dobiti grudi kakve sam vidjela na prijateljici, u časopisu ili na internetu?’…
Jedini način da dođemo do ispravnih odgovora i željenoga konačnog rezultata je konzultacija s kirurgom. Dolazak na konzultacije može biti neugodan za mnoge pacijente jer podrazumijeva dijeljenje intime s nepoznatom osobom, no ovim putem želim reći svim pacijentima koji razmišljaju na potencijalnu operaciju kako kirurg želi s vama doći do najboljeg rješenja. Bitno je da otvoreno razgovarate o svojim željama i očekivanjima kako bi se razjasnile nejasnoće vezane uz sam zahvat.
Često nam pacijenti dolaze s fotografijama radova koje im se sviđaju zbog čega sam otvorio Instagram profil kako bi pacijenti možda vidjeli primjer koji im se sviđa te ga pokazali na konzultacijama.
Jedan od glavnih izazova je odabir implantata. Zbog toga na konzultacijama detaljno objasnimo s kakvim vrstama implantata radimo te koji su učinci pojedine vrste. Neke pacijentice žele velike implantate, neke manje, dok neke nemaju sigurnu predodžbu što stvarno žele, no odlučile su promijeniti izgled svojih grudi. Mnoge stvari kirurg mora uzeti u obzir prije odabira implantata – od želja pacijentice, oblika, veličine grudi i prsnog koša do kvalitete tkiva i kože – što se procjenjuje mjerenjima i kliničkim pregledom.
Veličina implantanata, kao i njihov oblik, svakako određuju vizualni ishod a uz gore navedene anatomske karakteristike tijela određuju kako će se grudi ponašati tijekom vremena, kakav će biti dugoročan ishod te hoće li biti potrebna dodatna operacija grudi. Zbog toga je najvažnije transparentno i jasno komunicirati s odabranim kirurgom koji mora imati dovoljno vremena za klijenta/icu. To je jedini, ispravan način da se dođe do najboljeg željenog rezultata.
Sigurnost u rezultat zahvata i realna očekivanja
Koje vam tehnologije pomažu u simulaciji operacije, odnosno vizualizaciji krajnjeg rezultata?
– Metoda kojom se koristim i koja pomaže pacijentu da vizualizira konačan izgled je kompjuterska analiza foto simulatorom VECTRA XT 3D koja se sastoji od šest kamera visoke rezolucije spojene na jedinstveni, sofisticirani softver, koji istovremeno na ekranu producira oštre, kvalitetne i trodimenzionalne fotografije cijelog tijela.
Simulacije su temeljene na stvarnim implantatima koje koristimo za vrijeme zahvata. VECTRA XT 3D pruža pacijentu sigurnost u rezultat zahvata, daje realna očekivanja, a nama doktorima je sjajan pokazatelj onog što pacijent želi jer će konačni rezultat u većini slučajeva biti vrlo sličan simulaciji koju izradimo zajedno s pacijenticom.
Uz sve navedene segmente koji nam pomažu da s pacijenticom dođemo do željenoga rezultata, vrlo bitan je i ljudski faktor odnosno iskustvo kirurga i cijeloga tima koji će sudjelovati u vašem operacijskom zahvatu.
Oporavak nakon zahvata i poželjno ponašanje
Kako se pacijentice osjećaju nakon zahvata – koji su najčešći problemi s kojima se suočavaju i koji je prosjek oporavka nakon zahvata?
– Na konzultacijama se razgovara o post operacijskom tijeku, daljnjim kontrolama i načinu života nakon operacije. Vrijeme oporavka je individualno. Bitno je redovito dolaziti na kontrole i pratiti stanje otekline, koja će splasnuti kroz dva tjedna. Poželjno je nakon operacije što manje ležati u krevetu. Većina se može vratiti na posao i svakodnevnim (blagim) aktivnostima od sedmog do desetog dana nakon operacije. Sljedećih mjesec do dva trebalo bi izbjegavati teže fizičke napore gornjeg dijela tijela, dok donji dio tijela možemo početi vježbati već nakon tri tjedna.
Kod nas u Poliklinici je nakon operacije, na raspolaganju medicinsko osoblje uz kirurga koji vas je operirao, a svi se brinu o tome da oporavak pacijenata bude siguran. Kvalitetan prijeoperacijski pregled kao i iskustvo kirurga, koji će s velikom pozornošću poslušati želje pacijentice, igraju ključnu ulogu u konačnom ishodu.
Plastični kirurg trebao bi izdvojiti dovoljno vremena da vas upozna i posveti se vama kao osobi, da napravi detaljan pregled, te zajedno s vama dođe do najboljega rješenja i konačnog vizualnog ishoda. Nakon ovakvo provedenoga razgovora i konzultacija, gotovo uvijek se razriješe sve nedoumice i nema nikakvog straha od operacijskog zahvata.
I kao što uvijek volim naglasiti konzultacije s kirurgom i svi prijeoperacijski postupci, trebaju biti zabavan dio posjeta kirurgu i prilika da se pripremite za ugodno i nezaboravno iskustvo, u kojem će rizik biti iznimno malen u odnosu na nagradu koja vas očekuje.
Pročitaj i ovo:
- Dr.sc. Dinko Bagatin: Ne možemo spriječiti silu težu da djeluje na grudi, ali ih možemo korigirati i vratiti im puni izgled
- Dr. Tomica Bagatin: “Cilj estetske kirurgije je postići da se pacijent bolje osjeća u vlastitoj koži”
- Marin Radić, dr. med. dent. iz Poliklinike Bagatin: „Stomatologija i estetika danas idu ruku pod ruku“