Listopad je Mjesec borbe protiv raka dojke i vrijeme kad medicinska zajednica nizom akcija podiže svijest o važnosti prevencije, rane detekcije i mogućnostima liječenja ove zloćudne bolesti. Kontinuirani napori znanosti, medicine i javnog zdravstva iz godine u godinu pokazuju sve bolje rezultate u liječenju. Aktualna statistika kaže kako je uz rano otkrivanje čak 90% karcinoma dojke izlječivo.
Zato je važno uvesti rutine skrbi o zdravlju svojih grudi u svakodnevni život i uhvatiti se u koštac s problemom. Dr.sc. Dinko Bagatin, dr. med, specijalist opće i plastične kirurgije, nam je povodom toga odgovorio na neka od najvažnijih pitanja koja se tiču samopregleda, mamografije, rekonstrukcije grudi i ostalih važnih faktora.
Istraživanja pridaju veliku važnost samopregledu dojki. Kada i kako ga je najbolje napraviti? Postoje li vidljivi pokazatelji na grudima da nešto nije u redu?
– Žena koja dobro poznaje svoje grudi lako će primijetiti kvržicu, promjene kože ili bradavice i tako na vrijeme otići na potrebne preglede. Svaki mjesec nekoliko dana nakon menstruacije važno je detaljno pregledati dojke. Tada su najmekše i najlakše ćete primijetiti eventualne promjene.
Važno je zamijetiti i eventualne promjene u veličini, izgledu ili stanju kože. Većina promjena na dojkama je benigne prirode, zato se nemojte odmah uplašiti ako primijetite kvržicu ili drugu vrste promjene na dojci. Liječniku je potrebno otići bez panike i pretjeranog straha, ali bez odlaganja.
No, je li samopregled dovoljan?
– Mamografija ne može zamijeniti samopregled – kao što niti samopregled ne može zamijeniti redovite mamografije. To su dvije tehnike pregleda od kojih svaka ima svoju vrijednost i dosege. Niti jedna tehnika sama za sebe nije svemoćna – zato je važno o grudima skrbiti holistički, ne zanemarujući ni samopregled ni mamografiju.
Od koje bi dobi trebalo početi s mamografijama? Je li istina da je ona štetna?
– Vaš će vam liječnik preporučiti koliko često i od koje dobi morate ići na redovite mamografske preglede. To ovisi o vašoj dobi, predispozicijama i prisutnosti bolesti u obitelji. Ova jednostavna, brza i bezbolna metoda pregleda jako je dragocjena jer može na vrijeme otkriti neželjene promjene i tako biti ključan korak u uspješnom izlječenju.
Iako povremeno u javnom prostoru čujemo kako je zračenje mamografije štetno, istraživanja nisu pokazala nikakvu vezu između izlaganja mamografiji i pojave maligne bolesti. Zato mirno i s povjerenjem redovito obavite svoj mamografski pregled.
“Svake se godine radujemo sve boljim rezultatima, novim terapijama i sve većoj stopi izlječenja”
Mogu li termografija i MR zamijeniti mamografiju? Ili je ona ipak temeljna metoda?
– Vaš liječnik će vas možda poslati i na neke druge preglede, poput termografije ili MR-a, ali važno je znati kako ti pregledi ne mogu zamijeniti mamografiju. Njihova uloga je dopunjavanje nalaza mamografije kako bi liječnici mogli preciznije detektirati i dijagnosticirati eventualne promjene na grudima. Temeljne metode rane detekcije su samopregled i mamografija. Svi drugi pregledi obavljaju se dodatno i to isključivo na preporuku vašeg liječnika.
Koja je stopa izlječenja ako se rak dojke otkrije u ranom stadiju?
