Žene su stoljećima posramljivane i pogrešno informirane o vlastitu tijelu, što je nasljeđe koje se proteže kroz tisućljeća. To prožima ne samo našu kulturu, nego i cijeli medicinski sustav, gdje su normalne funkcije ženskog tijela postale patologizirane i medikalizirane. Kao nekadašnja klinička docentica ginekologije i porodništva na Medicinskom koledžu Sveučilišta Vermont, dr. Christiane Northrup imala je uvid iz prve ruke na stanja koja pogađaju žene, i time došla do sasvim novih spoznaja.
Dijagnoza: Potiskivanje ženskog
Dr. Northrup je vodeća zagovornica medicine koja prihvaća jedinstvo uma, tijela, emocija i duha. Međunarodno je poznata po svojem osnažujućem pristupu ženskom zdravlju i dobrobiti te poučava žene kako biti zdrave i snažne u svakom stadiju života.
Dr. Northrup često naglašava kako zdravlje nije samo tjelesno. Riječ je i o povezivanju s unutarnjom mudrošću tijela i vlastitom kreativnošću, otkrivanju stvari u kojima uživate kako biste stvorili istinski zadovoljan život i prepoznajući da mnoga uvjerenja o sebi i vlastitu tijelu jednostavno nisu istinita.
– Prvo trebate shvatiti da morate naučiti kako primati – kako primiti zadovoljstvo, kako si dopustiti odmor – i to je najveći kamen spoticanja za žene: bojimo se ispasti sebične – otkriva dr. Northrup.
No, u brizi o zdravlju zasigurno ne pomažu ni zablude o ženskom tijelu, koje se provlače već dugo. Vrijeme je da upoznate pet najvećih zabluda o kojima progovara dr. Northrup i jednom zauvijek prekinete taj lanac.
Zabluda #1: Liječnik poznaje moje tijelo bolje od mene same.
Činjenica je da nitko ne poznaje vaše tijelo bolje od vas samih. Velik broj žena za posjeta liječniku zanemaruje tu činjenicu i iz nelagode „zaboravlja“ navesti probleme koji ih more. Iskoristite svoja znanja o vlastitu tijelu i prenesite ih liječniku da biste dobili tretman kakav zaslužujete.
Zabluda #2: Lijekovi i operacije su najbolje metode liječenja većine problema.
Konvencionalna medicina, s naglaskom na dijagnozu i liječenje bolesti, ima nuspojavu pretvaranja svega u „stanje“ koje treba liječiti, a pritom ulaže vrlo malo napora u razumijevanje povezanosti uma i tijela. Glavobolja se ne rješava uvijek Aspirinom, depresija Prozacom, a nesanica tabletama za spavanje. Ponekad je bolje pustiti stvari da idu prirodnim tokom i pokušati sagledati ih holistički kako bi se liječio uzrok, a ne posljedica.
Zabluda #3: U ženskoj je prirodi da bolujemo od menstrualnih grčeva, PMS-a, nezamislivih porođajnih muka i mučne menopauze.
Gruba je istina da previše žena pati zbog prirodnih procesa u svojim tijelima. Svi ti procesi normalni su i nužni, ali njihova uloga nije da nam otežaju život i nanesu bol. Kad budete voljni preispitati svoje želje i pozabaviti se s problemima životnog stila, tad ćete se vjerojatno riješiti i ovih tegoba. Naime, konzumacija šećera u prevelikim količinama, kao i druge nezdrave navike, sprječavaju prirodni proces samoizlječenja našeg tijela. Žensko je tijelo stvoreno da bi nam donijelo inspiraciju i užitak, a ne bol i patnju.
Zabluda #4: Ako je neku bolest imala moja majka, onda ću je dobiti i ja.
Previše se žena slijepo vodi „genetičkim determinizmom“, koji nam šalje naizgled beznadnu poruku – zapisano je u genima i protiv toga se ne mogu boriti. Prosvjetljujuća činjenica je da 70 posto svih bolesti nema veze s genetičkim nasljeđem, nego načinom na koji živimo, utjecajem okoliša i prehrambenim navikama. Jedan od razloga zbog kojih neke bolesti opstaju kroz generacije jest uvjetovanost navikama, ustaljenim ponašanjem i obiteljskom tradicijom.
