Niste zaista mislili da istinsko zadovoljstvo u životu određuje iznos na bankovnom računu i broj followera na društvenim mrežama? Prema 75-godišnjem istraživanju Sveučilišta Harvard, najvažniji prediktor prave sreće i dobrobiti kvalitetan je odnos s obitelji, prijateljima i supružnicima, piše portal Livestrong.
Najvažnija poruka koju dobivamo iz ove 75-godišnje studije je sljedeća – dobri odnosi nas održavaju sretnijima i zdravijima, zaključuje voditelj studije dr. Robert Waldinger, profesor psihijatrije na Harvardu. U TED Talku koji je održao prošle godine, Waldinger je primijetio kako održavanje jakih društvenih veza pomaže štiti od mentalnih bolesti, kroničnih bolesti i gubitka pamćenja.
Prema Waldingeru, kronični stres usamljenosti i tuge s vremenom ostavlja traga na našem tijelu. Ali tajna sretnog života nije da se konstantno okružujemo ljudima ili očajno tražimo romantičnog partnera – istina je da možete biti usamljeni u gomili ljudi, jednako kao i u romantičnom partnerstvu u kojem ste vi i vaš partner emocionalno udaljeni. Stoga nije riječ o broju odnosa, već o kvaliteti i dubini odnosa koje njegujete, objašnjava Waldinger.
Dakle, sada kada znamo da snažni društveni odnosi dovode do zdravlja i zadovoljstva, kako kultivirati one kvalitetne? Posvećivanje naše pune i nepodijeljene pozornosti jedna je od najvažnijih stvari koje možemo ponuditi, naglašava Waldinger, što znači – zaboravite na elektroničke uređaje kada ste u društvu svojih prijatelja ili obitelji te dajte prednost interpersonalnim odnosima umjesto trčanja za novcem i priznanjima.
Studija Grant & Glueck pratila je 724 muškarca tijekom 75 godina – 456 muškaraca iz Bostona i 268 Harvard diplomaca, uključujući predsjednika Johna F. Kennedyja – kako bi utvrdila psihosocijalne prediktore zdravog starenja. Istraživači su prikupljali uzorke krvi, provodili skeniranja mozga te analizirali rezultate anketa i razgovora sa sudionicima.
Istraživači se sada fokusiraju na djecu ispitanika iz studije Grant & Glueck. Prema web stranici Second Generation Study, novi projekt ima za cilj proučiti učinak djetinjstva na zdravlje potomaka. Pri tome će koristiti bogati set prikupljenih podataka kako bi stvorili detaljan model o tome kako rani događaji pomažu oblikovati našu dobrobit u srednjoj životnoj dobi. Rezultati će pokazati određuje li naše djetinjstvo tko smo i koliko smo sretni kao odrasli.
Pročitaj i ovo:
• Sreća je tek korak daleko
• Službeno je: Sreća zaista može poboljšati vaše zdravlje
• Što znanost kaže o sreći?