– Iako je rak dojke opasna i zloćudna bolest nad kojom medicina još uvijek nije potpuno izvojevala pobjedu, svake se godine tijekom Mjeseca borbe protiv raka dojke radujemo sve boljim rezultatima, novim terapijama i sve većoj stopi izlječenja. Aktualna statistika kaže kako se u više od 90% slučajeva rak dojke može izliječiti ako se dijagnoza bolesti postavi u ranom stadiju. Razlog više da uvedete redovne rutine praćenja i pregleda svojih dojki kao dio svoje beauty rutine.
Naglašavate važnost povjerenja u odabranog doktora…
– Tako je, jer karcinom dojke nije jedna bolest – riječ je o nizu tipova bolesti od kojih se svaka liječi malo drugačije. Iako možda poznajete nekoga tko se izliječio od ove bolesti, proces liječenja ne mora biti identičan. Važno je imati povjerenja u svog liječnika i redovito provoditi prepisanu terapiju. Javni je prostor prepun kontradiktornih informacija, a nažalost i dezinformacija koje unose nemir i urušavaju povjerenje između liječnika i pacijenta.
Zato je važno ući u proces liječenja s povjerenjem u liječnika i njegove odluke. Liječnik će vašoj situaciji pristupiti s razumijevanjem vaših potreba, ali i poznajući sve opcije koje su na raspolaganju za određeni tip oboljenja. Povjerenje i suradnja doprinose većoj stopi izlječenja.
Možemo li nešto učiniti kako bismo izbjegli pojavu ili barem smanjili rizik dobivanja raka dojke?
– Budući da medicina još nije posve sigurna što uzrokuje rak dojki, još uvijek ne znamo spriječiti bolest potpunim otklanjanjem uzroka. Ipak, znamo koji se faktori dovode u vezu s većim rizikom od obolijevanja. Zato je važno otkloniti te rizike – koji ionako ne doprinose našem zdravlju, dobrobiti i ljepoti.
Zdrava tjelesna težina, redovito kretanje, prestanak pušenja, konzumacija lagane mediteranske dijete i izbjegavanje alkohola zdrave su navike koje pomažu kod očuvanja zdravlja dojki – ali i vašeg zdravlja općenito.
Što slijedi nakon pobjede bolesti? Kako si žene mogu povratiti samopouzdanje? Jedna od opcija je i rekonstrukcija dojki?
– Rekonstrukcija dojki je pitanje koje rijetko kad dobije dovoljno pozornosti. A to je šteta, jer rekonstrukcija dojke nema samo veliku estetsku važnost. Rekonstruirane dojke pomažu ženi vratiti osjećaj cjelovitosti i samopouzdanja, ali i skrenuti misli s bolesti na koju je nepostojanje dojke može svaki dan podsjećati. Nažalost, istraživanja kažu kako samo 23% žena zna koje su im opcije dostupne. Gotovo svaka žena može pristupiti zahvatu rekonstrukcije grudi – samo je važno u dogovoru s estetskim kirurgom i liječnikom koji vodi proces liječenja odabrati jednu od dostupnih metoda.
Dojka se može rekonstruirati vlastitim tkivom ili umjetnim implantatom, a odabir metode ovisi o želji pacijentice i procjeni liječnika o tome koja će metoda dati bolje rezultate. Rekonstrukcija vlastitim tkivom daje prirodniji izgled, što je krajnji cilj svakog estetskog zahvata. Rekonstrukcija se može napraviti odmah nakon mastektomije, u istom zahvatu – što je bolja opcija za pacijenticu. Ponekad je to moguće, pa ako žena razmišlja o rekonstrukciji, dobro je to odmah učiniti. No, ako nije, rekonstrukcija se može napraviti i naknadno.
>> Više o rekonstrukciji grudi čitajte na stranici Poliklinike Bagatin www.poliklinikabagatin.hr
Pročitaj i ovo:
- Ognjen Bagatin: “Unatoč izazovnoj godini, ponovno smo nominirani za IMTJ nagradu”
- Poliklinika Bagatin: Sofisticirana tehnologija u službi neinvazivnih tretmana
- Bagatin Medical Beauty webshop: Vaša nova destinacija za online kupnju
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!