Zabluda #5: Normalno je da broj bolesti, bolova i drugih zdravstvenih problema raste kako starimo.
Možda je učestalo i općeprihvaćeno da su ljudi boležljiviji i slabiji što su stariji, ali to zapravo nije prirodno niti je neizbježno. Ostanite aktivni, družite se s pozitivnim i zdravim ljudima, radite na sebi i svojim problemima, smijte se i zabavljajte što više. Nemojte nikad zanemarivati moć i povezanost uma i tijela te iskoristite svoja znanja i iskustvo kako biste i u starijoj dobi osjetili onaj mladenački elan.
Sedam pregleda koji život znače
Nema boljeg osjećaja nego kad napuštate liječničku ordinaciju sa spoznajom da ste zdravi. Prevencija je ključ zdravlja, a ona se postiže redovitim kontrolama i posjetima liječniku. Najčešća pogreška koju veliki broj žena radi je ta da ne posjećuju liječnika sve dok ne osjete očite posljedice bolesti – stoga provjerite u rokovniku kad je sljedeći redovni pregled.
1. „Sveti“ Papa-test
Papa- test je nezaobilazan dio svakog osnovnog ginekološkog pregleda, nužan za održavanje intimnog zdravlja žene. Svaka bi ga žena trebala obavljati barem jedanput na godinu, počevši od svojih dvadesetih, radi pravodobnog otkrivanja promjena na grliću maternice.
2. Nezaobilazna mamografija
Uz redoviti samopregled dojki jedanput na mjesec kod žena svih dobnih skupina, žene starije od 40 godina trebale bi napraviti mamografiju jedanput na godinu ili barem jedanput u dvije godine. U Hrvatskoj je rak dojke najčešći karcinom kod žena, a efikasnost liječenja drastično se povećava ako je otkriven u ranim fazama nastanka.
3. Srce pod povećalom
Bolesti srca i krvožilnog sustava najčešći su uzrok smrti kod žena. Kad je riječ o zdravlju srca, korisni pregledi uključuju krvne pretrage za totalni kolesterol, „dobar“ i „loš“ kolesterol te trigliceride u krvi. Redovito kontrolirajte krvni tlak i šećer jer kod osoba s visokim krvnim tlakom i onih koje boluju od dijabetesa postoji veći rizik od razvoja srčanih bolesti.
4. Tko se boji kolonoskopije još?
Rak debelog crijeva ili kolorektalni karcinom drugi je karcinom po učestalosti kod žena i muškaraca u Hrvatskoj. Stručnjaci preporučuju redovito obavljanje kolonoskopije, jedanput na godinu, nakon 50. godine, iako bi osobe s obiteljskom anamnezom raka debelog crijeva s pregledima trebale početi već u 40-ima.
5. Osteoporoza? Ne, hvala.
U dobi između 50. i 70. godine osteoporoza je šest puta češća u žena nego muškaraca. Nakon 65. godine, ženama se preporučuje započeti s preventivnim mjerenjem gustoće kostiju, a osobama s čimbenicima rizika za razvoj osteoporoze i ranije.
6. Prebrojite madeže
Ako ste kao dijete, do svoje 12. godine, zadobili opekline od sunca, rizik od pojave melanoma veći je čak 3,6 puta. Preporuka je jedanput na mjesec pregledati kožu u potrazi za bilo kakvim promjenama, a pregled za otkrivanje melanoma obaviti barem jedanput na godinu.
7. Recite: „Aaaaa…“
Oralno zdravlje važno je od trenutka izbijanja prvih mliječnih zubi – u odrasloj dobi preporučuje se obavljati kontrolu dva puta na godinu. Redovitim stomatološkim pregledima moguće je uočiti rane znakove bolesti zubi i drugih problema.
Pročitaj i ovo:
• Žene, majke, kraljice – usporite. Dugo radno vrijeme može naštetiti zdravlju
• 15 simptoma koje žene NIPOŠTO ne smiju zanemariti
• Reci mi od čega boluješ – reći ću ti kakav si